Zavrieť

Porady

Predseda SVB a zaroven uctovnik SVB?

Prepacte za moju mozno blbu otazku, ale neviem to nikde najst...moze predseda SVB robit sucasne aj uctovnika toho isteho SVB?Popripade ak ano, kto schvaluje to, kto bude uctovnictvo spolocenstvu robit..? spolocenstvo, rada alebo snad sam predseda?

Dakujem za odpovede..
Usporiadat
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Predseda môže robiť aj účtovníctvo v SVB a mali by ste mať nato uznesenie zo zhromaždenia alebo už určené v zmluve k SVB.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
hanni hanni

hanni je offline (nepripojený) hanni

A kolko % musi mat hlasov...?
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Uznesenie v tomto prípade stačí byť prijaté nadpolovičnou väčšinou prítomných.
0 0
hanni hanni

hanni je offline (nepripojený) hanni

Dakujem za informaciu.
0 0
evula0 evula0

evula0 je offline (nepripojený) evula0

Predseda SVB je zodpovedný za vedenie účtovníctva.Môže to zabezpečiť nasledovne:
- SVB má uzavretú zmluvu s externým správcom
- SVB má vo svojej zmluve určený spôsob vedenia účtovníctva
- SVB uznesením odhlasovalo spôsob vedenia účtovníctva
Ak nie je ani jedna alternatíva, správcovstvo si vykonáva SVB samo a predseda tým neprekročí svoje právomoci určené zákonom a zmluvou o SVB, zabezpečí to osobne alebo niekoho poverí podľa svojho rozhodnutia a samozrejme preberá zodpovednosť.
Len v prípade, že by tým prekročil svoju zákonom alebo zmluvou určenú právomoc, musí predložiť spôsob vedenia účtovníctva na schválenie.
0 0
hanni hanni

hanni je offline (nepripojený) hanni

Este jedna otazka, ktora nesuvisi s temou, ale nechcem zakladat novu temu.

Zistil som, ze predseda spolocenstva pobera za spravu SVB plat 2700 SK mesacne (teda poberal,teraz pobera adekvatnu cenu z eurach) aj napriek tomu, ze mu spolocenstvo odsuhlasilo sumu 6000 rocne. Na otazku,kto mu schvalil tych 2700 mesacne odpovedal, ze dozorna rada. Pre info, dozorna rada je u nas nefunkcna a je jedna ruka s predsedom.

Moja otazka...predpokladam, ze plat spravcu by malo odsuhlasit spolocenstvo minimalne nadpolovicnou vacsinou hlasou, ak sa nemylim. Podla mojho nazoru pobera plat protizakonne a tym okrada spolocenstvo..uz to pobera cca vyse 2 rokov (skoro nikto v dome mimo rady to nevie), cim sa to vysplhalo na slusnu sumu....

Ako postupovat v tomto pripade. ..?
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Mal by mať uznesenie zo zhromaždenia. Je štatutár a teda k jeho odmene je potrebné uznesenie.
0 0
hanni hanni

hanni je offline (nepripojený) hanni

To nema, som si 100 % isty. Respektive ma...6000 SK rocne. 2700 SK mu odsuhlasila dozorna rada, este stara...ta nato pravo nemala. Jeden clen rady (cierna ovca), ktory jediny z nich nie je predsedov patolizac to videl v penaznom denniku (od vtedy na sedenia dozornej rady nie je pozyvany, resp. rada zasada narychlo, ked on nie je doma) a predseda to priznal, priznal to aj susede, ktora sa ho nato pytala...pred chvilou u nas bola a mi to hovorila.

Tak co s tym?ako to riesit?..podotykam, ze nie som sam, kto to chce riesit.
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Ak je Vás aspoň 1/4 vlastníkov, ktorí chcete problém riešiť, zvolajte zhromaždenie a riešte dohodou. Predseda ako už bolo spomínané, nepostupoval v zmysle spoločenskej zmluvy a preto je pravdepodobné, že by mohol byť prístupný dohode ak si chce zachovať tvár a vyhnúť sa trestnému stíhaniu. Návrh by napr. mohol znieť, že by mal pozastavené vyplácanie odmeny do času, kým by sa nevyrovnali odmeny vyplatené naviac, čo by ste samozrejme museli vyčísliť. A ak stojí predseda a jeho práca za to, čiže je vhodné aby na funkcii zotrval, dohodnúť sa na zvýšení odmeny. Málokto si uvedomuje, že práca predsedu je náročná a každý vidí len to, že koľko "hrabe" a je mi teda dopredu jasné, že s týmto navýšením bude súhlasiť málokto. Každopádne je na vlastníkoch ako s touto situáciou naložia.
A keď už budete mať schôdzu tak navrhni nové zloženie rady spoločenstva, keďže je nefunkčná, v ktorej budeš môcť figurovať. Budeš mať tak možnosť priamej kontroly predsedu, ovplyvňovať nesprávne rozhodnutia a nebude dochádzať k takýmto či iným nezákonným veciam.
A nakoniec, Rada je povinná informovať vlastníkov o stave účtovníctva a nezrovnalostiach, ktoré zistila pri kontrole vo svojej správe na zhromaždení. Takže člen rady, ktorý o tom vedel, mohol reagovať. Viem, ľahko sa píše, ťažšie koná, obzvlášť, keď si nikto nechce nikoho proti sebe popudiť. Ale na to Rada spoločenstva slúži. Prajem veľa zdaru pri riešení. Verím, že bude úspešné. A nezabudnite, cestou na zvolanú schôdzu treba nechať emócie za dverami bytu. :-)
Naposledy upravil peton : 09.01.09 at 05:55 Dôvod: doplnenie
0 0
evula0 evula0

evula0 je offline (nepripojený) evula0

6000 za rok nie je ani trochu adekvátne. Ak robí aj účtovníctvo, tak je to naozaj málo. Ale! Všetko pre odmenu musí mať schválené zhomaždením. Koľko bytov má SVB a koľko je poplatok za správcovstvo? Od toho sa dá schváliť zodpovedajúca odmena.
Napr. 30 bytov a 130 Sk = 3900 Sk/mesiac a z toho napr. 1000 predseda, 1000 kto robí účtovníctvo, 3 x 200 členovia rady a zvyšok na ostatné výdaje správy. Výplata 1 x ročne(viete prečo).
Dobrý predseda to vie predložiť zhromaždeniu a zdôvodniť. Ak je ale SVB 6 bytov, je to v podstate len o dobrovoľnosti.
0 0
hanni hanni

hanni je offline (nepripojený) hanni

peton: s tym, ze lahko sa pise, tazsie kona s Tebou plne suhlasim, hlavne, ked ma predseda tak sfanatizovanych najma starsich ludi..samozrejme, ze chceme zozbierat 1/4 hlasov na zvolanie schodze a riesit to...trochu mam obavy, ci predseda dodatocne nevyrobi papier, ze s tymi 2700 Sk suhlasime so starym datumom a neobeha si stare babky v dome, ktore mu to pravdepodobne asi aj podpisu. Ale to je iba taka myslienka,aj ked verim,ze je toho schopny. Co sa tyka rady, tak ta sa volila predminuly rok na jesen, rovnako ako predseda (samozrejme sme boli prehlasovani a bol zvoleny ten isty,co minule) a pochybujem,ze je odvolatelna...pokusime sa tych ludi presvedcit o tom,ako nas vsetkych predseda okrada (mam info aj o tom,ako berie uplatky za cokolvek, co pride niekto urobit do domu, ale to mu nemozem dokazat),ale je velmi otazne,ci sa to podari a ci predseda prizna chybu. Ma totiz vyborny "dar reci" a dokaze sa z vela veci vykrutit tak, ze nakoniec ti zli budeme my a tie babky a dedkovia mu prikyvnu. A do rady by som sa rad dostal, bohuzial u starsich ludi nie som oblubeny, hadaj precotakze ma do nej proste nezvolia.

evula0: to, co je adekvatne a neadekvatne teraz nechajme bokom,na tom teraz vobec nezalezi. Ja sa nebranim tomu, aby ked preukaze, ze je dobry predseda a zasluzi si to, bral aj viac. Ide o to, ze porusil zakon, teraz dokazatelne. Aj ked som si uz mnohokrat povedal, ze kaslem nato, nech tam tie babky aj zderie z koze, ale neda mi. Je to proste totalny klamar a podvodnik a navyse arogant, dokaze s usmevom na tvari do oci tak klamat,az do svisti...a v nedelu sa posadi do prvej lavice v kostole a pojde na prijimanie. Bohuzial,aj takyto sme ludia.....
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Pri výške odmien to predsa nemôžeme brať paušálne. Sú SVB rôzne veľké, u nás v meste 6, 12, 18, 32, 56 vlastníkov. Taktiež náročnosť hlavne ročného zúčtovania je rôzna. Kde predtým býval syn mali predpis iba FO,správu, studenú vodu, el. en. spol.pr. a zrážkovú vodu. Hlavný problém teplo a ohrev vody mal každý samostatne - "gamatky" a bojlery.
0 0
hanni hanni

hanni je offline (nepripojený) hanni

predseda u nas nerobil ziadne zuctovanie...mali sme zmluvu so spravcom v Trencine, ktory robil vsetko uctovnictvo do decembra 2008, okrem toho mame platenu domovnicku a hospodarku, ktora vedie nejaku evidenciu, netusim aku...takze 6000 za rok je za pracu nasho predsedu uplne adekvatna ciastka.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Je to možné, to ale musí posúdiť zhromaždenie vlastníkov bytov vo Vášom dome a rozhodnúť.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

hanni Pozri príspevok
predseda u nas nerobil ziadne zuctovanie...mali sme zmluvu so spravcom v Trencine, ktory robil vsetko uctovnictvo do decembra 2008, okrem toho mame platenu domovnicku a hospodarku, ktora vedie nejaku evidenciu, netusim aku...takze 6000 za rok je za pracu nasho predsedu uplne adekvatna ciastka.

Hanni, dlho si sa neozval a ja som myslela, že Váš panelák už dávno spravuješ ty
0 0
hanni hanni

hanni je offline (nepripojený) hanni

svojar: ano, zhromazdenie rozhodlo..6000 rocne.

slavica: bohuzial, skoncilo to presne tak, ako som si myslel, ze to skonci...a je to stale horsie a horsie. Rozum ludom do hlavy proste nenalejes a cim su starsi, tym je to horsie. Teraz chystame druhu vlnu utoku

...neozval som sa preto, lebo som si povedal, ze sa na to vsetko vykaslem, ale po niektorych skutocnostiach, co som sa dozvedel teraz, mi to uz proste neda...
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

hanni Pozri príspevok
svojar: ano, zhromazdenie rozhodlo..6000 rocne.

slavica: bohuzial, skoncilo to presne tak, ako som si myslel, ze to skonci...a je to stale horsie a horsie. Rozum ludom do hlavy proste nenalejes a cim su starsi, tym je to horsie. Teraz chystame druhu vlnu utoku

...neozval som sa preto, lebo som si povedal, ze sa na to vsetko vykaslem, ale po niektorych skutocnostiach, co som sa dozvedel teraz, mi to uz proste neda...
Hanni dufam, že Vás nespravoval Kom..... , to je správca ktorý v tomto regióne má "super" kredit aj reklamu ...No čo ti mám povedať, chodievaj tu častejšie, nauč sa čo sa dá a zober to do svojich rúk.
0 0
hanni hanni

hanni je offline (nepripojený) hanni

Nie, spravoval nas Zub...... no snazim sa, teraz som si opat stiahol 182-ku so vsetkymi novinkami v podobe dalsich zakonov a opat to studujem, vidim, ze dost sa toho zmenilo. V podstate som sa tu obcas zastavil a precital, co ma zaujalo,len som nic nepisal.

Ale aby som tu nekecal iba do vetra, mam otazku, urcite mi budes vediet odpovedat. Je pravoplatne hlasovanie, ktorym si nas predseda doslova obehal po dome podpisy poza nas chrbat a tym sa stal v dome aj spravcom, cize vedie uctovnictvo. Pri nefunkcnej dozornej rade a neochote nam cokolvek ukazat, ho uz neskontroluje nikto a moze si tu manipulovat s peniazmi ako sa mu zachce. V zakone som sa docital podmienky pre pisomne hlasovanie, ktore musi byt 5 dni vopred vsetkym oznamene a 5 dni po hlasovani vsetkym oznameny vysledok. Nic z toho sa nekonalo. Proste si obehal podpisy a babky mu to podpisali. Pritom si len teraz nedavno zalozil SRO-cku, lebo ho vykopli z prace, aby mohol robit spravcu..pritom nema ziadne uctovnicke vzdelanie ani len kurz. Snazi sa obehavat aj ine domy,ale uz ma v meste celkom "slusnu povest",takze ho takmer zovsadial poslali dokelu.
0 0
sthruska sthruska

sthruska je offline (nepripojený) sthruska

//a tym sa stal v dome aj spravcom,

Správcom či predsedom? Správcom sa určite nemôže stať písomným hlasovaním, či ako to obehávanie nazvať.
Tak či tak to máš ťažké. Držím palce.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

odpovede v texte

hanni Pozri príspevok
Je pravoplatne hlasovanie, ktorym si nas predseda doslova obehal po dome podpisy poza nas chrbat a tym sa stal v dome aj spravcom, cize vedie uctovnictvo.
nie je v súlade so zákonom,správa musí byt odsúhlasená na zhromaždení vlastníkov, správcom sa nemohol stať, správca v SVB je samotne SVB s jeho tromi orgánmi, jedine musí mať s SVB zmluvu...

Pri nefunkcnej dozornej rade a neochote nam cokolvek ukazat, ho uz neskontroluje nikto a moze si tu manipulovat s peniazmi ako sa mu zachce.
Pri RV musí predložiť aj hospodárenie domu a do dokladov musí dať nahliadnuť hocikomu z vlastníkov.

V zakone som sa docital podmienky pre pisomne hlasovanie, ktore musi byt 5 dni vopred vsetkym oznamene a 5 dni po hlasovani vsetkym oznameny vysledok. Nic z toho sa nekonalo. Proste si obehal podpisy a babky mu to podpisali. Pritom si len teraz nedavno zalozil SRO-cku, lebo ho vykopli z prace, aby mohol robit spravcu..
Má s vami zmluvu o výkone správy ?Ale ty musíš mať hlavne podporu ich viacerých, ja neviem posudiť "babky"

pritom nema ziadne uctovnicke vzdelanie ani len kurz. Snazi sa obehavat aj ine domy,ale uz ma v meste celkom "slusnu povest",takze ho takmer zovsadial poslali dokelu.
nemusí mať učt.vzdelanie, ani mnoho učtovníčiek ho nemá, ale mal by ho vedieť...treba si najsť niehoho kto to vie a nechať preveriť. No takto sa budete naťahovať strašne dlho... Je to u vas fakt zložité a takto si len budete robiť prieky...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať