Zavrieť

Porady

Účtovníctvo a daň.priznanie SVB

Milí poraďáci veľmi prosím o radu. Minulý rok som prevzala účtovníctvo po mojej predchodkyni u nás v bytovke. Býva tu dokopy 6 rodín. SVB je už od roku 2002. Prezerala som si faktúry, bankové a iné doklady, no nenašla som žiadne daňové priznanie. Vraj sa nemá podávať, povedala predchodkyňa. Nemáme žiadne príjmy, každy platí do fondu opráv, sem tam nejaká tá faktúra, bločky a ešte splácame úver na strechu. Má sa alebo sa nemá podávať daň. priznanie? Bola som aj na školení a školiteľka povedala, že sa má podávať hoci aj nulové.
Usporiadat
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Školiteľka mala pravdu, podáva sa. Viac popozeraj v Zozname tém.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Zdaniteľným príjmom sú aj úroky na účte.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Je správne takéto vyplnenie daňového priznania za SVB, ktoré nemá žiadne príjmy (okrem platieb do fondov a úrokov na účtoch):
- tabuľka F r. 1 - všetky príjmy spoločenstva (t.j. úroky na účte + platby do fondov),
- tabuľka F r. 2 - všetky výdavky spoločenstva (napr. mzdy, odvody, bankové poplatky, čerpanie fondu opráv, poštovné, cestovné náhrady atď.) okrem zrážkovej dane z úrokov,
- r. č. 100 - rozdie medz r. 1 a r. 2 z tabuľky F,
- r. č. 130 - všetky výdavky SVB (sú rovnaké, ako r. č. 2 v tabuľke F) - rovnaká suma sa uvedie aj do pomocnej tabuľky A na r. č. 13,
- r. č. 230 - všetky príjmy SVB okrem prijatých úrokov na účtoch, údaj je rovnaký, ako r. č. 1 tabuľky F znížený o prijaté úroky,
- r. č. 310 240 suma prijatých úrokov,
- r. č. 600, 700, 800 - vypočítaná daň,
- r. č. 820, 840 - daň zrazená z úrokov.

Ak si SVB zobralo v r. 2008 úver, tak tento sa uvádza vo výkaze o príjmoch a výdavkoch NO Úč 1-01 na r. 14?
Naposledy upravil Llívia : 10.03.09 at 21:51
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Na stránke www.drsr.sk si nájdi pokyny pre vyplňovanie DP org. nezriadených pre podnikanie. Podľa toho sú úroky na 240, pretože to je príjem zdaňovaný zrážkovou daňou a teda daň vyrovnaná, potom teda od 310 je stále 0. Dalej tam hovoria, že zrazenú, alebo zaslanú zrážkovú daň nie je možné považovať za preddavok, teda vyplňovať 800-stovkové riadky.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Skúsim to tu prilepiť. Podarilo sa je to na str. 15
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Kde na nete sa dajú nájsť prílohy pre neziskové organizácie NO ÚČ 1-01 a 2-01? Na http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/...lVRS82XzBfQk0! mi to našlo pre r. 2008 nejaké blbosti. A ani ten ich pokec na otvorenie nepomohol - stále sa zobrazujú rovnaké blbosti.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Daň z úrokov vykážem v tabuľke F na r. 2 ako náklad?
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Llívia Pozri príspevok
Kde na nete sa dajú nájsť prílohy pre neziskové organizácie NO ÚČ 1-01 a 2-01? Na http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/...lVRS82XzBfQk0! mi to našlo pre r. 2008 nejaké blbosti. A ani ten ich pokec na otvorenie nepomohol - stále sa zobrazujú rovnaké blbosti.
V téme účtovné výkazy, príloha k príspevku 45 od ebenova@zoznam.
1 0
ppetka ppetka

ppetka je offline (nepripojený) ppetka

Ďakujem Vám všetkým za odpovede. Ale volala som včera na daň.úrad v Košiciach a tam mi povedali, že daňové priznanie nemusím podávať, nakoľko nemáme príjmy z podnikateľskej činnosti a zrážku dane z úrokov som splnila pri banke. Tým mám splnenú daňovú povinnosť. Pa
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

ppetka Pozri príspevok
Ďakujem Vám všetkým za odpovede. Ale volala som včera na daň.úrad v Košiciach a tam mi povedali, že daňové priznanie nemusím podávať, nakoľko nemáme príjmy z podnikateľskej činnosti a zrážku dane z úrokov som splnila pri banke. Tým mám splnenú daňovú povinnosť. Pa
Ak máte príjem zo správy je to príjem a aj keď je oslobodený treba podať daňové priznanie. Ja už fakt neviem kto to sedí na tých našich uradoch, ale od Košíc po Bratislavu čo uradník to iný názor. Ak máte DIČ je jasné, že ste registrovaní a tak.....ale urob ako chceš. Pozri výkaz o príjmoch a v..., je tam kolonka Fond prevadzky udržby a opráv...
Naposledy upravil Halli : 12.03.09 at 09:35
0 0
Deganova Deganova

Deganova je offline (nepripojený) Deganova

ppetka Pozri príspevok
Ďakujem Vám všetkým za odpovede. Ale volala som včera na daň.úrad v Košiciach a tam mi povedali, že daňové priznanie nemusím podávať, nakoľko nemáme príjmy z podnikateľskej činnosti a zrážku dane z úrokov som splnila pri banke. Tým mám splnenú daňovú povinnosť. Pa
Daj si na to pozor a over si to aj na iných miestach ako dú Košice, lebo daňové priznanie sa musí podať aj vtedy ak sú príjmy oslobodené od dane t.j. ak daňovník nie je zriadený na podnikanie. Ak SVB má príjmy, ktoré sú predmetom dane - príjmy za výkon správy a tieto sú oslobodené od dane, treba podať daňové priznanie.
0 0
1gemini 1gemini

1gemini je offline (nepripojený) 1gemini

Ďakujem Llívii, veľmi mi to pomohlo. Teraz to upravené je správne? Máme ten istý prípad - SVB má iba úroky a prenájom, takže to sa zdaňuje zrážkou a preto sa to nepočíta do základu dane. Potom aj daň je nulová. Znamená to, že riadky 820 a 840 nemám vypĺňať, aby tam nevznikol preplatok na dani? Tá zrážková daň sa nikde neuvádza?
ĎAKUJEM PEKNE
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Do 820 a 840 nič. Zrážkovú daň v DP neuvádzaš, ale na r. 240 uvedieš základ tej zrážkovaj dane, teda z akej sumy bola zrazená, alebo odvedená.
0 0
1gemini 1gemini

1gemini je offline (nepripojený) 1gemini

Ďakujem za radu, konečne to môžem uzatvoriť ). Ešte mám otázočku. Daň za prenájom priestorom sme odviedli do 15.januára. Podáva sa o tom nejaké hlásenie alebo niečo pod.? Ďakujem.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Normálne sa nepodáva, ale napr. u nás naša predsedníčka jim tam zavolá, že sme to odviedli a za čo, niekedy na DÚ majú zmätky a pýtali sa nás za čo sme tu zrážkovú daň odviedli. Pritom to už posielame v stejnej sume cca 4 roky.
Ďakujem za bodík. Prajem príjemný deň.
0 0
BRK BRK

BRK je offline (nepripojený) BRK

Mne minulý rok na daňovom úrade povedali, že im máme písomne (obyčajným listom) oznámiť, na základe čoho a v akej sume sme zrážkovú daň uhradili. Tak som to tak urobila.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Aj tak je možné.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Opäť aktuálna téma:
Tu sú výkazy pre r. 2009: http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...azy_index.html

Do ktorého riadku mám zaradiť príjmy SVB:
- úroky - r. 15 - Ostatné? opravujem na r. 2, lebo podľa vysvetliviek k výkazu o príjmoch a výdavkoch: "2. V riadku 2 sa uvádzajú najmä príjmy z nájmu, úroky z peňažných vkladov a výnosy z cenných papierov."
- príjmy od vlastníkov bytov na správu (tu sú zahrnuté odmeny, mzdy, poistenie domu, iné) - r. 13 Posyktovanie služieb alebo r. 15 - Ostatné,
- prímy na prevádzku domu - služby (tu je zahrnutá prijatá záloha na el. energiu v spoločných priestoroch, prijatá záloha na vývoz žumpy a prijatá záloha na iné výdavky) - r. 13 - Poskytovanie služieb?
Naposledy upravil Llívia : 01.03.10 at 14:11
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Ja dávam :
Služby to čo píšeš- el.en,a iné, teda zálohy od vlastníkov - 13
Na správu - ostatné - 15
Inak pre všetkých - bol som v stredu podať DP a tam sa ma pýtali či nemám kontakty na niektoré SVB, že mali školenie o tom že DP by mali podať všetky SVB, nielen tie ktoré majú zdaniteľné príjmy. Teda, že príjem majú všetky , a ten sa hneď od dane oslobodí. Že za príjem sa nepovažuje iba dar a ešte dve veci, už neviem ktoré. To školenie mali v útorok .
Naposledy upravil svojar : 26.02.10 at 11:22
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

svojar Pozri príspevok
Ja dávam :
Služby to čo píšeš- el.en,a iné, teda zálohy od vlastníkov - 13
Na správu - ostatné - 15
Inak pre všetkých - bol som v stredu podať DP a tam sa ma pýtali či nemám kontakty na niektoré SVB, že mali školenie o tom že DP by mali podať všetky SVB, nielen tie ktoré majú zdaniteľné príjmy. Teda, že príjem majú všetky , a ten sa hneď od dane oslobodí. Že za príjem sa nepovažuje iba dar a ešte dve veci, už neviem ktoré. To školenie mali v útorok .
Aj na stránke www.drsr.sk je k tomu odpoveď:

Otázka:
Aký typ daňového priznania podáva spoločenstvo vlastníkov bytov (SVB) ak toto nemá žiadne príjmy podliehajúce dani z príjmov, taktiež aké výkazy, ak vedie jednoduché účtovníctvo ?

Odpoveď:
Pri predpoklade, že SVB dosahuje príjmy za výkon správy bytov (ktoré sú od dane oslobodené podľa § 13 ods. 2 písm. d/ zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov), potom SVB je povinné podať v stanovenej lehote daňové priznanie. Pre právnické osoby existuje len jeden typ daňového priznania (na rozdiel od fyzických osôb), pričom nie je rozhodujúce, aké účtovníctvo SVB vedie. Účtovné výkazy (ktoré sú súčasťou daňového priznania) predkladá účtovná jednotka v závislosti od typu účtovnej sústavy. Úpravu účtovných sústav definuje § 9 platného zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov .
0 0
Načítať ďalšie