Zavrieť

Porady

Prenájom a daň z motorových vozidiel

Dobrý deň múdre hlavičky,

chcela by som poprosiť ohľadne dane z motorových vozidiel.

Môj tec - SZČO má od iného SZČO v prenájme autobus. Prenajímateľ tento autobus vedie v majetku. Musí nájomca prihlásiť autobus na daňový úrad na daň z motorových vozidiel?

Používa ho na podnikanie a uplatňuje si naň PHM. Môj názor je že ÁNO ale rada by som počula ja Váš názor.

Ďakujem

Katka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tinaM je offline (nepripojený) tinaM

    tinaM
    katka1905 Pozri príspevok
    Dobrý deň múdre hlavičky,

    chcela by som poprosiť ohľadne dane z motorových vozidiel.

    Môj tec - SZČO má od iného SZČO v prenájme autobus. Prenajímateľ tento autobus vedie v majetku. Musí nájomca prihlásiť autobus na daňový úrad na daň z motorových vozidiel?

    Používa ho na podnikanie a uplatňuje si naň PHM. Môj názor je že ÁNO ale rada by som počula ja Váš názor.

    Ďakujem

    Katka
    Daňovníkom dane z MV je ten, kto je v dokladoch zapísaný ako držiteľ vozidla.
    Podľa § 85 Zákona o dani z MV v tomto prípade ak ide o prenájom medzi podnikateľmi, potom daňovníkom dane je prenajímateľ vozidla, pretože on je zapísaný ako držiteľ vozidla.

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    tinaM Pozri príspevok
    Daňovníkom dane z MV je ten, kto je v dokladoch zapísaný ako držiteľ vozidla.
    Podľa § 85 Zákona o dani z MV v tomto prípade ak ide o prenájom medzi podnikateľmi, potom daňovníkom dane je prenajímateľ vozidla, pretože on je zapísaný ako držiteľ vozidla.
    Dovolím si nesúhlasiť s odpoveďou na danú otázku. Podľa mňa Daňovníkom je ten, kto fyzicky používa auto na podnikanie. U prenajatých áut (napr. aj u leasingu) nájomca, nie prenajímateľ (držiteľ).
    Viď § 85 ods. 1 písm. c) zákona o miestnych daniach - daňovníkom je osoba, ktorá
    c) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ
    vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie,

    mandula je offline (nepripojený) mandula

    mandula
    Evanka Pozri príspevok
    Dovolím si nesúhlasiť s odpoveďou na danú otázku. Podľa mňa Daňovníkom je ten, kto fyzicky používa auto na podnikanie. U prenajatých áut (napr. aj u leasingu) nájomca, nie prenajímateľ (držiteľ).
    Viď § 85 ods. 1 písm. c) zákona o miestnych daniach - daňovníkom je osoba, ktorá
    c) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ

    vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie,
    Evanka, ak prenajímateľ faktúruje nájomcovi nájomné, tak používa vozidlo na podnikanie - prenajíma ho a z prenájmu má príjmy podliehajúce dani z príjmu. Čiže v tom prípade platiteľom dane z motorových vozidiel bude prenajímateľ, a nie nájomca.

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    mandula Pozri príspevok
    Evanka, ak prenajímateľ faktúruje nájomcovi nájomné, tak používa vozidlo na podnikanie - prenajíma ho a z prenájmu má príjmy podliehajúce dani z príjmu. Čiže v tom prípade platiteľom dane z motorových vozidiel bude prenajímateľ, a nie nájomca.
    Súhlasím, podľa mňa by však išlo o tento prípad iba vtedy, ak má v podnikaní prenájom automobilov, resp.ak má spmínaný automobil zaradený do majetku podnikania, nie?
    Naposledy upravil Evanka : 19.01.09 at 12:47

    mandula je offline (nepripojený) mandula

    mandula
    Evanka Pozri príspevok
    Súhlasím, podľa mňa by však išlo o tento prípad iba vtedy, ak má v podnikaní prenájom automobilov, resp, má vozidlo v majetku podnikaniania, nie?
    Nie len vtedy,keď má v predmete podnikania prenájom automobilov, viď § 6 ods. 5 zákona č. 595/2003 Z.z.

    (5) Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti je aj

    a) príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom daňovníka,
    b) úroky z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti,
    c) príjem z predaja podniku alebo jeho časti (§ 17 ods. 11) na základe zmluvy o predaji podniku, 30)
    d) výška odpusteného dlhu alebo jeho časti u dlžníka, ktorá súvisí a je dôsledkom nakladania s jeho obchodným majetkom.

    tinaM je offline (nepripojený) tinaM

    tinaM
    Pôvodná otázka znela, že jedna SZČO prenajíma autobus druhej SZČO.
    Nebolo definované, čo je predmetom podnikania jedného ani druhého.
    Preto som odpovedala v príspevku tuším č. 2, že ide o dvoch podnikateľov.

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    tinaM Pozri príspevok
    Pôvodná otázka znela, že jedna SZČO prenajíma autobus druhej SZČO.
    Nebolo definované, čo je predmetom podnikania jedného ani druhého.
    Preto som odpovedala v príspevku tuším č. 2, že ide o dvoch podnikateľov.
    tina, máš pravdu, nevšimla som si, že v zadaní bolo: "prenajímateľ vedie autobus v majetku", čo je podstatné pre povinnosť platby dane z MV. V takom prípade nie je čo riešiť, pretože už z tejto skutočnosti vyplýva povinnosť platiť daň z MV.
    Som však stále zástancom názoru, že keby ho vyradil pre nepoužívanie na podnikanie (ak nemá prenájom činnosti), platiteľom dane z MV by bol nájomca, ktorý ho využíva.

    katka1905 je offline (nepripojený) katka1905

    katka1905
    Evanka Pozri príspevok
    tina, máš pravdu, nevšimla som si, že v zadaní bolo: "prenajímateľ vedie autobus v majetku", čo je podstatné pre povinnosť platby dane z MV. V takom prípade nie je čo riešiť, pretože už z tejto skutočnosti vyplýva povinnosť platiť daň z MV.
    Som však stále zástancom názoru, že keby ho vyradil pre nepoužívanie na podnikanie (ak nemá prenájom činnosti), platiteľom dane z MV by bol nájomca, ktorý ho využíva.
    A nájomca si môže uplatňovať spotrebu phm?

    erikaha je offline (nepripojený) erikaha

    erikaha
    Chcem len z vlastnej skúsenosti doplniť, že daň z motorových vozidiel môže uhradiť aj prenajímateľ /podnikateľ/ , ak to je stanovené v zmluve o prenájme vozidla. Prenajímateľ si to potom vynahradí na nájomnom. A opačne malo by byť v zmluve o prenájme vozidla uvedené, že daň z motorového vozidla uhrádza vypožičiavateľ /ponikateľ/, ktorý automobil používa na podnikanie.

    Dada je offline (nepripojený) Dada

    Dada
    A čo v takom prípade, kto platí daň z motorových vozidiel? FO je zamestnancom s. r. o., má vlastné motorové vozidlo, ktoré využíva s. r. o.. FO dostáva náhradu PHM + km od s. r. o., ale táto FO je zároveň aj SZČO, nemá to auto zaradené v majetku a do výdavkov si uplatňuje náhradu PHM + km. Kto zaplatí daň z MV?

    HankaS je offline (nepripojený) HankaS

    HankaS
    Ja si myslím, že DMV zaplatí SZČO, keď používa auto na podnikanie.
    Ale zároveň aj sro. za obdobie, keď použíje na sc auto zamestnanec, ak je v tech.preukaze uvedený ako držiteľ.
    Ak sa mýlim opravte ma. Ďakujem.

    Dada je offline (nepripojený) Dada

    Dada
    HankaS Pozri príspevok
    Ja si myslím, že DMV zaplatí SZČO, keď používa auto na podnikanie.
    Ale zároveň aj sro. za obdobie, keď použíje na sc auto zamestnanec, ak je v tech.preukaze uvedený ako držiteľ.
    Ak sa mýlim opravte ma. Ďakujem.
    Nebude tá daň potom zaplatená 2-krát? S.r.o. zaplatí za neho ako zamestnanca a SZČO za seba?

    HankaS je offline (nepripojený) HankaS

    HankaS
    No ale obidvaja majú cestovné náhrady v nákladoch. Aj keď SZČO nemôže byť súčasne aj sc pre firmu, a aj pre seba v rámci podnikania. Dva krát tie isté náhrady v rovnaký deň v rovnakú hodinu nesmie mať. Buď si vyučtuje sc vo firme ako zamestnanec, alebo ako SZČO.

    Dada je offline (nepripojený) Dada

    Dada
    HankaS Pozri príspevok
    No ale obidvaja majú cestovné náhrady v nákladoch. Aj keď SZČO nemôže byť súčasne aj sc pre firmu, a aj pre seba v rámci podnikania. Dva krát tie isté náhrady v rovnaký deň v rovnakú hodinu nesmie mať. Buď si vyučtuje sc vo firme ako zamestnanec, alebo ako SZČO.
    No to je jasné, že v rovnakom čase nebude mať vyúčtovanie pre s.r.o. a pre SZČO.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.