Zavrieť

Porady

Daň z dedičstva

Príjemný deň,

poprosím Vás o radu, umrel mi otec a nevieme s niektorými vecami pohnúť:

- ako je to s daňou z dedičstva, platí sa a ak áno, koľko? Kde nájdem k tomu zákon?

- ako prebieha dedičské konanie? Je možné napr. prepísať byt len na jedného z dedičov? Sú povinní tí ostatní ho vyplatiť alebo je to na dohode?

- dedí aj nevlastná dcéra alebo sa jej dedičské konanie netýka?

- vraj nás notárka vyzve, aby sme zhromaždili doklady o majetku zosnulého. Je potrebné priniesť aktuálne listy vlastníctva, alebo stačí napr. kúpna zmluva spred troch rokov? Pozdĺžnosti - ak tam je nejaká pôžička, banka je povinná mi vydať potvrdenie o zostatku?

ďakujem. ahojky
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ingak je offline (nepripojený) ingak

    ingak
    Daň z dedičstva bola zrušená (myslím že zákon o dedičstve, darovaní a zákon o prevode a prechode nehnuteľností).
    Ako sa rozdelí majetok v dedičskom konaní sa dohodnú zúčastnený, ak sa rozhodnú previesť všetko na jednu osobu, tak sa tak stane, tam si dohodnú či prevedú svoju čiastku bezodplatne alebo za dohodnutú cenu.
    V ostatnom neviem poradiť.

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    v prvom rade dedia priami príbuzní: manžel /ka a vlastné deti poručiteľa
    - nevlastná dcéra nespadá do prvej kategórie
    potrebné LV,

    lucilali je offline (nepripojený) lucilali

    lucilali
    dakujem za odpoved.
    to znamena, ze dedime ja ako vlastna dcera a moja matka ako manzelka zosnuleho.
    moja sestra - matku mame spolocnu, otca nie, do dedicskeho konania nezapada?
    LV mi je jasne, len - su potrebne aktualne listy vlastnictva a dalej na pravne ucely? alebo staci len inform. ucely? alebo staci LV stare napr. aj tri roky?
    dakujem

    lucilali je offline (nepripojený) lucilali

    lucilali
    ďakujem všetkým za odpovede. SMiem Vás poprosiť ešte o jednu radu?
    Dnes mi zamestnávateľ odmietol urobiť danové priznanie a to z dôvodu:

    robím v Čechách, celý rok, kde dostávam pravidelne každý mesiac plat a zároveň prenajímam byt na Slovensku (registrované k dani v SR), čo je ďalší príjem. Mám teda dva príjmy v 2 krajinách.

    AKo to zdaniť? Môžem podať daňové priznanie za byt na Slovensku a pravidelný plat zdaniť v Čechách? Alebo to musím spojiť a zdaniť potom kde?
    Zamestnávateľ totiť odomňa chce podpísať to tlačivko - potvrdzujem, že nemám nikde inde iný príjem... ale to nie je pravda, prenájom je príjem ktorý zdaniť musím.

    vopred dík
    ahojky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.