Zavrieť

Porady

Faktúra za tovar z EU

Dobrý deň,
prosím Vás o pomoc, neviem či postupujem správne. Účtujem v JÚ. Mám fa za tovar z Poľska, fa vystavená 21.11.08, úhrada 19.11.08 z BÚ, tovar prevzatý 02.12.08. Daňová povinnosť mi vzniká dňom 15.01.09 (podľa zákona o DPH par.20 ods.1 pís.a,)? Faktúru nahrám do záväzkov s dvoma dátumami, dátum zaradenie fa 21.11.08 (kurz NBS 7,897 PLN) a dátumom daňovej povinnosti 15.01.09-tu dám aký kurz?
Je pre účely DZP správny dátum 21.11.08 a pre účely DPH 15.01.09?
Prosím poraďte.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vilm je offline (nepripojený) vilm

    vilm
    Ja by som DPH riešila dňom vystavenia Fa t.j. 21.11.2008 kedy Ti vznikne povinnosť a následne si môžeš DPH aj odpočítať ide o tzv. samozdanenie.
    Použiješ kurz z 21.11.2008. To je môj názor

    honeybee je offline (nepripojený) honeybee

    honeybee
    Ďakujem za odpoveď avšak podľa mňa to zákon o DPH nedovoľuje.
    Citujem riešenie príkladu z Poradca 5-6 2008:
    Tovar z ČR do SR bol prevzatý kupujúcim - platiteľom DPH dňa 15.apríla.
    Platiteľ dane zaplatil za tovar 10.apríla, a to na základe faktúry, ktorú dodávateľ vyhotovil 4.apríla. Daňová povinnosť vzniká v danom prípade 15.mája-platí ods.1 písm.a, t.j. daňová povinnosť vzniká 15.deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru.V danom prípade neplatí vznik daňovej povinnosti vyhotovením faktúry, pretože faktúra bola vyhotovená ešte skôr ako sa tovar začal prepravovať do tuzemska.
    Myslím si, že toto je aj môj prípad, a preto si myslím, že dňom daňovej povinnosti je 15.01.09.

    Faktúra za tovar z EU

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.