Zavrieť

Porady

Darované peniaze na podnikateľskom účte

Zdravím.
Potrebovala by som poradiť....
Nie som si istá či tak môžem urobiť.
Darovala som peniaze bratrancovi a on si ich nechal poslať na podnikateľský účet. Má aj darovaciu zmluvu. Tie peniaze budem daniť ja. Mám za to, že darované peniaze sa nemusia daniť. Ale nie som si istá, či v tom nie sú nejaké obmedzenia. Môže si dať tieto peniaze bez problémov v účtovníctve do príjmov nezahŕňaných do základu dane? Ide o sumu vyše 700 000,-Sk.
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    ZUZANAzNR Pozri príspevok
    Zdravím.
    Potrebovala by som poradiť....
    Nie som si istá či tak môžem urobiť.
    Darovala som peniaze bratrancovi a on si ich nechal poslať na podnikateľský účet. Má aj darovaciu zmluvu. Tie peniaze budem daniť ja. Mám za to, že darované peniaze sa nemusia daniť. Ale nie som si istá, či v tom nie sú nejaké obmedzenia. Môže si dať tieto peniaze bez problémov v účtovníctve do príjmov nezahŕňaných do základu dane? Ide o sumu vyše 700 000,-Sk.
    Ďakujem
    Áno v účtovníctve sa to objaví ako príjem neovplyvňujúci základ dane.

    Len nerozumiem tej vete, že prečo by si ti mala zdaniť tie peniaze.

    ZUZANAzNR je offline (nepripojený) ZUZANAzNR

    ZUZANAzNR
    Ja ich daním preto, lebo som predala rolu. Bola to rola celej rodiny. Je to zložité. Ja som ju predala a peniaze rozdelila akoby dedičstvo po dedovi každému zákonným dielom. Ja podávam daňové priznanie a tam to daním. Oni už nie. Ale on to dal na podnikateľský účet, tak som potrebovala vedieť, či niekde neurobím chybu v postupe.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    ZUZANAzNR Pozri príspevok
    Ja ich daním preto, lebo som predala rolu. Bola to rola celej rodiny. Je to zložité. Ja som ju predala a peniaze rozdelila akoby dedičstvo po dedovi každému zákonným dielom. Ja podávam daňové priznanie a tam to daním. Oni už nie. Ale on to dal na podnikateľský účet, tak som potrebovala vedieť, či niekde neurobím chybu v postupe.
    A u teba nie je naplnená dikcia § 9 zákona o dani z príjmov? Mám na mysli oslobodenie od dane z príjmov.

    ZUZANAzNR je offline (nepripojený) ZUZANAzNR

    ZUZANAzNR
    Nie nie je, lebo pozemok som nemala vo vlastníctve 5 rokov.... a ani na roly som nemala trvalý pobyt 2 roky :-)

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    ZUZANAzNR Pozri príspevok
    Nie nie je, lebo pozemok som nemala vo vlastníctve 5 rokov.... a ani na roly som nemala trvalý pobyt 2 roky :-)
    Ak si dedičom v priamom rade, potom vlastníctvo sa spočítava. (poručiteľ + dedič)

    ZUZANAzNR je offline (nepripojený) ZUZANAzNR

    ZUZANAzNR
    Ja som nebola dedičom. Ono sa ten pozemok z istých dôvodov musel dať na inú osobu prostredníctvom darovania. a tou osobou som bola ja. ale priamym dedičom by som aj tak nebola. Pôvodným vlastníkom bola moja babka....

    ZUZANAzNR je offline (nepripojený) ZUZANAzNR

    ZUZANAzNR
    ja som ale dedičkou nebola ani v priamom rade. pôvodnou vlastníčkou bola moja babka. z istých dôvodov sme museli zmeniť vlastníka prostredníctvom darovania...

    Darované peniaze na podnikateľskom účte

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.