Zavrieť

Porady

DPH pri JCD

Ahojte potreboval by som poradiť s trochu špecifickým problémom:

Dovážeme tovar z Číny prostredníctvom jednej špedičky. Pred tým ked to šlo cez poštu sme pri prebratí tovaru zaplatili clo a dostali tovar.
Teda sme nemali problém s vyčíslením DPH.

Ale teraz to funguje takto:
Nasa spolocnost ma s Colnym uradom uzavrety Zjednoduseny administrativny doklad,na zaklade ktoreho Vam bola zasielka prepustena do volneho obehu a mozete s tovarom lubovolne zaobchadzat..
Zo zakona ma nasa spolocnost lehotu 20dni od prijatia zasielky na vystavenie Jednotneho colneho dokladu a Colny urad ma 30dni na potvrdenie JCD...

Problém je že ako postupovať v prípade ak zásielka nám prišla a vyzdvihli sme si ju 28.12 oni majú teraz 50 dní na to nám doručiť to jcd, ktoré by ale vlastne malo spadať do DPH za 4/Q, pričom zákon o DPH hovorí že lehota je 15 dní.

Takže čo teraz s tým, odignorovať tento tovar ako by ešte vlastne nebol na sklade, kedže nevieme akým kurzom k akému dňu ocenovať (aj ked vždy to dávajú tým kurzom ku dňu kedy sme to prevzali takže by sme ho vedeli určiť) a všetko to riešiť až do 1/Q potom ked príde JCD?

Dakujem vopred za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    vajda65 Pozri príspevok
    Ahojte potreboval by som poradiť s trochu špecifickým problémom:

    Dovážeme tovar z Číny prostredníctvom jednej špedičky. Pred tým ked to šlo cez poštu sme pri prebratí tovaru zaplatili clo a dostali tovar.
    Teda sme nemali problém s vyčíslením DPH.

    Ale teraz to funguje takto:
    Nasa spolocnost ma s Colnym uradom uzavrety Zjednoduseny administrativny doklad,na zaklade ktoreho Vam bola zasielka prepustena do volneho obehu a mozete s tovarom lubovolne zaobchadzat..
    Zo zakona ma nasa spolocnost lehotu 20dni od prijatia zasielky na vystavenie Jednotneho colneho dokladu a Colny urad ma 30dni na potvrdenie JCD...

    Problém je že ako postupovať v prípade ak zásielka nám prišla a vyzdvihli sme si ju 28.12 oni majú teraz 50 dní na to nám doručiť to jcd, ktoré by ale vlastne malo spadať do DPH za 4/Q, pričom zákon o DPH hovorí že lehota je 15 dní.

    Takže čo teraz s tým, odignorovať tento tovar ako by ešte vlastne nebol na sklade, kedže nevieme akým kurzom k akému dňu ocenovať (aj ked vždy to dávajú tým kurzom ku dňu kedy sme to prevzali takže by sme ho vedeli určiť) a všetko to riešiť až do 1/Q potom ked príde JCD?

    Dakujem vopred za odpovede.
    Tovar treba prijať dňom, kedy ste ho fyzicky obdržali. A tiež zúčtovať záväzok z faktúry. JCD doúčtujete dodatočne, nečakáte naň spolu s faktúrou. Tento režim umožňuje osobitný prístup k účtovaniu takéhoto tovaru. Ja som kedysi dávno podobným režimom účtovala výrobky - v rámci zušľachťovacieho styku - tiež sa na to vzťahoval osobitný režim a JCD bolo aj s 1-2 mesačným oneskorením. Tento spôsob účtovania máte obhájený zmluvne s Colným úradom.

    vajda65 je offline (nepripojený) vajda65

    vajda65
    dakujem za naozaj promptnú odpoved.

    OK a teda na ocenenie tovaru použijem kurz nbs z toho dna ako bol prepustený do volného režimu áno? len pre potvrdenie, takisto faktúru k tomu dnu.

    Ešte sa opýtam, ak by predsa len stihla prísť ta faktúra do 25-tého môžem to dať ešte do 4/Q pre DPH alebo aký to pôjde už do 1/Q 2009?

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    vajda65 Pozri príspevok
    dakujem za naozaj promptnú odpoved.

    OK a teda na ocenenie tovaru použijem kurz nbs z toho dna ako bol prepustený do volného režimu áno? len pre potvrdenie, takisto faktúru k tomu dnu.
    Áno dňom pustenia do volného režimu, aj faktúru - toto je dobré zakomponovať aj do internej smernice - ako postup pri účtovaní faktúr pustených do voľného režimu v rámci dohody s colným úradom.

    vajda65 je offline (nepripojený) vajda65

    vajda65
    spatne si ale uvedomujem že ja v podstate neskôr nemám doklad o tom že som tovar obdržal práve v tento deň, ako toto ošetriť?

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    vajda65 Pozri príspevok
    spatne si ale uvedomujem že ja v podstate neskôr nemám doklad o tom že som tovar obdržal práve v tento deň, ako toto ošetriť?

    upresni čo tým myslíš, že nemáš doklad - nemáš faktúru? alebo prepravný list?

    vajda65 je offline (nepripojený) vajda65

    vajda65
    mam faktúru ale tam nie je dátum prepustenia do volného režimu, to nie je ani na jcd ani nikde, tým padom aj cenu v sklade mám iba podľa toho ako si pamatám dátum prijatia

    vajda65 je offline (nepripojený) vajda65

    vajda65
    takže vdaka orsz som vyriešil daný problém:

    Dátum prepustenia do volného režimu máte uvedený na JCD a to konkrétne na prvej strane, skoro dole napravo ako "C Colný úrad odoslania".

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.