Zavrieť

Porady

Ročné z´čtovanie dane z príjmu u dôchodcu za rok 2008

Dobrý deň, prosím, poraďte mi, ako mám ako zamestnávateľ urobiť ročné zúčtovanie dane z príjmu u dôchodcu - jeden bol dôchodca celý rok a jeden zamestnanec v priebehu roka
Ďakujem
Terezia
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Pisica je offline (nepripojený) Pisica

    Pisica
    Dôchodca, ktorý poberal dôchodok celý rok nemal v priebehu roka nárok na uplatnenie odpočitateľnej položky. V prípade že jeho daňový základ neprekročil zákonom stanovenú hranicu, si môže podať DP sám a požiadať DU o vrátenie dane.

    Dôchodca, ktorý začal poberať dôchodok v priebehu roka môže požiadať zamstnávateľa o ročné zúčtovanie DZČ.

    Terezia13 je offline (nepripojený) Terezia13

    Terezia13
    ďakujem, ale potrebovala by som vedieť, ako vypočítať výšku odvodu.
    Bude to správne, keď dôchodok odpočítam od výšky nezdaniteľnej čiastky t.j. na tento rok 98496 a ten rozdiel dám do nezdaniteľnej čiastky?
    Napr. výška dôchodku 95100
    98 496 - 95 100 = 3396 nezdaniteľná čiastka?

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    Terezia13 Pozri príspevok
    ďakujem, ale potrebovala by som vedieť, ako vypočítať výšku odvodu.
    Bude to správne, keď dôchodok odpočítam od výšky nezdaniteľnej čiastky t.j. na tento rok 98496 a ten rozdiel dám do nezdaniteľnej čiastky?
    Napr. výška dôchodku 95100
    98 496 - 95 100 = 3396 nezdaniteľná čiastka?
    Uvažuješ správne v prípade, že riešiš dôchodcu, ktorý bol dôchodcom celý rok.
    Za rok 2008 by to bola suma daná ako 98496 Sk mínus úhrn vyplatených dôchodkov za rok 2008.
    V prípade,že dôchodcom sa stal k 2.1.2008 a neskôr, má nárok na celú nezdaniteľnú časť.
    Naposledy upravil Melnick : 13.01.09 at 13:54 Dôvod: Nepozorne prečítané zadanie.

    Pisica je offline (nepripojený) Pisica

    Pisica
    u zamestnanca, ktorý začal poberať dôchodok v priebehu roka sa odpočíta celá výška nezdaniteľnej čiastky , t.j. 98496,- Sk. Neupravuje sa.

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    Terezia13 Pozri príspevok
    Dobrý deň, prosím, poraďte mi, ako mám ako zamestnávateľ urobiť ročné zúčtovanie dane z príjmu u dôchodcu - jeden bol dôchodca celý rok a jeden zamestnanec v priebehu roka
    Ďakujem
    Terezia
    Dosť nejasne si zadala otázku.Myslím, že riešiš dvoch dôchodcov.

    a/ Jeden bol u vás zamestnancom po celý rok a zároveň dôchodcom po celý rok a vtedy platí tvoja úvaha.NČZD mínus úhrn dôchodkov.

    b/ druhý bol zamestnaný časť roka a dôchodcom sa stal tiež počas roka 2008. Vtedy platí odpoveď od Pisica

    Terezia13 je offline (nepripojený) Terezia13

    Terezia13
    ja tu všetkých vyskúšam (aj ja by som dala všetko čo viem, za polovicu toho čo neviem - možno by mi stačila aj štvrtina)

    totiž dôchodca mi dal zo sociálky priznanie starobného dôchodcu ale staroslitvo zatrel výšku dôchodku, tak ja ju neviem

    tak pre prípad, že by mal dôchodok vyšší ako je nezdaniteľná čiastka 98 496
    napr. dôchodok 100 800,. potom by som ako postupovala?
    Ešte prosím toto a všetkým dávam dnes voľno

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Terezia13 Pozri príspevok
    ja tu všetkých vyskúšam (aj ja by som dala všetko čo viem, za polovicu toho čo neviem - možno by mi stačila aj štvrtina)

    totiž dôchodca mi dal zo sociálky priznanie starobného dôchodcu ale staroslitvo zatrel výšku dôchodku, tak ja ju neviem

    tak pre prípad, že by mal dôchodok vyšší ako je nezdaniteľná čiastka 98 496
    napr. dôchodok 100 800,. potom by som ako postupovala?
    Ešte prosím toto a všetkým dávam dnes voľno
    Vystavila by som mu Potvrdenie o zdanitelnej mzde, nech si urobí DP sám. Ty nepotrebuješ vedieť výšku jeho dôchodku ...

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    veronikasad Pozri príspevok
    Vystavila by som mu Potvrdenie o zdanitelnej mzde, nech si urobí DP sám. Ty nepotrebuješ vedieť výšku jeho dôchodku ...

    A ak si myslíš teda ak si vylúštila,sumu vyššiu ako je NČZD tak ho dodaň až sa mu s kečky zaparí.

    Terézia13 dík za voľno, ale ešte nemôžem čerpať.
    Naposledy upravil Melnick : 13.01.09 at 15:32 Dôvod: vľno= voľno, už ani písať neviem

    Pisica je offline (nepripojený) Pisica

    Pisica
    mam taky dojem ze v tomto pripade, ak nezdkokladuje výšku dôchodku, tak je potrebné mu vystaviť potvrdenie o príjme zo ZC,
    a ostatné je už povinnosťou danej FO

    ata111 je offline (nepripojený) ata111

    ata111
    Ak má dôchodca na potvrdení vyšší príjem, ako 49248,-, avšak preddavkovou daňou je zdanených napr. 40000,- a zbytok zrážkovou daňou, môžem žiadať o vrátenie preddavkovej dane a na zrážkovú daň neprihliadať? Aj keď ju tam mám?

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Tu je veľmi dobre rozobraný príklad DP dôchodcu, od Jožka Mihála
    http://blogy.etrend.sk/mihalblog/dan...9./157413.html

    ata111 je offline (nepripojený) ata111

    ata111
    Ďakujem Rozálka, ale že ja som sa doteraz na týchto Jožkových stránkach ešte nelúskala!!??!! Už som sa tam našla.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.