Zavrieť

Porady

Odpisy

Ahojte,

chcem sa spýtať možno hlúpa otázka, ale ked s.r.o. kúpi od živnostníka auto k 31.12.08 ako idú odpisy? FO si dá celý rok a s.r.o. nič? Alebo ako to je?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

    KvetkaK
    kahu Pozri príspevok
    Ahojte,

    chcem sa spýtať možno hlúpa otázka, ale ked s.r.o. kúpi od živnostníka auto k 31.12.08 ako idú odpisy? FO si dá celý rok a s.r.o. nič? Alebo ako to je?
    Daňové odpisy si môže uplatniť ten daňovník, ktorý eviduje auto v majetku k 31.12.2008.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    KvetkaK Pozri príspevok
    Daňové odpisy si môže uplatniť ten daňovník, ktorý eviduje auto v majetku k 31.12.2008.
    Doplním, nestačí auto vlastniť 31.12. ale je potrebné aj využívať na podnikanie. Viď § 22 ods. 1 zákona o dani z príjmov:

    § 22
    Odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku
    (1) Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postupné zahrnovanie odpisov z hmotného majetku a nehmotného majetku do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný1) alebo evidovaný podľa § 6 ods. 11 a je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov.

    KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

    KvetkaK
    smith Pozri príspevok
    Doplním, nestačí auto vlastniť 31.12. ale je potrebné aj využívať na podnikanie. Viď § 22 ods. 1 zákona o dani z príjmov:

    § 22
    Odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku
    (1) Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postupné zahrnovanie odpisov z hmotného majetku a nehmotného majetku do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný1) alebo evidovaný podľa § 6 ods. 11 a je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov.
    Ďakujem za doplnenie.

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Snad by som este doplnila, ze auto musi byt prehlasene na policii, musi byt na nom spravena aspon jedna jazda, ktora je spojena s podnikanim a musi sa podat danove priznanie k dani z motorovych vozidiel. A do 31.1.2009 musi byt dan aj zaplatena. V tomto pripade jedna dvanastina rocnej sadzby.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    durisovad Pozri príspevok
    Snad by som este doplnila, ze auto musi byt prehlasene na policii, musi byt na nom spravena aspon jedna jazda, ktora je spojena s podnikanim a musi sa podat danove priznanie k dani z motorovych vozidiel. A do 31.1.2009 musi byt dan aj zaplatena. V tomto pripade jedna dvanastina rocnej sadzby.
    S tou daňou z MV nesúhlasím.

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    A preco? Napisala som hlupost? Moja firma kupila aj zaradila do uzivania auto 23.12.2008 a pani na danovom urade mi povedala, ze dan musime zaplatit ako keby sme auto mali cely mesiac.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    durisovad Pozri príspevok
    A preco? Napisala som hlupost? Moja firma kupila aj zaradila do uzivania auto 23.12.2008 a pani na danovom urade mi povedala, ze dan musime zaplatit ako keby sme auto mali cely mesiac.
    Nikde nie je uvedené v § 19 zákona o dani z príjmov, že k uplatneniu nákladov na auto, resp. odpisov musíš mať zaplatenú daň z MV. Zákon o miestnych daniach a poplatkoch, ktorý pojednáva aj o dani z MV nie je prepojený na zákon o dani z príjmov.

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Ja som tu dan z MV nemyslela ako podmienku uplatnenia odpisov, ale len ako dalsiu z povinnosti vo vztahu k daniam.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.