Zavrieť

Porady

daň z príjmu

ahojte ak si vytlačím súvahu a výsledovku teraz z čoho počítam daň ktorú zaúčtujem? mám v tom trochu zmätok tak dúfam že niekto pomôže..
a čo všekto si mám vytlačiť ku kontrole..

v súvahe a výsledovke musí byť niečo rovnaké?

dakujem za každú odpoveď!!
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
timejka200 Pozri príspevok
ahojte ak si vytlačím súvahu a výsledovku teraz z čoho počítam daň ktorú zaúčtujem? mám v tom trochu zmätok tak dúfam že niekto pomôže..
a čo všekto si mám vytlačiť ku kontrole..

v súvahe a výsledovke musí byť niečo rovnaké?

dakujem za každú odpoveď!!
Program ti vytlačí účtovný hospodársky výsledok ( účty 6xx - účty 5xx = účt.hosp.výsledok). Tento účt.hosp.výsledok je potrebné v rámci daňového priznania upraviť o pripočitateľné a odpočitateľké položky.
Takto vlastne sa dopracuješ k základu dane. Zo základu dane vypočítaš daňovú povinnosť, ktorú následne zaúčtuješ. Až potom tlač súvahu a výsledovku. Inak ti bude chýbať výsledný vzťah voči daňovému úradu.

V súvahe a výsledovke musí byť rovnaký výsledok z hospodárskej činnosti. Teraz presne neviem čísla riadkov, ktoré to majú byť.
Naposledy upravil Zoltán Kovács : 07.01.09 at 14:30
0 0
timejka200 timejka200

timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

ďakujem pekne takže program mi vypočíta ten hospodársky výsledok a potim o aké položky ho mám upraviť tie odpočítateľné a pripočítateľné? VIEM žE JE TAM 513...dalej neviem pomôžete?
0 0
timejka200 timejka200

timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

a v mrp kde si vytlačím ten hosp. výsledok?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
timejka200 Pozri príspevok
a v mrp kde si vytlačím ten hosp. výsledok?
Vytlač si predvahu k 31.12. A z toho si účt.hop.výsledok vyrátaš sama. Účty triedy 6 mínus účty triedy 5 je účtovný hospodársky výsledok.

Potom ideš skúmať či máš alebo nemáš pripočitateľné alebo odpočitateľné položky.
0 0
timejka200 timejka200

timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

a mohol by si mi napísať tie pripočítateľné a odpočítateľné? a potom vlastne dostanem základ dane a z toho 19% daň vypočítam a bud mi vyjde mínusom alebo plusom hej? a tú daň zaúčtujem na 591/341?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
timejka200 Pozri príspevok
a mohol by si mi napísať tie pripočítateľné a odpočítateľné? a potom vlastne dostanem základ dane a z toho 19% daň vypočítam a bud mi vyjde mínusom alebo plusom hej? a tú daň zaúčtujem na 591/341?
Pripočitateľné a odpočitateľné položky musí vedieť každý sám. Lebo pre jedného môže byť pripočitateľná položka riadným daňovo uznaným nákladov, kým druhému nie.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

timejka200 Pozri príspevok
a mohol by si mi napísať tie pripočítateľné a odpočítateľné? a potom vlastne dostanem základ dane a z toho 19% daň vypočítam a bud mi vyjde mínusom alebo plusom hej? a tú daň zaúčtujem na 591/341?
Tu už neutečieš štúdiu Zákona o dani z príjmov - k pripočítateľným a odpočítateľným položkám nevyhnutné minimum : §17 Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane, § 19 Daňové výdavky, §21 - tu je vymenované, čo nie je daňovým výdavkom.
Ďalej musíš prihliadnuť na rozdiel medzi daňovými a účtovnými odpismi ... atď

Ako pomôcku si zober tlačivo pre daň z príjmov PO - sú v ňom tabuľky, ktoré Ťa navedú na príslušné ustanovenia Zákona o dani z príjmov a je na Tebe posúdiť, či je súčasťou účtovného výsledku hospodárenia niečo, čo z pohľadu dane z príjmov je alebo nie je daňový výdavok.
Dovolím si pripomenúť, že úprava účtovného výsledku hospodárenia nie je iba o úprave nákladov zaúčtovaných na účtoch účtovej triedy 5, ale aj o úprave výnosov z účtovej triedy 6 . Pozri napr. §17 ods.21 - zmluvné pokuty ...

K citovanému - daň nemôže byť mínusová .
Výsledok daňového priznania môže byť základ dane alebo daňová strata .
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Doplním tie riadky v súvahe a vo výsledovke , ktoré musia sedieť:
súvaha r. 85 ., výkaz ziskov a strát r. 57
0 0
timejka200 timejka200

timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

ďakujem
0 0
timejka200 timejka200

timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

mám program MRP mám tam takú ikonku že dan z príjmov ked si ju otvorím neviem do nej písať to by mi nemalo nejak automaticky doplniť z podvoj. účtovníctva hodnoty tomusím si sama dopln iť neexistuje také niečo si zakúpiť k programu čo to aj vyráta nevie niekto o tom?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
timejka200 Pozri príspevok
mám program MRP mám tam takú ikonku že dan z príjmov ked si ju otvorím neviem do nej písať to by mi nemalo nejak automaticky doplniť z podvoj. účtovníctva hodnoty tomusím si sama dopln iť neexistuje také niečo si zakúpiť k programu čo to aj vyráta nevie niekto o tom?
Asi nemáš zakúpený modul daň z príjmov, preto nevieš s tým nič robiť.

P.S. Nie softvér účtuje, ale človek-účtovník.
Naposledy upravil Zoltán Kovács : 08.02.09 at 08:47
0 0
marina8 marina8

marina8 je offline (nepripojený) marina8

timejka200 Pozri príspevok
mám program MRP mám tam takú ikonku že dan z príjmov ked si ju otvorím neviem do nej písať to by mi nemalo nejak automaticky doplniť z podvoj. účtovníctva hodnoty tomusím si sama dopln iť neexistuje také niečo si zakúpiť k programu čo to aj vyráta nevie niekto o tom?



timejak200, pozeram tu na to tvoje "trapenie", pripocitatelne polozky mas v linku, pozri si prispevok od betky, je to vyborne spracovane, ale aj tak k tomu potrebujes zakon o dani z prijmu a pozerat odvolavky na paragrafy
a mozno by bolo dobre, keby si si zavolala do MRP a spytala sa ich na skolenie o PU, tak by ti aspon odpadol 1 problem a to praca so SW, je to naozaj dost zla kombinacia: problem s uctovnictvom + problem so SW, ked vlastne ani nevies ako a co mas hladat a hlavne kde to v SW najdes

http://www.porada.sk/t98711-pripocit...atelne+polozky
0 0
timejka200 timejka200

timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

ja mám zakúpenú dan z príjmo aj si otvorím ale je tam prázdne tlačibvo a v návode mi píše že mi tam má načítať hodnoty asi z pú....neviem... ale predtým nemám mať uzavretý rok a ročný prevod? nestretol sa niekto s tým? alebo nemám nietko program MRP dan z príjmu?jkeby mi niekto poradi..dakujem
0 0
timejka200 timejka200

timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

neporadí niekto nemá to nikto tú dan z príjmov? ako sa s tým pracuje? ja neviem...
0 0
Janurka Janurka

Janurka je offline (nepripojený) Janurka

timejka200 Pozri príspevok
neporadí niekto nemá to nikto tú dan z príjmov? ako sa s tým pracuje? ja neviem...
V JÚ program naimportuje údaje do daň. priznania cez: Nástroje - Import údajov. V PÚ táto možnosť nie je. Treba vyplniť ručne.
0 0
Kryska5 Kryska5

Kryska5 je offline (nepripojený) Kryska5

v PU keď na strane č. 6 doplníte do tabuľky "F - doplňujúce údaje" sumy výnosov a nákladov a tak isto nezabudnúť na riadku 510 doplniť sadzbu dane, malo by to celé viac-menej pekne vyrátať

Ja mám problém zase v JU, mám tam iba import identifikačných údajov, alebo import z predcházajúceho roku, ani jedno nefunguje. Robím v MRP K/S, nemá s tým niekto skúsenosť? Ďakujem
0 0
Chrusťa Chrusťa

Chrusťa je offline (nepripojený) Chrusťa

Nebudem zakladať novú tému, preto sa len pripojím. Musím priznať prvýkrát spoločnosti vznikol hosp. výsledok strata.Ako príkl. uvediem sumu -100.000 SKK,kt. uvediem na r.100 DP, potom k tomu pripájam PP, kt. sú dajme tomu vo výške 20.000SKK a potom pripájam odpočítateľné položky /trebárs daň.odpisy r. 250 DP/ vo výške 50.000SKK. Moja otázka je ako vyčísliť zákl.dane/dań.stratu/ r.100+r.200-r.300/.Upresním sumami: -100.000+20.000-50.000=-130.000 SKK daň.strata. Je to tak správne? Mýli ma to mín. znamienko výsled.hospodárenia
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Chrusťa Pozri príspevok
Nebudem zakladať novú tému, preto sa len pripojím. Musím priznať prvýkrát spoločnosti vznikol hosp. výsledok strata.Ako príkl. uvediem sumu -100.000 SKK,kt. uvediem na r.100 DP, potom k tomu pripájam PP, kt. sú dajme tomu vo výške 20.000SKK a potom pripájam odpočítateľné položky /trebárs daň.odpisy r. 250 DP/ vo výške 50.000SKK. Moja otázka je ako vyčísliť zákl.dane/dań.stratu/ r.100+r.200-r.300/.Upresním sumami: -100.000+20.000-50.000=-130.000 SKK daň.strata. Je to tak správne? Mýli ma to mín. znamienko výsled.hospodárenia
Áno je to takto správne. V r. 310 budeš mať -130 000,-

Ak by si si to skušala vyplniť na nete, tak ťa to samo navedie.
0 0
Chrusťa Chrusťa

Chrusťa je offline (nepripojený) Chrusťa

Ďakujem veľmi pekne, zneistela som ešte, že tu je porada.
0 0
timejka200 timejka200

timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

mám taký problém mám firmu urobila somsi kópiu a urobila som ročný prevod teraz ked si chcem vytlačiť súvahu a výsledovku tak mi nezobrazuje v nej nič za min. rok? nedá sa to nejak? potebujem ju


2. ešte otázka ešte pred ročným prevodok mi v mrp ukazovalo zisk lenže ked som urobila ročný prevod už ukazuje stratu ako je to teraz čo je správne? pred alebo po?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať