Zavrieť

Porady

dieťa a učenie sa

ahojte, poraďte ako zvládať stresy pri prváčikovi, ktorý sa nechce učiť, nechce písať úlohy a je nervák. Vie nato niekto nejaký cool recept?

Mám doma prváčku, jeden deň je to supiš pupiš, druhý deň je to hotová sodoma gomora a mňa ide poraziť pri spoločnom učení sa. Pozná všetky písmenká, vie slabiky, ale akonáhle jej dám čítať nejaké noviny, už vymýšľa, že ona to nevie, normálne sa bojí čítať. Najradšej by sedela za počítačom alebo pozerala rozprávky, inokedy je do učenia hrrr, až sa čudujem, že máme všetko hotové a bez sĺz, pretože sa niekedy rozplače pre nič za nič, bez kriku a jej vymýšľania.

Má niekto takéto skúsenosti resp. má nejaký recept ako sa to dá vyriešiť? Vraví sa ,že prvý ročník je najťahší a teraz sa k tomu prikláňam.
Usporiadat
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Učíte sa keď chce ona alebo keď chceš/máš čas Ty ?
Učíte sa vždy (približne) v rovnaký čas ? Vedieš ju k pravidelnosti ?
Je nevyhnutné , aby si sa učila s ňou ? Ak to môžem odľahčiť - ju nutné, aby si sa jej "motala" do učenia ?
K PC a TV - najprv povinnosti, potom zábava, ale tak by mala fungovať celá rodina - ako vzor .
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
Súhlasím s tebou,že prvý ročník je najťažší a podľa mňa i najdôležitejší.Dieťa sa musí naučiť písať a čítať,a maž vzťah k učeniu.Ja som s mojimi sa učila poobede a museli sme dávať prestávky,lebo sa rýchlo unavia.Musí sa pristupovať s trpezlivosťou,a nedať im viac písať a čítať , ako v škole dostali zadané.Ak sa zvládne prvý ročník,potom to ide ako po masle.( treba ich naučiť zodpovednosti ) Kamoška to brala "tvrdo",nútila stále čítať a písať ( i cez prázdniny ),ale vrátilo sa jej to zlým prospechom,zatajovaním úloh a strácaním zošitov. Mimochodom, deti vedeli prv písať na PC ako perom, treba nájsť programy, kde sa dá spolupracovať s počítačom formou hry . Želám len veľa trpezlivosti.
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Ahoj, ved u prvacika je bezne, ze este si nevie zadelit cas na hranie a na povinnosti, na to su rodicia. Ja mam dcerku, ktora je od starsich surodencov mladsia o 10 rokov. Teraz chodi do 7. rocnika, ale do 5. rocnika vyzadovala, aby som sa s nou ucila ja. Denno denne, ucila som v robote, prisla domov, ucila doma, mala som toho po krk, ale nikdy som na nu za to nekricala, ani netrestala za to, ze si to vyzaduje.
V 1. rocniku zacala chodit do skoly rano s manzelom, zacala vystrajat, tak jej kazde rano kupoval kinderko, potom jej nasluboval hory, doly, no hroza to bola. Ale postupne, velmi pomaly vsetko preslo, no trvalo to u nej 5 rokov, teraz sa uci sama a velmi dobre. Univerzalna rada asi neexistuje, kazdy musi prist na to, ako zaujat dieta, aby sa ucilo.
Co sa tyka, ze ti dcerka nechce citat noviny, su urcene pre jej vek ? Nakolko citanie pre deti je zostavene tak, aby nebolo narocne pre dany vek.Je doplnene ilustraciami. Skus kupit detsky casopis vhodny k jej veku a potom skus s nou citat. Zelam ti vela, vela trpezlivosti, pevne nervy, poprosim, nekricat na dieta a nenervacit pred nim, ja som sa prechadzala po schodisti, kym som vychladla
0 0
jozka56 jozka56

jozka56 je offline (nepripojený) jozka56

Cowboyka skús dcérke vypracovať jednoduchý režim dňa/ môžeš aj pre seba/, aby Tvoja dcérka sa naučila čomu sa má kedy venovať. Ide o striedanie práce/učenia/ a odpočinku/šport, hry, PC, TV, spánok, krúžky/. Podľa možností treba tento režim dňa dodržiavať. Čo sa týka novín, tie by som jej čítať nedávala, ale skúsila by som detské časopisy, knižočky.
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

moje mláďa je tiež prváčka, našťastie nemáme žiadne problémy, učí sa aj číta rada a sama. Sme v takom štádiu, že si robí úlohy sama ale vie, že keď má nejaký problém, tak ma môže kedykoľvek zavolať a ja prídem.
0 0
Nika Nika

Nika je offline (nepripojený) Nika

ani ja nechcem čítať noviny .............Daj jej čítať niečo jednoduchšie. Nejaké hádanky, riekanky a pod. Hlavne nech to má veľké písmená a krátky text.....
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

willma Pozri príspevok
moje mláďa je tiež prváčka, našťastie nemáme žiadne problémy, učí sa aj číta rada a sama. Sme v takom štádiu, že si robí úlohy sama ale vie, že keď má nejaký problém, tak ma môže kedykoľvek zavolať a ja prídem.
Myslim, ze potrebovala radu, nie chvalenie svojho potomka, no nic v zlom-)))))))))))
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Aký vzťah má tvoja dcéra ku svojej učiteľke ? Možno by pomohol rozhovor s ňou. Vlastná skúsenosť s mladšou dcérou, aj keď to už bolo veľmi dávno. Keď nastupovala do 1. ročníka, vedela už čítať. Čítanie ju nebavilo, ale keď to povedala pani učiteľka, stal sa zázrak ...
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

veronikasad Pozri príspevok
Aký vzťah má tvoja dcéra ku svojej učiteľke ? Možno by pomohol rozhovor s ňou. Vlastná skúsenosť s mladšou dcérou, aj keď to už bolo veľmi dávno. Keď nastupovala do 1. ročníka, vedela už čítať. Čítanie ju nebavilo, ale keď to povedala pani učiteľka, stal sa zázrak ...
Baby, ved je to 6, ci 7 rocne dieta, asi sa chce radsej hrat, ako ucit, ved kazde potreebuje na to svoj cas, aby si zvyklo v skole, netreba si z toho robit tazku hlavu, ved ona z toho vyrastie, ked nema problemy v uceni, t.j. chapani uciva, tak je vsetko o.k., niektore dieta dozrieva rychlejsie, ine pomalsie. Ani mne sa kazdy den nechce- ucit, no som uz velka, tak viem, ze musi,-))
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

alaya1 Pozri príspevok
Baby, ved je to 6, ci 7 rocne dieta, asi sa chce radsej hrat, ako ucit, ved kazde potreebuje na to svoj cas, aby si zvyklo v skole, netreba si z toho robit tazku hlavu, ved ona z toho vyrastie, ked nema problemy v uceni, t.j. chapani uciva, tak je vsetko o.k., niektore dieta dozrieva rychlejsie, ine pomalsie. Ani mne sa kazdy den nechce- ucit, no som uz velka, tak viem, ze musi,-))
Teraz píšeš ako matka alebo učiteľka ?
Viem, že každé dieťa je iné, ale ak by chodilo do školy bez napísaných domácich úloh preto, že sa doma chcelo hrať, asi by si ako učiteľka s tým spokojná nebola... /Aj keď pôvodný príspevok je o čítaní/
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

veronikasad Pozri príspevok
Teraz píšeš ako matka alebo učiteľka ?
Viem, že každé dieťa je iné, ale ak by chodilo do školy bez napísaných domácich úloh preto, že sa doma chcelo hrať, asi by si ako učiteľka s tým spokojná nebola... /Aj keď pôvodný príspevok je o čítaní/
Moji ziaci d.u. namaju, ale pisala som to ako ucitelka a matka a stojim si za tym, ze dieta sa v 1. rocniku nema pretazovat citanim novin, a pod. o d.u. som nepisala, to je samozrejme, ze dieta sa ma pripravit na vyucovanie.Akym sposobom sa rodicom podari to dieta motivovat verdia oni najlepsie, nakolko oni poznaju svoje dieta.
0 0
jozka56 jozka56

jozka56 je offline (nepripojený) jozka56

Alaya1 si učiteľka, Ty fakt by si mala dobre poradiť. Ja už 16-rokov neučím. Ale ja sa snažím denný režim s vnučenkou dodržiavať, ináč mám s ňou problém pri dennodennom učení/mučení/.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

alaya1 Pozri príspevok
Moji ziaci d.u. namaju, ale pisala som to ako ucitelka a matka a stojim si za tym, ze dieta sa v 1. rocniku nema pretazovat citanim novin, a pod. o d.u. som nepisala, to je samozrejme, ze dieta sa ma pripravit na vyucovanie.Akym sposobom sa rodicom podari to dieta motivovat verdia oni najlepsie, nakolko oni poznaju svoje dieta.
Súhlasím, ja som nepísala o čítaní novín, ale práve o tej motivácii učiteľkou, ktorá u mojej dcéry zabrala a začala čítať rozprávky ...
/lebo dcéra, keďže si myslela, že vie už čítať, nemusí čítať nič, ani článok v šlabikári .../
Naposledy upravil veronikasad : 04.01.09 at 21:15
0 0
jozka56 jozka56

jozka56 je offline (nepripojený) jozka56

Alaya1 všetci rodičia nevedia, čo je motivovať svoje dieťa, to by si mala vedieť, aj keď učíš v špeciálnej škole/triede/.
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

cowboyka,
neexistuje superrecept na výchovu detí. Každé dieťa je individuálna osobnosť a preto treba vedieť prečítať svoje deti, poznať ich temperament a správne ich motivovať, kým si zvyknú na pravidelnosť určitých činností a povinností.
Skúste sa doma učiť formou hry a nezabudni dcérku veľa chváliť, zdravo jej pestovať sebavedomie, akékoľvek jej práce nech sú doma /kresbičky, popísané texty - rozvešané, prichytené magnetkami na chladničke apd./ Keď dcérka zistí, aké je to jedinečné, že každým dňom je šikovnejšia, bude sa z toho tešiť.
Môžte si po každom týždni zhrnúť ako týždeň prebehol a ak bola snaživá, tak ju odmeň niečím, čo ju nadchne. Naopak, keď sa jej veľmi nechcelo, tak jej nedovoľ činnosti, ktoré má rada. Uvidíš, že to pôjde. Ak sa jej nebude dariť, netreba príliš karhať. Sú deti, ktoré prvý ročník zvládnu ľavou zadnou a niektoré sú hravejšie a pohodlnejšie a dozrejú neskôr.

Môj syn keď bol ôsmak, písal na hodine etiky prácu na tému ,,ako by vychovával svoje deti". Z celej tej práce ma najviac zaujala veta :,,svoje deti budem veľa chváliť, aby som ich povzbudil...
Vtedy som si povedala, že akí sme my rodičia. Ak máme šikovné a bezproblémové deti a chovajú sa podľa našich predstáv, tak to berieme ako samozrejmosť a pritom potrebujú všetky počuť občas, že sú pre nás výnimočné a neprehnaná chvála je tiež pre ne motiváciou a zdvihne im sebavedomie.

Tak veľa zdaru prajem, zvládnete to určite
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

alaya1 Pozri príspevok
Myslim, ze potrebovala radu, nie chvalenie svojho potomka, no nic v zlom-)))))))))))
Viem a uvedomujem si to, že to tak aj vyznelo, ake na druhú stranu, tento postup som sa snažila praktizovať aj pri synovi, čo mi aj vychádzalo, pokiaľ sme nezačali bývať s mojou maminou, tá zastávala názor, že nad deckom treba stáť pri každom ťahu perom, a podľa toho to aj dopadlo. Nikdy sa nenaučil robiť si úlohy samostatne. Tým som vlastne len chcela povedať, že ku každému dieťaťu treba individuálny prístup a naozaj sa pokúsiť nechať ho najskôr samostatne riešiť úlohy, ale tak aby vždy vedelo, že sme tu kedykoľvek pre neho.
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Netrufam si byt univerzalnym radcom, som ucitelka, mam VS pre riadne skoly aj pre specky, no radit zaruceny recept bez toho, aby clovek vedel, ake to dieta je, nepozna ho, je opovazlive.
To dievcatko nema problemy v skole- nema poruchu ucenia,. len sa jej nechce niekedy ucit , myslim, ze v 1. rocniku je to bezna vec, to som uz pisaala, rodic vie najlepsie, co na dieta zabera, .. Ci zaberu vyhrazky nepozeranim rozpravky, ci naopak prislub moznosti pc a pod. Ja som mala s dcerou problem, aby sa sama ucila 5 rokov, nic z nauceneho v skole nepomahalo, tak som sa obrnila trpezlivostou a preslo to.
0 0
jozka56 jozka56

jozka56 je offline (nepripojený) jozka56

Alaya1 poradiť sa dá aj tak, aby to bolo neopovážlivé.
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Tak radte baby, urcte nieco pomoze..
0 0
cowboyka cowboyka

cowboyka je offline (nepripojený) cowboyka

Johanka Pozri príspevok
Učíte sa keď chce ona alebo keď chceš/máš čas Ty ?
Učíte sa vždy (približne) v rovnaký čas ? Vedieš ju k pravidelnosti ?
Je nevyhnutné , aby si sa učila s ňou ? Ak to môžem odľahčiť - ju nutné, aby si sa jej "motala" do učenia ?
K PC a TV - najprv povinnosti, potom zábava, ale tak by mala fungovať celá rodina - ako vzor .
učím sa s malou neustále, nenechávam ju nato samú, pretože sa jej niektoré písmenká stále pletú, takže je nutné ju trošku usmerňovať, aby si uvedomila, že nemôže čítať od buka do buka.

Snažím sa učiť pravidelne, keď prídeme domov nechám ju tak hodinku oddýchnuť, potom ideme na čítanie, písanie nechávame naposledy, lebo tu pri nej nemusím byť, to mi príde zakaždým ukázať ako to napísala - to sa dá, to je šikovná, síce niekedy jej ešte písmenká skáču hore dole, ale keď jej pekne dohovorím, tak to ide a dá si potom pozor.

S čítaním je to trošíčku ťažšie, niekedy mi to vysype z rukáva za cca 15 minút celý článok, inokedy sa mordujeme dlho dlho aj hodinu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať