Zavrieť

Porady

Ako nato?

Arni Arni

Arni je offline (nepripojený) Arni

Poradite mi prosim Vas?

Do 31.5.2005 som pracoval ako zamestnanec,popri zamestnani som mal zivnost a platil odvody do SP .
Od 1.6.2005 pracujem ako SZCO.Otvoril som si podnikatelsky ucet a oznamil to DU.Zmenu som oznamil aj na zdrav.poist.
Mam to oznamit aj SP?
Mam auto ale civilne,nie je zahlasene na podnikanie.Co treba urobit aby som mohol odpocitat vydavky na auto,cestovne a pod?
Mobilny telefon tiez nemam zahlaseny.Co treba urobit aby som si mohol uplatnit vydavky na mobil?
Mesacny plat budem mat do 28000Sk.Kolko budem platit do SP aZP?
Vopred Vam dakujem za odpoved.
Usporiadat
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
Ahoj Arni... zdá sa mi, že máš taký malý zmätok //v duši... ako Elán spieva//.
Skúsim sa troška s Tebou začať v Tvojej situácii orientovať. Ak som správne pochopila - živnosť máš už od obdobia pred 01/06/2005. Predpokladám, že pri vydaní živnostenského listu si si splnil oznamovacie povinnosti - aj na SP /keďže uvádzaš, že si si odvody ako SZČO platil/. Skutočnosť, že si skončil pracovný pomer má podľa mňa len jeden dôsledok a to - že Ťa pri skončení pracovného pomeru zamestnávateľ odhlásil zo SP ako zamestnanca a prestal za Teba platiť odvody /keďže už u neho nemáš dôvod na žiadny príjem/. Nový dôvod na nové oznamovanie SP že prevádzkuješ /stále tú istú/ živnosť, nemáš. "Mesačný plat" vlastne v novej situácii tiež nemáš. Domnievam sa, že pre niekoho pracuješ ako živnostník a dohodnutú finančnú odmenu mu budeš fakturovať. Takže tých 28 tis. nie je Tvoj plat, ale klasický zdaniteľný príjem. Čiže odpoveď na otázku, aké z toho budeš platiť odvody Ti vlastne dá až Tvoj účtovník, ktorý Ti spracuje všetky príjmy a výdavky za celý rok 2005. Ak máš živnosť už z minulého roku, tak si ten kolotoč "za pomoci" /dúfam že ozaj účtovníka/ absolvoval.
Mobilný telefón si u svojho operátora po predložení živnostenského listu vieš na počkanie prehlásiť z fyzickej osoby na právnickú /podnikateľskú/ a následne faktúrky odovzdávať účtovníkovi, ktorý Ti ich zahrnie do účtovníctva. A čo sa týka auta, je viacero možností. Poraďáci sú všetci super a isto Ti túto problematiku objasnia. Dúfam, že ja som svojou troškou prispela tiež. Držím Ti palce a želám veľa úspechov.
0 0
Susan Susan

Susan je offline (nepripojený) Susan

Ak som spravne pochopila, zivnost si mal zalozenu uz skor ako od 1.6.2005. Takze odvody platis tak ako si platil, ked si popri zivnosti bol aj zamestnancom. Zmenu v plateni odvodov budes mat az od 1.7.2005. To by Ti mala uctovnicka vypocitat z podaneho danoveho priznania z roku 2004. Mobilny telefon si prehlasis u svojho mobilneho operatora ako pise Ajuška. Osobne auto by som ponechala v osobnej držbe a mozes si do nakladov davat cestovne nahrady (za 1 km = 6,20 Sk). Suma 28.000 Sk vlastne nie je Tvoj plat, ale su to prijmy, ktore si budes fakturovat. Zriadenie podnikatelskeho uctu oznamis na Danovy urad. Na Danovom urade mas urcite registraciu s urcenim ake dane budes platit, t.j. dan z prijmu, pripadne ak budes mat zamestnancov, tak aj dan zo zavislej cinnosti. Vitaj teda medzi podnikatelmi a sleduj legislativne zmeny, ktore na nas cakaju.
0 0
skvarki skvarki

skvarki je offline (nepripojený) skvarki

Este k tomu auto. Nezabudni podat priznanie k dani z motorovych vozidiel a zaplatit dan.
0 0
Susan Susan

Susan je offline (nepripojený) Susan

Aj ked je auto sukromne, tak sa podava priznanie k cestnej dani??
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

skvarki
Este k tomu auto. Nezabudni podat priznanie k dani z motorovych vozidiel a zaplatit dan.
Daň vtedy ak bude auto používať na podnikanie a potom môže učtovať aj PHM, opravy ap. No zváž si to či sa to oplatí. Je to veľká položka platiť daň z motorových vozidiel pre začínajúceho podnikateľa. Musíš si to prepočítať, či sa oplatí....
0 0
Arni Arni

Arni je offline (nepripojený) Arni

Dakujem Vam za Vase odpovede.

Mohli by ste mi este spresnit to auto,odpisy,cestnu dan?Kolko sa plati? Auto mám diesel 1700ccm/37kW.
0 0
Arni Arni

Arni je offline (nepripojený) Arni

Susan
Ak som spravne pochopila, zivnost si mal zalozenu uz skor ako od 1.6.2005. Takze odvody platis tak ako si platil, ked si popri zivnosti bol aj zamestnancom. Zmenu v plateni odvodov budes mat az od 1.7.2005. To by Ti mala uctovnicka vypocitat z podaneho danoveho priznania z roku 2004. Mobilny telefon si prehlasis u svojho mobilneho operatora ako pise Ajuška. Osobne auto by som ponechala v osobnej držbe a mozes si do nakladov davat cestovne nahrady (za 1 km = 6,20 Sk). Suma 28.000 Sk vlastne nie je Tvoj plat, ale su to prijmy, ktore si budes fakturovat. Zriadenie podnikatelskeho uctu oznamis na Danovy urad. Na Danovom urade mas urcite registraciu s urcenim ake dane budes platit, t.j. dan z prijmu, pripadne ak budes mat zamestnancov, tak aj dan zo zavislej cinnosti. Vitaj teda medzi podnikatelmi a sleduj legislativne zmeny,
ktore na nas cakaju.
Ahoj Susan.
Ano,zivnost popri zamest. som mal uz od r.2000.Odvody do SP som zacal platit od 1.7.2004 (2155Sk)a do ZP od 1.1.2005(910Sk).
1.6.2005 som si otvoril podnikatelsky ucet,7.6.2005 som nahlasil na DU,ale registraciu o urceni dane nemam.To si mam vyziadat alebo oni mi to poslu?
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Ty musíš si sám vyplniť registráciu akú daň budeš platiť a tú odovzdať na DU. Toto si nemal vôbec spravené? Ako si potom podával Daňové priznanie FO?
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Ohľadom "cestnej" dani, záleží v akom kraji si, tú si určili mestá. Na príslušnom DU si to vieš zistiť.
0 0
Arni Arni

Arni je offline (nepripojený) Arni

lenkak
Ty musíš si sám vyplniť registráciu akú daň budeš platiť a tú odovzdať na DU. Toto si nemal vôbec spravené? Ako si potom podával Daňové priznanie FO?
Samozrejme ze dan.priznanie za rok 2004 do 31.3.2005 som podal a aj zaplatil vypocitanu dan za rok 2004.
Ale o registracii neviem nic...
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Máš od DU priznané DIČ?
0 0
Arni Arni

Arni je offline (nepripojený) Arni

lenkak
Ohľadom "cestnej" dani, záleží v akom kraji si, tú si určili mestá. Na príslušnom DU si to vieš zistiť.
Ročná sadzba dane pre osobné automobily TT, BA, ZA, NR, KE, POTNBBdo 900 cm3 vrátane1 600 Sk1 760 Sk1 700 Sknad 900 cm3
do 1 200 cm3 vrátane
2 100 Sk2 310 Sk2 200 Sknad 1 200 cm3
do 1 500 cm3 vrátane
2 900 Sk3 190 Sk3 000 Sknad 1 500 cm3
do 2 000 cm3 vrátane
3 700 Sk4 070 Sk3 900 Sknad 2 000 cm3
do 3 000 cm3 vrátane
4 700 Sk5 170 Sk4 900 Sknad 3 000 cm35 600 Sk6 160 Sk5 900 Sk



tuto tabulku som nasiel na ww.tvojepeniaze.sk
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Toto sú správne sadzby. Takto si vieš vypočítať potom daň, ktorá Tebe prislúcha.
0 0
Arni Arni

Arni je offline (nepripojený) Arni

Ano,DIC mam pridelene
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Tak potom si u nich vypisoval žiadosť o registráciu , a potom následne Ti pridelili DIČ.
0 0
Arni Arni

Arni je offline (nepripojený) Arni

lenkak
Toto sú správne sadzby. Takto si vieš vypočítať potom daň, ktorá Tebe prislúcha.
Ked budem mat zaplatenu dan za mot.vozidlo co dalej?
Budem musiet viest Knihu jazd,zapisovat kilometre tankovanie PHM.Musim si ukladat aj bloceky za tankovanie?
0 0
Arni Arni

Arni je offline (nepripojený) Arni

lenkak
Tak potom si u nich vypisoval žiadosť o registráciu , a potom následne Ti pridelili DIČ.
...hmmm,potom asi ano..., ale to uz bolo davno,v r.2000,nato som zabudol
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Ak budeš mať zaplatenú daň za mot.vozidlo potom si tie bločky od PHM vieš dať do účtovníctva, do výdavkov, čiže musíš si ich evidovať. Vedieš Knihu jázd aj s kilometrami.
0 0
Arni Arni

Arni je offline (nepripojený) Arni

lenkak
Ak budeš mať zaplatenú daň za mot.vozidlo potom si tie bločky od PHM vieš dať do účtovníctva, do výdavkov, čiže musíš si ich evidovať. Vedieš Knihu jázd aj s kilometrami.
Pocul som o nieco takom,ze si netreba ukladat bloceky,iba zapisovat do knihy jazd aj tankovanie,litre a koncom roka si vyziadat cennik PHM pre cely rok od tankovacich stanic.
Je to tak? Pytam sa preto,lebo kazdodenne budem cestovat do zamestnia asi 100km,cestujem s vlakom (je to ovela lacnejsie)ale chcel by som to uvadzat ako keby som cestoval s autom - cize chcem viest knihu jazd aj ked nechodim s autom,iba zapisovat km a PHM.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
To záleží od Teba či chceš mať bločky v účtovníctve alebo nie, ale potom evidovanú ako pracovnú cestu.
Ty si potom chceš túto pracovnú cestu vyplatiť?
Pri SZČO sa počíta výpočet nasledovne:
Vzorec:
- výpočet pre cestovné výdavky
(6,90 x 28,30) / 100 = 1,95
6,90 – priemerná spotreba
28,30 – cena benzínu
1,95 + 6,20 = 8,15
8,15 x počet km čo prešiel - to si vyplatíš.
Ale záleží čo chceš.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať