Zavrieť

Porady

registrácia dph

ahojte,
prosím o radu:
môj manžel je živnostník v súbehu so zamestnaním. Účtujem mu ja v jednoduchom účtovníctve ako neplatiteľa dph. Za minulý rok (január až december 2008) dosiahol zdaniteľné príjmy 1.193.904,50 Sk a nezdaniteľné príjmy 70.394,20 Sk (spolu 1.264.298,70 Sk). Podľa zákona sa znižuje hranica pre povinnú registráciu platiteľa dph na 1.054.000,- Sk od 01.01.2009. Takže za minulý rok nedosiahol príjmy 1.500.000,- Sk.
Ale vraj, ak za predchádzajúcich 11 mesiacov v roku 2008 (t.j. február až december 2008) dosiahol príjmy spolu s januárom 2009 vyššie ako 1.054.000,- Sk musí sa zaregistrovať. Manžel mal príjmy od februára do decembra 2008 zdaniteľné: 1.033.904,50 Sk a nezdaniteľné: 66.389,13 Sk(spolu 1.100.293,60) Sk.
Znamená to, že v januári nesmie presiahnuť príjmy 20.505 Sk (t.j. 680,66 EUR), ak sa nechce stať platiteľom dph?
Ďakujem
Jana
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivetaf je offline (nepripojený) ivetaf

    ivetaf
    ano jednoznačne, ale keď ste už tak na hranici, tak je to le otázka času, kedy sa stane plátcom DPH

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    klikni: http://www.porada.sk/t87786-zmena-vy...gistraciu.html v príspevku 6 je výborná tabuľka na sledovanie obratu.
    P.S.
    Prečo uvádzaš tie nezdaniteľné príjmy? O aké príjmy ide?

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Ešte by som sa zamerala na zloženie zdaniteľných príjmovtak ako sú v zadaní. Zákon o DPH pod obratom rozumie príjmy za dodanie tovarov a služieb v tuzemsku, tzn. to, čo je predmetom DPH a nie všetko , čo je zdaniteľným príjmom podľa Zákona o dani z príjmov. Pozri si § 4 ods.9 Zákona o DPH.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Jana V. Pozri príspevok
    ahojte,
    prosím o radu:
    môj manžel je živnostník v súbehu so zamestnaním. Účtujem mu ja v jednoduchom účtovníctve ako neplatiteľa dph. Za minulý rok (január až december 2008) dosiahol zdaniteľné príjmy 1.193.904,50 Sk a nezdaniteľné príjmy 70.394,20 Sk (spolu 1.264.298,70 Sk). Podľa zákona sa znižuje hranica pre povinnú registráciu platiteľa dph na 1.054.000,- Sk od 01.01.2009. Takže za minulý rok nedosiahol príjmy 1.500.000,- Sk.
    Ale vraj, ak za predchádzajúcich 11 mesiacov v roku 2008 (t.j. február až december 2008) dosiahol príjmy spolu s januárom 2009 vyššie ako 1.054.000,- Sk musí sa zaregistrovať. Manžel mal príjmy od februára do decembra 2008 zdaniteľné: 1.033.904,50 Sk a nezdaniteľné: 66.389,13 Sk(spolu 1.100.293,60) Sk.
    Znamená to, že v januári nesmie presiahnuť príjmy 20.505 Sk (t.j. 680,66 EUR), ak sa nechce stať platiteľom dph?
    Ďakujem
    Jana
    To nie je VRAJ, pozri si zákon 465/2008, čl.III., prechodné ustanovenia.
    Zákon nájdeš ako prílohu v tomto príspevku http://www.porada.sk/903323-post7.html

    Jana V. je offline (nepripojený) Jana V.

    Jana V.
    ďakujem za rýchlu odpoveď. Ešte otázočka: účtujem v programe alfa a tam my vyšli tie sumy príjmov v tabuľke "prehľady". Ale čítala som, že obrat sú vlastne príjmy bez dane. Neznamená to teda, že od tých príjmov, ktoré som uviedla a ktoré sú už s daňou, musím teraz tú daň odpočítať? Mám v tom trochu chaos.
    A ja som uviedla príjmy zdaniteľné a nezdaniteľné. Pre povinnú registráciu sa teda tieto dve položky sčítavajú, alebo sa berie do úvahy len zdaniteľný príjem? Vďaka Jana

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Nie si platiteľ DPH - nemáš akú daň odpočítavať. Čiže celá suma.
    A nie každý príjem sa počíta do obratu pre DPH. Neviem z čoho a na akom území má príjem Tvoj manžel.

    (9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Zabudni na ALFU a zdaniteľné a nezdaniteľné príjmy. To sa bavíme o účtovníctve a zákone o dani z príjmov.
    Musíš sa venovať Zákonu o DPH. Pozri, čo ustanovuje § 4 ods.9 :

    (9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.

    Príjem, ktorý je z pohľadu Zákona o dani z príjmov zdaniteľný, sa podľa tohto ustanovenia vôbec nemusí počítať do obratu pre účely DPH !
    ... aj tí, ktorí nie sú platitelia DPH, musia poznať Zákon o DPH, ten je pre všetky zdaniteľné osoby (§3 ).

    Jana V. je offline (nepripojený) Jana V.

    Jana V.
    Trochu sa v tom začínam orientovať - beriem do úvahy len príjmy tovarov a služieb a to vychádza tých 1.033.904,50 Sk za obdobie február až december 2008. Takže , ak sa nechceme registrovať, tak musíme dávať pozor, aby sme v januári nepresiahli príjem 20.095,50 Sk. A vlastne teraz musíme sledovať každý mesiac , aby sme nepresiahli tú hranicu 1.054.000,- Sk za 12 predchádzajúcich mesiacov.
    P.S. Som zároveň zamestnaná, takže účtovníctvo je len moje hobby - stále sa učím....
    Ďakujem. Jana

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Jana V. Pozri príspevok
    Trochu sa v tom začínam orientovať - beriem do úvahy len príjmy tovarov a služieb a to vychádza tých 1.033.904,50 Sk za obdobie február až december 2008. Takže , ak sa nechceme registrovať, tak musíme dávať pozor, aby sme v januári nepresiahli príjem 20.095,50 Sk. A vlastne teraz musíme sledovať každý mesiac , aby sme nepresiahli tú hranicu 1.054.000,- Sk za 12 predchádzajúcich mesiacov.
    P.S. Som zároveň zamestnaná, takže účtovníctvo je len moje hobby - stále sa učím....
    Ďakujem. Jana
    Povinnosť registrácie Vás neminie ...bude to onedlho .Prikladám Vám aj
    Daň z pridanej hodnoty .....účinnosť od 1.1.2009


    § 85e
    Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2009

    (1) Ak zdaniteľné osoby dosiahli k 31. decembru 2008 obrat podľa § 4 ods. 1 alebo 2 v znení účinnom do 31. decembra 2008, sú povinné podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň do 20. januára 2009.

    (2) Do obratu ustanoveného v § 4 a § 81 ods. 1 v znení účinnom od 1. januára 2009 sa zahŕňa aj obrat za kalendárne mesiace roku 2008. Obrat za kalendárne mesiace roku 2008 v slovenských korunách sa prepočíta konverzným kurzom na eurá.

    (3) Ak sa oprava základu dane podľa § 25 vykoná po 31. decembri 2008 a týka sa zdaniteľného obchodu, pri ktorom vznikla daňová povinnosť najneskôr 31. decembra 2008 a platba bola požadovaná v eurách, použije sa pri oprave základu dane a dane kurz, ktorý sa použil pri vzniku daňovej povinnosti.
    (4) Ak sa oprava základu dane podľa § 25 vykoná po 31. decembri 2008 a týka sa zdaniteľného obchodu, pri ktorom vznikla daňová povinnosť najneskôr 31. decembra 2008 a platba bola požadovaná v inej mene ako v slovenských korunách alebo eurách, použije sa pri prepočte slovenských korún na eurá konverzný kurz.
    (5) Ak sa po 31. decembri 2008 vykoná oprava základu dane podľa § 25, ktorá má za následok zníženie dane, a týka sa zdaniteľného obchodu, pri ktorom vznikla daňová povinnosť najneskôr 31. decembra 2008 a platba bola požadovaná v slovenských korunách, daň sa môže opraviť najviac vo výške priznanej pôvodnej dane prepočítanej konverzným kurzom.
    (6) Peňažný limit na vrátenie dane podľa § 57 ods. 1 v znení účinnom do 31. decembra 2008 sa vzťahuje na vrátenie dane za obdobie, ktoré uplynie najneskôr 31. decembra 2008.
    (7) Peňažný limit na vrátenie dane podľa § 59 ods. 3 písm. a) v znení účinnom do 31. decembra 2008 sa vzťahuje na vrátenie dane zaplatenej v cene tovaru kúpeného najneskôr 31. decembra 2008.
    (8) Vo faktúre, ktorá bola vyhotovená po 1. januári 2009 a vzťahuje sa k zdaniteľnému obchodu, pri ktorom vznikla daňová povinnosť pred 1. januárom 2009 a platba bola dohodnutá v slovenských korunách, sa údaje o základe dane a výške dane uvedú v eurách aj v slovenských korunách.

    Prikladám aj nasledovné zo stránky www.drsr.sk
    Naposledy upravil Zita5 : 07.01.09 at 08:34

    erika_H je offline (nepripojený) erika_H

    erika_H
    len si chcem overiť prosím,do obratu na registráciu platcu DPH sa spočítava iba obrat z tovaru a služieb so zdaniteľným plnením v tuzemsku..
    tzn. že nanasčitavam obrat ktory dosiahnem napr. v ČR spolu s obratom v SR
    jednoducho pracujem iba s obratom v SR na registráciu v SR
    a s obratom v ČR na registráciu v ČR (ak by boli splnené podmienky)
    rozumiem tomu správne?ďakujem pekne

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.