Zavrieť

Porady

Prijatá záloha a dph

Príjemný deň všetkým.Chcem sa spýtať,či sa z prijatej zálohy v mes.február
odvádza dph hneď alebo až po dokončení prác napr. v máji z celej sumy na konečnej faktúre ?

Dakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    ŠtevoG Pozri príspevok
    Príjemný deň všetkým.Chcem sa spýtať,či sa z prijatej zálohy v mes.február
    odvádza dph hneď alebo až po dokončení prác napr. v máji z celej sumy na konečnej faktúre ?

    Dakujem za odpovede.
    Do 15 dni je povinnosť vystaviť doklad na dph od prijatia zálohy.

    § 19
    Daňová povinnosť
    pri dodaní tovaru a služby

    (4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.

    ŠtevoG je offline (nepripojený) ŠtevoG

    ŠtevoG
    ked som to dobre pochopil tak je to tak- prijmem zálohu 1.2. -vystavím faktúru /nie zálohovú/ do 15.2. - po ukončení prác v máji druhú faktúru s celkovou sumou mínus záloha.
    Ale poraďte mi ako to robiť v Alfe,som laik.Teraz to študujem,z celkovej sumy mi odrátava dph a zo zálohy nie.

    Vopred ďakujem.

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    na prijatú platbu nevystavuješ "riadnu" faktúru, vystavuješ doklad slúžiaci na odpočet DPH, na základe ktorého Ty odvedieš DPH a druhá strana si DPH odpočíta

    ŠtevoG je offline (nepripojený) ŠtevoG

    ŠtevoG
    Ďakujem ekopo.
    doklad slúžiaci na odpočet dph je príjmový pokladničný doklad alebo nejaký iný?
    Druhá strana neodčítava dph,je občan nie firma.

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    ŠtevoG Pozri príspevok
    Hľadám niekoho kto účtuje vAlfe a má skúsenosť s prijatými zálohami
    v predd.faktúrach si vystavíš preddavkovú faktúru vo fakturácii: preddavkové faktúry, tá nevyčísluje DPH napr. na 1190,- korún, tú pošleš zákazníkovi napríklad 10.2.
    príde ti úhrada a uhradíš si ju cez banku, napríklad 15.2.
    v tento deň si ideš do fakturácie - faktúry, dáš nie pridaj ale kopia a to kopia z preddavkovej faktury - už ju máš uhradenú, vyberieš predmetnú preddavkovú faktúru a z nej vytvoríš riadnu už so zápisom do DPH, SW sa ťa to spýta.
    keď si pozrieš evidenciu pohľadávok, už v nej budeš mať uhradenú aj preddavkovú aj riadnu faktúru a v ecidencii DPH budeš mať riadnu faktúru.

    ŠtevoG je offline (nepripojený) ŠtevoG

    ŠtevoG
    Ďakujem sway,zatiaľ Ok,ale potom ako s konečnou faktúrou ktorá bude napr. v máji.Ako sa tam odčíta záloha z ktorej som už zaplatil dph?

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    ŠtevoG Pozri príspevok
    Ďakujem sway,zatiaľ Ok,ale potom ako s konečnou faktúrou ktorá bude napr. v máji.Ako sa tam odčíta záloha z ktorej som už zaplatil dph?
    ak budeš robiť konečnú faktúru do nej pridáš položku uhradený preddavok , jeho číslo a sumu už s DPH vyčíslenou mínusom, ktorú si zaplatil a odpočíta ti ho vo výslednej faktúre budeš mať sumu k úhrade.

    ecompka je offline (nepripojený) ecompka

    ecompka
    Dakujem aj ja za radu, vcera som sa s tym trapila v Alfe.
    Robila som vyuctovaciu fakturu a odpocet v plnej sume, k uhrade nula. Zadala som sumu s DPH aj odpocet s DPH a ked som dala tlac,
    tak tam boli len sumy bez DPH, na mieste DPH boli nuly, k uhrade
    nula.
    Neviem, kde je chyba.

    ecompka je offline (nepripojený) ecompka

    ecompka
    Prosim o radu ako sa robi v Alfe vyuctovacia faktura,minus odpocet zaloh, k vyuctovaniu nula.
    Ked to dam vytlacit sú tam len sumy bez DPH s plusom a s minusom a k vyuctovaniu nula. Celkova prijata suma sa mi tam neobjavi.

    Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

    Maxinka
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    Do 15 dni je povinnosť vystaviť doklad na dph od prijatia zálohy.

    § 19
    Daňová povinnosť
    pri dodaní tovaru a služby

    (4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.
    Prosím, a ak som zaplatila 01.06. a ešte my nevystavili doklad na dph, lebo vraj tovar mi dodali 30.06. a potom mi zohladnia aj ten preddavok. Je to správne??

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Maxinka Pozri príspevok
    Prosím, a ak som zaplatila 01.06. a ešte my nevystavili doklad na dph, lebo vraj tovar mi dodali 30.06. a potom mi zohladnia aj ten preddavok. Je to správne??
    Je to správne, nakoľko prijatie platby i dodanie tovaru nastali v jeden mesiac a vtedy sa vystavuje jeden doklad.

    § 71 zákona o DPH
    Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku
    1/ Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.
    Naposledy upravil evina : 01.07.09 at 07:28

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.