Zavrieť

Porady

Rodičovská dovolenka po 3 rokoch

Čítala som na Poradeuž viac vecí ohľadom môjho problému. Potrebujem však poradiť konkrétne.
Máme zamestnankyňu, ktorej dieťa 10.1.2008 dosiahlo 3 roky. Rozhodla sa, že ostane naďalej na rodičovskej dovolenke.
Nakoľko som takúto vec ešte nerobila, zavolala som začiatkom roka 2008 na soc. poisť. a tam mi pani povedala, že nemám dávať žiadný RLFO, že naďalej pokračuje v rodičovskej.
Teraz som ale prišla na to, že som jej mala dať neplatené voľno. Takže budem musieť podať spätne ukončenie RD a prerobiť výkazy do SP a ZP.
Môžte mi poradiť, aké odvody treba zaplatiť?
Predpokladám, že VZ bude 8100,- Sk.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Bolo treba odvádzať len zdravotné poistenie, počas NV sa iné odvádzať nemusí. Ak teda nemala príjmy (okrem rodič.príspevku) a podá si ročné zúčtovanie ZP, tak sa tieto odvody vrátia ako zamestnancovi, tak aj zamestnávatelovi.

    DOPLNAM: predpokladám, že sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa v zmysle zákona o zdravotnom poistení
    Naposledy upravil brčko : 04.01.09 at 20:30

    ErikaOl je offline (nepripojený) ErikaOl

    ErikaOl
    No, len ja som sa dozvedela, že ona dala malú do škôlky. A teda nemohla pokračovať v rod. dovolenke. ako to mám vyriešiť? Dakujem krásne.

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    ErikaOl Pozri príspevok
    No, len ja som sa dozvedela, že ona dala malú do škôlky. A teda nemohla pokračovať v rod. dovolenke. ako to mám vyriešiť? Dakujem krásne.
    podla ZP ak je dieťa zdravé a nejde o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdr.stavom, tak má aj tak nárok na čerpanie RD len do 3-och rokov dieťaťa - vid zákonník práce § 166 ods.2. Takže aj keby mala dieťa doma, tak si mala čerpať podla mna neplat.volno. V tom prípade ak by si dala prihlášku do SP, že sa riadne stará o dieťa do 3-och rokov (ak by nedala dieťa do škôlky), tak by za nu štát nadalej platil dôch.poistenie ako počas čerpania RD v práci.

    Ak však dala dieťa do škôlky (je jedno na kolko hodín), tak nesplna podmienku riadnej starostlivosti, takže by si prihlášku do SP dať nemohla. No a v tom prípade ani neviem, ako to bude s ročným zúčtovaní zdrav.poistenia. Predpokladala som totiž v mojej predchádzajúcej odpovedi, že sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa (vid zákon o zdravotnom poistení § 11 ods.8 písm.j + ods.12). Ak však dieťa chodilo na celý den do škôlky, tak to nesplna. Ak chodilo len na 4 hod., tak predpokladám toto splna.

    Zákon o zdravotnom poistení má inú definíciu ako zákon o rodič.príspevku, na ktorý sa odvoláva zákon o sociálnom poistení, - t.j. to s týmy 4-mi hodinami neplatí k prihláške na SP a tú si teda aj tak spätne dať nemôže.
    Naposledy upravil brčko : 04.01.09 at 20:11

    ErikaOl je offline (nepripojený) ErikaOl

    ErikaOl
    Brčko a to som zistila, že malú dala do škôlky už v septembri 2007. Ja som z toho už jeleň. Čo mám urobiť. Dať jej od 10.1.2008 (kedy dosiahlo dieťa 3 roky) spätne neplatené voľno a doplatiť odvody za zamestnanca aj zamestnávateľa?
    Môže si dať zamestnávateľ do nákladov aj odvody, kt. by mala platiť zamestnankyňa? Vieš, ak by šéf súhlasil s tým, že odvody, ktoré má platiť ona, by tiež zaplatil on.
    Mám pocit, že píšem ako hotentot

    Rodičovská dovolenka po 3 rokoch

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.