Zavrieť

Porady

Dôchodok a zvýšenie rokov

Ahoj, chcela by som sa opýtať ohľadom dôchodku. Viem že od 1.1.2008 sa zvýšil počet rokov z 10 na 15 dôchodkového poistenia, čo sa týka posudzovania výšky dôchodku. Ale mňa by zaujímalo o aké roky sa jedná. V zákone to nie je presne definované, teda či ide o posledných 15 rokov alebo o 15 rokov, ktoré si poistenec určí na základe toho, kedy mal najvyšší príjem.
Vie mi v tomto niekto poradiť?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Enie Pozri príspevok
    Ahoj, chcela by som sa opýtať ohľadom dôchodku. Viem že od 1.1.2008 sa zvýšil počet rokov z 10 na 15 dôchodkového poistenia, čo sa týka posudzovania výšky dôchodku. Ale mňa by zaujímalo o aké roky sa jedná. V zákone to nie je presne definované, teda či ide o posledných 15 rokov alebo o 15 rokov, ktoré si poistenec určí na základe toho, kedy mal najvyšší príjem.
    Vie mi v tomto niekto poradiť?
    Ďakujem
    Nárok na starobný dôchodok vznikne ak je splnený dôchodkový vek a doba dôchodkového poistenia aspoň 15 rokov.
    Osobný mzdový bod sa sleduje za celú dobu poistenia.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Skrátka. 15 rokov treba mať platené poistenie (spočítané dni za celý život práce, škola, dobrovolné ...) Suma dôchodku sa už nepočíta z posledných desiatich, ani piatich ani najlepších rokov.

    Enie je offline (nepripojený) Enie

    Enie
    teda z akých rokov teda z čoho sa počíta dochodok? Ten osobný mzdový bod, predsa z nejakého zárobku musia vychádzať.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    POMB sa počíta (až na výnimky) z rokov 1984 až posledného roku pred rokom, v ktorom sa žiada o dôchodok.

    Napríklad ak občan žiada o dôchodok k 1.2.2009, POMB sa vypočíta ako priemer OMB za roky 1984 až 2008 vrátane.

    BABYstar je offline (nepripojený) BABYstar

    BABYstar
    Aké podklady potrebujem k požiadaniu o predčasný starobný dôchodok, jedná sa o 2 roky.Mám odpracovaných 37 rokov.

    Dôchodok a zvýšenie rokov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.