Zavrieť

Porady

odvody po novom ???

Dobry večer Poradáci

Prave si lamem hlavu nad podnikatelskym zamerom pre UP a ratam s kazdym jednym centom.
Mal som trosku obavu z odvodov v pripade az by prisli tri styri mesiace , bez zakazky, no clovek si povie, nejak to prekleniem.

O to viac ma dorazila sprava, ktoru som pocul dnes na pol ucha , ze by radi zaviedli preratanie odvodu do ZP a SP podla priemernej mzdy a nie minimalnej.
Ked zarobim, nemam problem, no ked budem mat v zaciatku nazaj zle obdobie, tak si neviem celkom dobre predstavit cvaknut 2800 a 2800 len tak na odvody z nicoho.
Viem ze do buduceho roka do jula by som neplatil socialku, no aj tak.
Co je na tom pravdy? Dobre som pocul?

Zdravotna sa predpokladam plati kazdy mesiac a nie raz rocne k urcitemu datumu. ano?

Od toho je to zrejme preddavok.
Pak sa to raz za rok zuctuje a ked im za rok zaplatim u ZP 33000 a zarobim len 40000sk tak preplatok co som odviedol mi vratia bez problemu?

Ako cely rok mi tam budu vysiet peniaze, ktore som potreboval na zivobytie a vrazil som ich do zvysenych odvodov v obdobi ked som prave potreboval pomoct a nie skopnúť na zem.

Potom socialka sa tiez zuctovava ked uz zacnem platit a na dalsi rok nedosiahnem taky zisk ,aby som musel zaplatit na socialke to co odomna za rok vybrali?

Viem, ze s podnikanim je spojene riziko a kto nechce nech nepodnika, no ked si clovek nevie najst pracu a snazi sa takymto sposobom postavit na nohy, tak ho stat skopne len co zdvihne hlavu.

Mam z toho zmiesane pocity a ked by preslo to o com dnes nasa mudra pani ministerka basnila, tak neviem ci nebudem nuteny zvazit este raz rozbeh zivnosti :-( Kruci a akurat dnes na obed som si tak hovoril, ze zatnem zuby a nejak to rozbehnem, aby som uzivil seba i rodinku.
Vecer v telke taketo zaucho.
Aby si clovek nahodou nebol isty aky zakon bude platit zajtra a pozajtra .

Ospravedlnujem sa za pripadne chyby, no uz ledva vidim na monitor a pak mam od sprav nejaky zvyseny krvny tlak

Dakujem za odpovede
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Nie je vhodné písať takéto komplikované príspevky o polnoci a ešte k tomu so zvýšeným tlakom.

    Pani ministerka práve v láske podnikateľov nemá ale až tak dramatické to nebude, ak dôjde k zmene, tak minimálny základ bude povedzme polovica priemernej mzdy, určite nie priemerná mzda. Ak to urobí tak, ako to majú v Česku, bude to vedieť podnikateľ prežiť.

    Rybar75 je offline (nepripojený) Rybar75

    Rybar75
    Vdaka za odpoved

    Ale ulavilo sa mi na noc

    Nuž škrie ma to. Sú to pomerne vážne rozhodnutia a včera človek ráta niečo, čo už zajtra tak nemusí byť. Večne pociťujú potrebu niečo meniť.
    Meniť by mali začať ,ale niečo iné a niekde inde :-)


    A ako je to s tymi platbami?

    mesačné preddavky a tie sú pak zúčtované na základe DP raz za rok. Aj zdravotná aj sociálna?
    Preplatok bez problému vratia?

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    Povinné odvody so SP začneš platiť až v ďaľšom roku od júla- podľa zárobku v daňovom priznaní. Od začiatku platíš iba do zdravotnej poisťovne. To môžeš platiť z tých peňazí, čo Ti dá ÚP. Z dotácie môžeš platiť odvody myslí že až do výšky 50 tisíc Sk(neviem koľko €)

    Rybar75 je offline (nepripojený) Rybar75

    Rybar75
    Vdaka, to mi je jasné. Tusim som to aj spomenul hore, ze platim od buduceho roku od jula do SP.
    Taktiez v kalkulacii mam urcitu minimalnu cast odvodov do ZP zahrnutu z dotacie /pre istotu pri blbom obdobi na zaciatku/

    No hlavne by som rad vedel, ako je to potom s celorocnym zuctovanim mnou zaplatených preddavkov ?
    ZP aj SP. Ak mi vyjde preplatok, vratia mi to bez problemu?

    Jasne je aj to, ze nabuduci rok predlozim DP pri SP a ak nedosiahnem zisk v urcitom nasobku min mzdy, tak neplatim ani dalej do SP. Ak sa nemylim.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.