Zavrieť

Porady

Prenájom bytu a daň

Dobrý deň, mám problém s daňovým priznaním - daň z príjmu.Moja sestra žije a pracuje vo firme vo Veľkej Británii, takže si tam platí aj poistné aj dane z príjmu.Trvalý pobyt má tu na Slovensku ale daňový domicil vo VB nakoľko sa tam zdržuje viac ako polovicu roka a má tam stredisko životných záujmov.Tu na Slovensku kúpila v roku 2008 byt a v júni ho dala do prenájmu.Chcela by si výdavky odpisovať paušálne - 40% ale neviem či môže do daňového priznania zahrnúť aj odpočítateľnú položku.Poraďte nám prosím niekto, čas podania sa blíži.Ďakujem veľmi pekne, Maťa
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    chudaska je offline (nepripojený) chudaska

    chudaska
    aj ja mam podobny problem! Vie niekto poradit na priklade? Príjem z prenajmu mesacne 10000 Sk,výdavky pausal 40%, a co nezdanitelna ciastka,ked pracuje vo Velk. Britanii!!

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    chudaska Pozri príspevok
    aj ja mam podobny problem! Vie niekto poradit na priklade? Príjem z prenajmu mesacne 10000 Sk,výdavky pausal 40%, a co nezdanitelna ciastka,ked pracuje vo Velk. Britanii!!
    Do DP zahrňaš aj príjmy z VB /Anglicka - alebo Írska? je rozdiel v spôsobe zdanenia./

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Kto si môže uplatniť nezdaniteľnú časť na daňovníka treba hľadať v § 11 Zákona o dani z príjmov - hľadajte obmedzenia .

    Obmedzenie je v ods.8
    (8) Základ dane sa znižuje o nezdaniteľné časti základu dane podľa odsekov 3 a 4 len u daňovníka uvedeného v § 2 písm. d) prvom bode.

    .... daňovník podľa § 2 písm.d/ prvý bod je FO s obmedzenou daň.povinnosťou v SR,
    ,,,, ods.3 je nezdaniteľná časť na manžela a manželku,
    ..... ods.4 je nezdaniteľná časť - príspevky na DDS a poistné.

    Takže nezdaniteľnú časť podľa §11 ods.2 môžete uplatniť pre každého daňovníka ( s neobmedzenou aj obmedzenou daň. povinnosťou).

    chudaska je offline (nepripojený) chudaska

    chudaska
    veronikasad Pozri príspevok
    Do DP zahrňaš aj príjmy z VB /Anglicka - alebo Írska? je rozdiel v spôsobe zdanenia./
    No prave v tom je ten problem,ona tam pracuje uz ale 8 rokov a doteraz tito ludia tvrdia,ze ked maju prijem zdanovani v vo VB,tak tu nemusia podavat DP!! Citala o tom dost clankov!! Len teraz ma tento rok aj prijem z toho prenajmu a ten musime zdanit tu v SR,ale tie prijmy z VB nechce davat do DP!!!

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    chudaska Pozri príspevok
    No prave v tom je ten problem,ona tam pracuje uz ale 8 rokov a doteraz tito ludia tvrdia,ze ked maju prijem zdanovani v vo VB,tak tu nemusia podavat DP!! Citala o tom dost clankov!! Len teraz ma tento rok aj prijem z toho prenajmu a ten musime zdanit tu v SR,ale tie prijmy z VB nechce davat do DP!!!
    Ak má vo VB daňový domicil ako je popísané v prvom príspevku, odpoveď máš v príspevku od Johanky.

    chudaska je offline (nepripojený) chudaska

    chudaska
    veronikasad Pozri príspevok
    Ak má vo VB daňový domicil ako je popísané v prvom príspevku, odpoveď máš v príspevku od Johanky.
    áno presne tak, viac z roka sa zdrziava vo VB,kde pracuje,studuje a byva a tam si zdanuje aj prijmy a moze v tomto pripade podat v SR DP,v ktorom uvedie len prijmy z prenajmu,ktore ma na Slovensku? s tym ze si tu uplatni nezd. ciastku? Mne sa to nejako nepozdava!

    roman29 je offline (nepripojený) roman29

    roman29
    chudaska:
    vyzera to ze si taky isty pripad ako je popisany tu:http://www.porada.sk/t52014-pausalny...ajom-bytu.html
    Marina tam hned v prvom prispevku tvrdi ze je to tak.
    Ja som taky isty pripad (a najnovsie som tam aktualne prispel), ale najnovsie sa dozvedam ze ma byt este rozdiel ak clovek pracuje v UK a inak je to ako pracuje v IRL ..... ... idem este zistovat, ale ak by niekto vedel strucne jasne (a hlavne definitivne) dat na to odpoved, boli by sme urcite radi - myslim s tym ze "...podat v SR DP,v ktorom uvedie len prijmy z prenajmu,ktore ma na Slovensku?...."

    Prenájom bytu a daň

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.