Zavrieť

Porady

Stavebná sporitelna - výber?

Dobrý den Vám prajem Poradáci.
Mám k Vám otázku ohladom stavebnej sporitelne.
Mám uzatovorené 2 sporenia:
1. cielová suma je uzatvorená na sumu 13 278 € (400 000SK)
2. cielová suma je uzatvorená na sumu16 596 € (500 000SK),
na 1. mam nasetrene okolo 1700 € a na 2. okolo 1600€.Sporenie je uzatvorene cca 3 roky,ale som sa rozhodol, ze ho nakoniec brat ani nebudem, lebo peniaze potrebujem teraz.Je mi jasne,ze urcite bude potrebne platit pokutu za skore zrusenie a preto sa chcem spytat, ci je mozne zlucit sporenia napriklad na sumu 13 278 € (400 000SK) a platit pokutu len z jedneho sporenia ako z dvoch, pripadne ci po zluceni sa budu dat tie peniaze vybrat a aka je pokuta za vyber?

Za Vase rady vopred dakujem...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    dragoboarder Pozri príspevok
    Dobrý den Vám prajem Poradáci.
    Mám k Vám otázku ohladom stavebnej sporitelne.
    Mám uzatovorené 2 sporenia:
    1. cielová suma je uzatvorená na sumu 13 278 € (400 000SK)
    2. cielová suma je uzatvorená na sumu16 596 € (500 000SK),
    na 1. mam nasetrene okolo 1700 € a na 2. okolo 1600€.Sporenie je uzatvorene cca 3 roky,ale som sa rozhodol, ze ho nakoniec brat ani nebudem, lebo peniaze potrebujem teraz.Je mi jasne,ze urcite bude potrebne platit pokutu za skore zrusenie a preto sa chcem spytat, ci je mozne zlucit sporenia napriklad na sumu 13 278 € (400 000SK) a platit pokutu len z jedneho sporenia ako z dvoch, pripadne ci po zluceni sa budu dat tie peniaze vybrat a aka je pokuta za vyber?

    Za Vase rady vopred dakujem...

    Nenapísal si konkrétne o ktorú sporiteľňu ide, preto ti neviem povedať, aký je poplatok za predčasné zrušenie sporenia.

    V každom prípade ale prídeš o všetky štátne prémie, ktoré si doteraz na účet dostal pripísané.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    dragoboarder Pozri príspevok
    jedna sa o prvu stavebnu sporitelu,dakujem za pomoc
    Tak ani v tom prípade by som ti to neradil.

    Pretože ak rušíš predčasne stavebné sporenie, tak platíš poplatok podľa toho, ako dlho trvala zmluva:

    menej ako 3 roky....1,5 % z cieľovej sumy
    3-4 roky...............1% % z cieľovej sumy
    4-6 rokov..............0,5% % z cieľovej sumy

    Takže aj keby si si spojil zmluvy, tak poplatok si neznížiš, lebo zlúčením zmlúv sa cieľová suma spočíta.

    Navyše ešte by si platil poplatok za spojenie zmlúv, čo je 6,6 EUR.
    a nie je mozne zlucit sporeia napriklad na cielovu sumu 16 600 € a potom platit pokutu len s toho?

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    dragoboarder Pozri príspevok
    a nie je mozne zlucit sporeia napriklad na cielovu sumu 16 600 € a potom platit pokutu len s toho?
    Nie, keď zlučuješ stavebné sporenia, tak cieľovú sumu si neurčuješ. Cieľová suma je automaticky súčtom všetkých zlučovaných. To by si po zlúčení musel najprv znížiť cieľovú sumu, ale to sa ti tiež neoplatí, lebo pri znižovaní CS sa tiež platí poplatok od 0,5 do 1,5 % zo znižovanej sumy.

    fefe30 je offline (nepripojený) fefe30

    fefe30
    To stavebne sporenie je uplne nanic !!!
    Same poplatky, a efekt ziadny.

    Stavebnu sporitelnu a Slovensku sporitelnu obchadzat na 100 metrov.
    fefe30 Pozri príspevok
    To stavebne sporenie je uplne nanic !!!
    Same poplatky, a efekt ziadny.

    Stavebnu sporitelnu a Slovensku sporitelnu obchadzat na 100 metrov.
    Prave preto to chcem zrusit a odist odtial co najdalej!

    DAkujem vsetkym za rady, u nas v PSS su totiz co sa tyka informacii absolutne neschopny!!!
    Odporučam radšej stále pri uzatvorení zmluvy o stavebnom sporení prehodnotiť výšku cielovej sumy, radšej odporučam dať si stale nižšiu cieľovu sumu, napr do 200 tis., po čase ak treba sa to dá kľudne bez problémov navyšovať s tým že budeš platit poplatok 1% z rozdielu navyšovanej sumy a predchádzajucej CS,

    radšej to robím tak, že ludom ktorý v blizkej buducnosti neuvazuju brat uver dam stavebne sporenie s CS max 200 tis. SK, aby zbytocne neplatili velke poplatky, ak teda neplanánuje davat mesacne 5000 tis Sk, co by bola skoda, ale ak teda planujem tamd avat minimu nato aby dostal plnu statnu premiu.

    je podla mna uplne zbytocne ak ma jedne clovek 2 stavebné sporenia na jedno meno, kedze moze dostat statnu premiu len raz 2000, resp max 2000, takze ak chce niekto 2 sporenia, odporucam urobit druhe na rodinneho prislusnika taktiez nie s velkou sumou

    jana32 je offline (nepripojený) jana32

    jana32
    Dobrý deň prajem, chcela by som sa poradiť ohľadom stavebného sporenia. Máme ho uzavreté z ČSOB, sporenie mám ež ukončené, lebo povinnosť bola šetriť 6 rokov, my šetríme už siedmy a teraz rozmýšľame čo ďalej. Nechať to ta a šetriť ďalej, vybrať to a presunúť do nejakej banky? Čo by ste mi prosím poradili?

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    jana32 Pozri príspevok
    Dobrý deň prajem, chcela by som sa poradiť ohľadom stavebného sporenia. Máme ho uzavreté z ČSOB, sporenie mám ež ukončené, lebo povinnosť bola šetriť 6 rokov, my šetríme už siedmy a teraz rozmýšľame čo ďalej. Nechať to ta a šetriť ďalej, vybrať to a presunúť do nejakej banky? Čo by ste mi prosím poradili?
    Záleží od toho, čo plánuješ s tými peniazmi do budúcna. Chceš v budúcnosti brať stavebný úver? Alebo plánuješ niekedy v budúcnosti niečo rekonštruovať? Alebo ich len chceš minúť na iné účely?

    Ak by si ich tam chcela len tak nechať, tak na to je to málo úročené. Ak chceš naďalej šetriť, tak si to môžeš kľudne ponechať, s prémiou sa tie peniaze oplatí zhodnocovať. Potom nie je nutné rušiť SS a presúvať peniaze do banky, kde sú momentálne dosť nízke úr. sadzby.

    AK tie peniaze potrebuješ na niečo iné, tak jasné, že zrušiť.

    jana32 je offline (nepripojený) jana32

    jana32
    Chobot Pozri príspevok
    Záleží od toho, čo plánuješ s tými peniazmi do budúcna. Chceš v budúcnosti brať stavebný úver? Alebo plánuješ niekedy v budúcnosti niečo rekonštruovať? Alebo ich len chceš minúť na iné účely?

    Ak by si ich tam chcela len tak nechať, tak na to je to málo úročené. Ak chceš naďalej šetriť, tak si to môžeš kľudne ponechať, s prémiou sa tie peniaze oplatí zhodnocovať. Potom nie je nutné rušiť SS a presúvať peniaze do banky, kde sú momentálne dosť nízke úr. sadzby.

    AK tie peniaze potrebuješ na niečo iné, tak jasné, že zrušiť.
    Ja chcem ďalej šetriť, peniaze zatiaľ nepotrebujem na niečo použiť, skôr mi ide o to, že budú tvoriť akúsi moju rezervu, ak by sme sa zase ocitli v stave " núdze". Štát garantuje výšku vkladov v banke, ale ktosi mi hovoril, že výhoda tohto stavebného sporenia je nielen v úrokoch ale hlavne v tom, že je tam nejaká vyššia garancia od štátu. A samozrejme, že ja ako každý iný, chcem mať peniaze čím bezpečnejšie uložené. Nevieš ako je to sa tou garanciou?

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    jana32 Pozri príspevok
    Ja chcem ďalej šetriť, peniaze zatiaľ nepotrebujem na niečo použiť, skôr mi ide o to, že budú tvoriť akúsi moju rezervu, ak by sme sa zase ocitli v stave " núdze". Štát garantuje výšku vkladov v banke, ale ktosi mi hovoril, že výhoda tohto stavebného sporenia je nielen v úrokoch ale hlavne v tom, že je tam nejaká vyššia garancia od štátu. A samozrejme, že ja ako každý iný, chcem mať peniaze čím bezpečnejšie uložené. Nevieš ako je to sa tou garanciou?
    ROzdiel medzi maximálnou náhradou z banky a stavebnej sporiteľne bol na začiatku, keď sa zákon prijal. Od 1.12.2001 bol limit už u všetkých subjektov jednotný a dokonca od 1.11.2008 tento fond garantuje celý vklad bez obmedzenia výšky. Takže z hadiska ochrany je to jedno.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.