Zavrieť

Porady

zahraničná faktúra a SKK

Mám faktúru vystavenú v CZK, ktorá podlieha samozdaneniu, ale celkova suma k uhrade je uvedena v SKK. Z ktorej sumy treba robit samozdanenie - CZK prepocítané kurzom NBS alebo zo sumy v SKK, ktora je uvedena na fakture?

Vdaka za pomoc,
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Heli1 je offline (nepripojený) Heli1

    Heli1
    FIN Pozri príspevok
    Mám faktúru vystavenú v CZK, ktorá podlieha samozdaneniu, ale celkova suma k uhrade je uvedena v SKK. Z ktorej sumy treba robit samozdanenie - CZK prepocítané kurzom NBS alebo zo sumy v SKK, ktora je uvedena na fakture?

    Vdaka za pomoc,
    Podľa mňa z CZK prepočítané kurzom NBS na SKK, nakoľko musíš prepočítať kurzom, keď si zaevidoval faktúru (kedy došla), a tým kurzom musíš vypočítať aj daň na "samozdanenie".
    Ja to robím tak, ale prípad, že to bolo už na faktúre prepočítané na SKK, som ešte nemala.
    Naposledy upravil Heli1 : 20.01.09 at 07:59

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    FIN Pozri príspevok
    Mám faktúru vystavenú v CZK, ktorá podlieha samozdaneniu, ale celkova suma k uhrade je uvedena v SKK. Z ktorej sumy treba robit samozdanenie - CZK prepocítané kurzom NBS alebo zo sumy v SKK, ktora je uvedena na fakture?
    Z tej, ktorá je zmluvne dohodnutá "zmluvná mena". Ak je suma k úhrade v SKK, tak to je čiastka, ktorá je dohodnutá ako odplata (protihodnota). Tú dodávateľ očakáva, inak by ju neuviedol k úhrade a tú keď mu zaplatíte, bude obchod zavŕšený (dodávka x odplata). Keby sa jednalo o tento prípad jedná sa o dodávku v SKK bez prepočtov cudzej meny.

    Ak je to naozaj tak.

    V praxi spravidla veľa nezrovnalostí vychádza z neznalosti (nejasnosti) dohodnutých podmienok. Pri prechode na euro by však bolo pochopiteľné fixovať obchod na SKK, ak splatnosť spadá po 1.1.2009 a teda je predpoklad úhrady v eurách.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    lisey Pozri príspevok
    ahoj, chcela som sa opytat ako uctujete dph pri samozdaneni v PU? diky
    Podľa postupov platí:

    Daň z pridanej hodnoty, ktorú je povinný uplatniť z nadobudnutia tovaru alebo z prijatia služby príjemca30c) sa v deň vzniku daňovej povinnosti podľa osobitného predpisu30d) účtuje v prospech príslušného analytického účtu 343 – Daň z pridanej hodnoty so súvzťažným zápisom na ťarchu príslušného analytického účtu 343 – Daň z pridanej hodnoty, ak vzniká nárok na odpočítanie dane z pridanej hodnoty. Ak deň nároku na odpočítanie dane nie je zhodný s dňom vzniku daňovej povinnosti, v deň vzniku nároku na odpočítanie dane z pridanej hodnoty sa preúčtuje daň z pridanej hodnoty v rámci analytických účtov k účtu 343 – Daň z pridanej hodnoty.

    zahraničná faktúra a SKK

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.