Zavrieť

Porady

Príležitostná činnosť

živnostník v roku 2008 vyplatil 5 násobok život. minima ako priležitostný príjem dôchodcovi podľa § 8 ods.1 písmeno a, dôchodca pomáhal pri natieraní strechy na stavbe, majú spolu podpísanú zmluvu o dielo, kde je uvedené že sa jedná o jednorazový príležitostný príjem. Otázka je či naozaj dôchodca nemusí tento príjem zdaniť?
Usporiadat
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

Nemusí, ak mal iba tento jeden príležitostný príjem.
0 0
mariannabebcakova mariannabebcakova
Dobre som tomu porozumela aj natieračské práce spadajú do § 8?
0 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

mariannabebcakova Pozri príspevok
Dobre som tomu porozumela aj natieračské práce spadajú do § 8?
Moja odpoveď platí, ak ide o dôchodcu, ktorý nepodniká ako maliar., natierač.
Ak by podnikal, bol by to § 6. Ak nepodniká ako dôchodca, je to § 8.
0 0
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

Takže sa môže spísať kľudne zmluva o dielo a nemusí sa robiť mimopracovaná dohoda?
0 0
mariannabebcakova mariannabebcakova
Ďakujem. Prajem pekný večer
0 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

Lotarka Pozri príspevok
Takže sa môže spísať kľudne zmluva o dielo a nemusí sa robiť mimopracovaná dohoda?
Áno, zmluva o dielo je v tomto prípade vhodná. Predpokladám, že sa jedná medzi nimi skutočne o jednorázové natieranie strechy a nebude ju natierať niekoľko mesiacov. To už by bolo potom vhodnejšie na dohodu.
0 0
nikula nikula

nikula je offline (nepripojený) nikula

Zmluva o dielo sa dá urobiť aj s nezamestnaným človekom (nepodnikateľom), ktorý jednorázovo pomôže pri stavebných prácach na väčšej zákazke? Aký je potom paragraf? Ak sa mu vyplatí 20000,-, nemusí podať DP(iné príjmy nie sú)?
0 0
nikula nikula

nikula je offline (nepripojený) nikula

Ak by sa uzatvorila Zmluva, tak ako potom vydokladujem peniaze. Nezamestnaný mi vystaví faktúru, alebo stačí k tejto zmluve už len VPD?
0 0
Dobroslava Dobroslava

Dobroslava je offline (nepripojený) Dobroslava

Prosím, vie niekto súúúrne poradiť?
Dôchodca má príjem z úrokov 9 tis.Sk
Ďalej má príjem z dohody o vykonaní práce 10 500 sk.
Ešte má príjem z prenájmu hnuteľnej veci 12 000 sk
a prenájom časti nehnuteľnosti vo výške 12 000 sk
Tento dôchodca si chce podať DP - aby mu vrátili daň z úrokov a sitahnutú daň z uvedenej DoVP.
Môže si teda dať do DP aj príjem z prenájmu časti nehnuteľnosti a príjem z prenájmu hnuteľnej veci?
Berú sa tieto všetky príjmy spolu, alebo príjem z prenájmu sa berie nezávisle do výšky 25 650 Sk?
Neviem totiž, či má uviesť do DP všetky uvedené príjmy, alebo príjem z prenájmu sa berie osobitne, príjem z úrokov na kapit. vkladoch osobitne a príjem z dohody o vykonaní práce osobitne.
Prosím poraďte mi, potrebujem to súúúrne, ďakujem.
0 0
mekelek mekelek

mekelek je offline (nepripojený) mekelek

nikula Pozri príspevok
Ak by sa uzatvorila Zmluva, tak ako potom vydokladujem peniaze. Nezamestnaný mi vystaví faktúru, alebo stačí k tejto zmluve už len VPD?
Nezamestnaný /evidovaný uchádzač o zamestnanie/ môže pracovať na dohodu, lenže.... čo zarobí na dohodu, to sa mu strháva zo soc. dávok, lebo musí odovzdať potvrdenie o príjme na príslušný ÚPSVaR. Iná je situácia, keď ide o dobrovoľne nezamestnaného, ktorý nepoberá žiadne dávky; alebo nezamestnaný poberá podporu.
!!! Nezamestnaný v žiadnom prípade nemôže vystaviť faktúru !!!
Naposledy upravil mekelek : 20.03.09 at 17:08
0 0
nikula nikula

nikula je offline (nepripojený) nikula

A ak by nejaké práce vykonal dôchodca, aký je paragraf? Nemáte vzor zmluvy o dielo s dôchodcom na maliarske práce? Stačí uzatvoriť zmluvu o dielo a vystaviť k tomu VPD?
0 0
JanaKop JanaKop

JanaKop je offline (nepripojený) JanaKop

Prajem pekný deň.
Chcela by som sa opýtať či môžem za príležitostný príjem považovať aj finančné poradenstvo, ak to človek robí len popri zamestnaní, nemá otvorenú živnosť a teda uplatniť tak v daňovom priznaní odpočitateľný príjem 25650,- Sk
0 0
Dobroslava Dobroslava

Dobroslava je offline (nepripojený) Dobroslava

Dobroslava Pozri príspevok
Prosím, vie niekto súúúrne poradiť?
Dôchodca má príjem z úrokov 9 tis.Sk
Ďalej má príjem z dohody o vykonaní práce 10 500 sk.
Ešte má príjem z prenájmu hnuteľnej veci 12 000 sk
a prenájom časti nehnuteľnosti vo výške 12 000 sk
Tento dôchodca si chce podať DP - aby mu vrátili daň z úrokov a sitahnutú daň z uvedenej DoVP.
Môže si teda dať do DP aj príjem z prenájmu časti nehnuteľnosti a príjem z prenájmu hnuteľnej veci?
Berú sa tieto všetky príjmy spolu, alebo príjem z prenájmu sa berie nezávisle do výšky 25 650 Sk?
Neviem totiž, či má uviesť do DP všetky uvedené príjmy, alebo príjem z prenájmu sa berie osobitne, príjem z úrokov na kapit. vkladoch osobitne a príjem z dohody o vykonaní práce osobitne.
Prosím poraďte mi, potrebujem to súúúrne, ďakujem.
Prosím môže mi niekto poradiť, termín podania DP sa blíži, a ja si neviem rady ...
0 0
nikula nikula

nikula je offline (nepripojený) nikula

Odpovie už niekto na otázky????
0 0
nikula nikula

nikula je offline (nepripojený) nikula

Do ktorého stlpca v peňažnom denníku sa zaradí výdavok z príkaznej zmluvy? Sú to mzdy???
Pozri aj vyššie položené otázky!!!
0 0
nikula nikula

nikula je offline (nepripojený) nikula

Nikto nevie poradiť! Ak dôchodca pre mňa urobí nejaké stavebné práce, na základe akého dokladu mu to môžem vyplatiť? VPD asi nebude stačiť. Neviem, či na základe Zmluvy o dielo alebo na príkaznú zmluvu? Nemáte vzor dokumentu? Do ktorého stlpca dať výdavok?
Naposledy upravil nikula : 24.03.09 at 08:40
0 0
nikula nikula

nikula je offline (nepripojený) nikula

Chcem sa opýtať. Brat je riadne zamestnaný, ale mal dohodnuté stavebné práce mimo zamestnania, jedná sa o jednorázový príjem vo výške 597,5 eur. Zaujímalo by ma, či v ďalšom roku pri RZ dane bude musieť tento príjem zdaniť a či on ako fyzická osoba mohol tieto práce vykonávať na základe Zmluvy o dielo?

Ďakujem za odpovede.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

áno, musí ho zdaniť. na akom základe mal uvedený príjem, aká zmluva?
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

nikula Pozri príspevok
Chcem sa opýtať. Brat je riadne zamestnaný, ale mal dohodnuté stavebné práce mimo zamestnania, jedná sa o jednorázový príjem vo výške 597,5 eur. Zaujímalo by ma, či v ďalšom roku pri RZ dane bude musieť tento príjem zdaniť a či on ako fyzická osoba mohol tieto práce vykonávať na základe Zmluvy o dielo?

Ďakujem za odpovede.
Ja si naopak myslím, že nakoľko ide o sumu nižšiu ako 5 násobok životného minima, za predpokladu, že je zmluva napísaná tak, aby sa nejednalo o závislú prácu, tak to spadá pod §9, ods1, písmeno h a tento príjem je od dane oslobodený
0 0
nikula nikula

nikula je offline (nepripojený) nikula

Tak ako teraz. Je oslobodený alebo nie? V zmluve o dielo je uvedený ten paragraf 9? Dostal len materiál a robil to po práci.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať