Zavrieť

Porady

Záloha platená do člen.štátu na obst. HIM

Prosím o radu.

Plátca DPH účtujúci v JÚ obdržal zálohovú FA na dodávku HIM v 5/05, zaplatil v 6/05. Zálohová FA bola vystavená v EUR. Pri obdržaní FA má ju prepočítať kurzom NBS? A dopočítava na zálohu DPH s uplatnením si DPH zo zálohovej FA alebo z vyúčtovacej, keď sa stane majiteľom HIM?

Mám v tom strašný zmätok.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Marian je offline (nepripojený) Marian

    Marian
    Zálohy na tovar (teda aj HIM) poskytnuté i prijaté do/z iného členského štátu sa nezdaňujú DPHčkou.
    Ty si urob výdaj z účtu v peňažnom denníku a zatiaľ stačí.

    beata16 je offline (nepripojený) beata16

    beata16
    Marian, ďakujem za odpoveď.
    A môžem sa opýtať aj na doklad? Mám FA zaúčtovať do záväzkov prepočítanú kurzom NBS? Alebo len výdaj v peňažnom denníku?

    Ešte tisíckrát ďakujem.

    Marian je offline (nepripojený) Marian

    Marian
    "Zaúčtovať do záväzkov" sa v JÚ nedá. V JÚ možno zaúčtovať len príjem alebo výdaj. Zaplatenú sumu v EUR si môžeš (teoreticky vzaté musíš) "zapísať"
    do knihy pohľadávok a záväzkov ako pohľadávku (nie záväzok ako uvádzaš).

    babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

    Renata :-) babenko1
    Marián.. môže si ju zaevidovať ako záväzok, ale musí byť z toho zrejmé, že je to preddavková faktúra, čiže by mala mať iné interné očíslovanie...

    Marian je offline (nepripojený) Marian

    Marian
    To: Babenko1
    Beata16 píše: "... zaplatil v 6/05 ...".
    Asi ja o koze a Ty o voze. Keďže ju zaplatil, je to pohľadávka, nie záväzok.

    pyton je offline (nepripojený) pyton

    pyton
    Marián, ty si to nejako domotal. Uhrádzame naše záväzky, pre nás je došlá fa záväzok. Bea sa dobre pýta, či to má účtovať do záväzkov alebo nie, či stačí účtovať len úhradu. Na túto tému sa tu už rozprúdilo viacero diskusií, niektorí o záväzku účtujú, niektorí nie a v tom prípade účtujú len o úhrade. Podľa mňa to záleží aj od toho, či máš takýchto fa veľa a nechceš stratiť prehľad alebo len zopár a vtedy stačí účtovať o úhrade.

    Záloha platená do člen.štátu na obst. HIM

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.