Zavrieť

Porady

DPH a zmluva o nájme nebytových priestorov

Dobrý deň.

Prosil by som o radu. Som SZČO-podnikateľ, v obchodnom majetku mám zaradenú nehnuteľnosť, ktorej časť prenajímam. Som plátcom DPH a nájomca nie je plátcom DPH. Bohužiaľ, moja účtovníčka mi začiatkom roku urobila zmluvu o nájme s DPH, hoci ako som zistil až teraz po roku účtovania nájmu, že som svojmu nájomcovi DPH účtovať nemal. Čo mám teraz urobiť? Dá sa to dať do poriadku nejakým spôsobom /preplatkom alebo niečim podobným?/ prosím Vás o radu.
Dakujem, Miro
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Rozalaia je offline (nepripojený) Rozalaia

    Rozalaia
    §38/5, rozhodnutie, ze budes uplatnovat DPH pri najme nehnutelnosti mozes urobit len u platitela. U neplatitela DPH sa rozhodnut nemozes, najom MUSI byt oslobodeny od DPH.
    Ako to opravit?
    1. cely rok si odvadzal DPH z plnenia, ktore malo byt oslobodene – podat dodatocne danove priznania, omylom odvedenu DPH si vyziadat spat (ak ti niekto poradi rozumny § ako tuto opravu dane zahrnut do obdobia, ked sa chyba zistila, netreba podavat dodatocne, oprava dane sa zauctuje vtedy, ked ste chybu zistili)
    2. na konci roka urobit vypocet koeficientu (predpokladam, ze minuly rok si nijaky nemal) a prepocitat v danovom priznani za 12/08 (respl 4.q 2008) uplatnene naroky na odpocitanie dane za cely rok 2008
    3. najomcovi vystavit dobropis na cenovy rozdiel, ktory vznikol z titulu navysenia faktur o sumu DPH
    Rozalaia Pozri príspevok
    §38/5, rozhodnutie, ze budes uplatnovat DPH pri najme nehnutelnosti mozes urobit len u platitela. U neplatitela DPH sa rozhodnut nemozes, najom MUSI byt oslobodeny od DPH.
    Ako to opravit?
    1. cely rok si odvadzal DPH z plnenia, ktore malo byt oslobodene – podat dodatocne danove priznania, omylom odvedenu DPH si vyziadat spat (ak ti niekto poradi rozumny § ako tuto opravu dane zahrnut do obdobia, ked sa chyba zistila, netreba podavat dodatocne, oprava dane sa zauctuje vtedy, ked ste chybu zistili)
    2. na konci roka urobit vypocet koeficientu (predpokladam, ze minuly rok si nijaky nemal) a prepocitat v danovom priznani za 12/08 (respl 4.q 2008) uplatnene naroky na odpocitanie dane za cely rok 2008
    3. najomcovi vystavit dobropis na cenovy rozdiel, ktory vznikol z titulu navysenia faktur o sumu DPH
    Dakujem Rozalaia,
    bola to moja chyba, ale pomohla si mi, uz si musim poradit sam.
    Este raz vdaka.
    Miro

    DPH a zmluva o nájme nebytových priestorov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.