Zavrieť

Porady

Dan z prijmu SZCO 1/2 pausal

dobry den,

mam slobodne povolanie a moj bratranec ma presvieca, ze je vyhodnejsie mat zivnost, pretoze pri rocnom zuctovani dane sa SZCO znizuje zaklad dane na polovicu -> cize SZCO zarobi rocne 500.000, pausalne si odpocita 40% = 200.000, dalej vydavky na zdravotne, socialne a vyjde mu napr. 250.000,- zaklad dane, ktory si ale vydeli na polovicu a nakoniec ma celkovy zaklad dane 125.000,-

je to mozne? alebo som to nepochopil (to s tym polovocnim delenim???)

dakujem za vysvetlenie
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Idiotka je offline (nepripojený) Idiotka

    Idiotka
    To s tým delením na polovicu je mne neznámy nezmysel...ale nemám napr. manželku na materskej ???
    Ty ako slobodný umelec môžeš použiť - až po delenie na polovicu - ten istý postup :
    Od príjmov odpočítaš náklady stanovené percentom, odpočítaš aj skutočne zaplatené poistné....klasický daňový postup.
    Niet rozdielu.
    Alebo vedieš účtovníctvo, väčšinou jednoduché, a od príjmov odpočítaš "náklady" v skutočnej výške etc.
    A živnosť nemôžeš stotožňovať s "činnosťou" umelca/autora diela, na napr. réžiu filmu ti nemôžu živnost. úrady dať živnostenský list (aj keď v skutočnosti som videla všeličo). Živnostník sa riadi živnos. zákonom, umelci majú Autorský zákon.
    Daňový prístup je ale totožný.

    wedec je offline (nepripojený) wedec

    wedec
    Idiotka Pozri príspevok
    To s tým delením na polovicu je mne neznámy nezmysel...ale nemám napr. manželku na materskej ???
    mne sa to tiez zdalo cudne, ale presviedcat ho nebudem.
    ja uz takto pausalne zdanujem 5-ty rok (bez toho 1/2 delenia)
    a aj na danovom na mna pred tyzdnom pozerala, ked som jej to povedal...

    k tej materskej -> su tam nejake vynimky, bonusy, alebo ako si to myslela?

    dakujem

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    wedec Pozri príspevok
    dobry den,

    mam slobodne povolanie a moj bratranec ma presvieca, ze je vyhodnejsie mat zivnost, pretoze pri rocnom zuctovani dane sa SZCO znizuje zaklad dane na polovicu -> cize SZCO zarobi rocne 500.000, pausalne si odpocita 40% = 200.000, dalej vydavky na zdravotne, socialne a vyjde mu napr. 250.000,- zaklad dane, ktory si ale vydeli na polovicu a nakoniec ma celkovy zaklad dane 125.000,-

    je to mozne? alebo som to nepochopil (to s tym polovocnim delenim???)

    dakujem za vysvetlenie
    Odvody živnostníka do sociálnej poisťovne sa počítajú naozaj z 1/2 základu dane, najmenej však z minimálneho vymer. základu.

    Pri zdr.poistení k základu dane pripočítaš zaplatené preddavky na zdr. poistenie a delíš 2,14.

    Či je rozdiel vo výpočtoch medzi slobodným povolaním a živnosťou - neviem ...

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    wedec Pozri príspevok
    dobry den,

    mam slobodne povolanie a moj bratranec ma presvieca, ze je vyhodnejsie mat zivnost, pretoze pri rocnom zuctovani dane sa SZCO znizuje zaklad dane na polovicu -> cize SZCO zarobi rocne 500.000, pausalne si odpocita 40% = 200.000, dalej vydavky na zdravotne, socialne a vyjde mu napr. 250.000,- zaklad dane, ktory si ale vydeli na polovicu a nakoniec ma celkovy zaklad dane 125.000,-

    je to mozne? alebo som to nepochopil (to s tym polovocnim delenim???)

    dakujem za vysvetlenie
    Podľa mňa ide o zmätok v pojmoch. Bratranec hovoril o vymeriavacom základe na sociálne poistenie (ale tiež možno netušil o čom hovorí).
    ... ale nápad to nie je zlý , šup s ním do parlamentu !

    wedec je offline (nepripojený) wedec

    wedec
    veronikasad Pozri príspevok
    Či je rozdiel vo výpočtoch medzi slobodným povolaním a živnosťou - neviem ...
    je :-) a podstatny - odvody do socialky su na zaklade dobrovolnosti (NIE SU POVINNE) a zdravotne platim ako dobrovolny platca (NIE AKO SZCO) nakolko svoje slobodne povolanie nevykonavam NEPRETRZITE - 12 mesiacov rocne (vsak si dam raz rocne mesiac volna, aby som splnil literu zakona, aj tak zaciatkom roka nie je co robit, kym firmy zistia ci su v strate alebo v pluse :-)))

    wedec je offline (nepripojený) wedec

    wedec
    Johanka Pozri príspevok
    Podľa mňa ide o zmätok v pojmoch. Bratranec hovoril o vymeriavacom základe na sociálne poistenie (ale tiež možno netušil o čom hovorí).
    ... ale nápad to nie je zlý , šup s ním do parlamentu !
    bratranec je SZCO od decembra 2007, takze nemal a este stale nema tusenie ;-)

    v parlamente sa odvody kompenzuju tendramy, ale to je verejne tajomstvo, psssst

    Dan z prijmu SZCO 1/2 pausal

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.