Zavrieť

Porady

DPH a EÚ

Ahojte, práve začínam robiť DPH pre novú slovenskú firmu. Nemecká firma si u tejto slovenskej firmy objednáva konzultačné služby a testovanie SW. Za tieto služby si potom slovenská firma faktúruje poplatky nemeckej firme. Pre slovenskú firmu tieto služby vykonáva nemecký živnostník, ktorý následne fakturje slovenskej firme. Služby sú vykonávané v Nemecku. Moja otázka znie, ako má byť vystavená faktúra SK firmy pre nemeckú firmu /s DPH/? A aký to má dopad na DPH? Ďakujem pekne za každú pomoc a prajem úspešný nový rok.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    Kataka Pozri príspevok
    Ahojte, práve začínam robiť DPH pre novú slovenskú firmu. Nemecká firma si u tejto slovenskej firmy objednáva konzultačné služby a testovanie SW. Za tieto služby si potom slovenská firma faktúruje poplatky nemeckej firme. Pre slovenskú firmu tieto služby vykonáva nemecký živnostník, ktorý následne fakturje slovenskej firme. Služby sú vykonávané v Nemecku. Moja otázka znie, ako má byť vystavená faktúra SK firmy pre nemeckú firmu /s DPH/? A aký to má dopad na DPH? Ďakujem pekne za každú pomoc a prajem úspešný nový rok.
    Vy ako slovenská firma, fakturujete bez DPH nemeckej firme, samozrejme ak je nemecká firma platcom DPH. A to bez ohľadu na to, či nemecký živnostník je platca DPH alebo nie je.

    Kataka je offline (nepripojený) Kataka

    Kataka
    Ďakujem, ale ako mám teraz zaúčtovať vystavenú faktúru pre nemeckú firmu a ako mám zaúčtovať došlú faktúru od nemeckého živnostníka?

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    Kataka Pozri príspevok
    Prosím poraďte, ako ich mám zaúčtovať?
    A nemecký živnostník je platcom DPH? Nemeckej firme fakturujete bez DPH, a odvolávka - že ide o oslobodené plnenie podľa §15 ods.8b/ zákona o DPH. To musí byť na faktúre.

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    Faktúra od živnostníka bude zaúčtovaná bez vplyvu na DPH, nebude figurovať ani v danovom priznaní DPH.

    calimero1 je offline (nepripojený) calimero1

    calimero1
    Dobrý deň,
    riešim podobný problém. Dostal som faktúru od Google za reklamu. Ako dodávateľ je uvedený Google Ireland, faktúra je vystavená na sumu bez DPH (suma DPH = 0).
    Na faktúre je uvedená presne táto poznámka: "Služby sú predmetom spätného vyúčtovania - DPH účtuje príjemca podľa článku 196 smernice Rady 2006/112/EC".
    Mám si to samozdaniť v daňovom priznaní, alebo DPH vôbec nikde neúčtovať?
    Som platiteľ DPH a vediem JU.

    Ďakujem.

    EMILY04 je offline (nepripojený) EMILY04

    EMILY04
    calimero1 Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    riešim podobný problém. Dostal som faktúru od Google za reklamu. Ako dodávateľ je uvedený Google Ireland, faktúra je vystavená na sumu bez DPH (suma DPH = 0).
    Na faktúre je uvedená presne táto poznámka: "Služby sú predmetom spätného vyúčtovania - DPH účtuje príjemca podľa článku 196 smernice Rady 2006/112/EC".
    Mám si to samozdaniť v daňovom priznaní, alebo DPH vôbec nikde neúčtovať?
    Som platiteľ DPH a vediem JU.

    Ďakujem.

    Ten istý problém som riešila aj ja. A našla som si, že ide o samozdanenie.

    DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

    Mama troch dospelých detí DanielaSL
    calimero1 Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    riešim podobný problém. Dostal som faktúru od Google za reklamu. Ako dodávateľ je uvedený Google Ireland, faktúra je vystavená na sumu bez DPH (suma DPH = 0).
    Na faktúre je uvedená presne táto poznámka: "Služby sú predmetom spätného vyúčtovania - DPH účtuje príjemca podľa článku 196 smernice Rady 2006/112/EC".
    Mám si to samozdaniť v daňovom priznaní, alebo DPH vôbec nikde neúčtovať?
    Som platiteľ DPH a vediem JU.

    Ďakujem.
    A ako má postupovať neplatca DPH a JÚ v takomto prípade ?

    EMILY04 je offline (nepripojený) EMILY04

    EMILY04
    článok 21 ods. 1 písm. b) šiestej smernice (prevzatý v článku 196 smernice 2006/112) stanovuje, že DPH platí každá zdaniteľná osoba, ktorej sú poskytované služby uvedené v článku 9 ods. 2 písm. e) šiestej smernice [prevzatý do článku 56 ods. 1 písm. c) smernice 2006/112]. Preto, ak sú splnené podmienky, ktorým podlieha uplatnenie článku 9 ods. 2 písm. e) šiestej smernice, odberateľ služby je povinný zaplatiť DPH zo služieb, ktoré mu boli poskytnuté, bez ohľadu na to, či tieto služby boli poskytnuté pre potreby činností, ktoré patria do pôsobnosti uvedených smerníc.



    35. Vzhľadom na uvedené je potrebné odpovedať na otázku položenú Regeringsrätten, že článok 9 ods. 2 písm. e) šiestej smernice a článok 56 ods. 1 písm. c) smernice 2006/112 sa majú vykladať v tom zmysle, že odberateľ poradenských služieb poskytnutých osobou povinnou platiť daň v inom členskom štáte, ktorý vykonáva súčasne hospodársku činnosť a činnosť, ktorá nespadá do pôsobnosti smerníc, musí byť považovaný za zdaniteľnú osobu, hoci sa tento nákup služieb uskutočnil len vzhľadom na činnosť mimo pôsobnosti smerníc.

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    DanielaSĽ Pozri príspevok
    A ako má postupovať neplatca DPH a JÚ v takomto prípade ?
    "Samozdaniť", teda odviesť daň bez nároku na uplatnenie.

    DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

    Mama troch dospelých detí DanielaSL
    Rozalka Pozri príspevok
    "Samozdaniť", teda odviesť daň bez nároku na uplatnenie.
    Rozalka ďakujem...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.