Zavrieť

Porady

odstúpenie od kúpno-predajnej zmluvy (nehnuteľnosť)

Dobrý deň,

nastala takáto situácia...

býval som v podnájme u pána XY, tento pán sa po čase rozhodol, že byt chce predať. byt mu bol ohodnotený na 400 000. tak som mu ponúkol, že ho odkúpim ja. on súhlasil, ale predať ho mal v pláne až neskôr. za ten čas, kým došlo k podpísaniu kúpno predajnej zmluvy som byt prerábal s tým, že sme sa dohodli, že náklady na materiál na rekonštrukciu mi zohľadní v nájomnom... po podpise KP zmluvy sme pre potreby banky dali ohodnotiť byt, ktorého hodnota teraz bola 600 000... ale v tom problém nie je...
dohodli sme sa na sume 550 000... banka úver schválila... stačilo už len pár formalít a obchod by bol uzavretý... lenže pán XY zistil, že ešte nie je vhodný čas - musel by totiž platiť daň z predaja nehnuteľnosti, tak ma požiadal, či by som ešte rok a pol nepočkal a ja som súhlasil...
po roku a pol som chcel začať opäť vybavovať úver, no pán XY už mal na všetko úplne iný názor (asi aj preto, že teraz je hodnota nehnuteľnosti cca 1 000 000)...
ja teraz bez niektorých náležitostí, ktoré potrebujem od pána XY (ako predávajúceho) nevybavím v banke úver a nemôžem mu vyplatiť dohodnutú sumu, lebo on teraz tvrdí, že tú zmluvu podpísal v tiesni a že je neplatná (v tiesni... hmm... vlastní ešte 3 nehnuteľnosti a firmu)
mám od neho písomné vyjadrenie, že po roku a pol mi ten byt predá za dohodnutú cenu!!!
v našej KP zmluve nebol dohodnutý termín splatenia, preto by som chcel vedieť, ako dlho táto zmluva vlastne platí (počul som, že 3 roky) a či má právo od tejto zmluvy odstúpiť...
ak by ma nezavádzal tým, že mi byt predá, tak by som si kúpil iný v tej dobe v tej hodnote, ktorý má v tejto dobe tiež už dvojnásobnú hodnotu...

momentálne mi dal výpoveď z nájmu z dôvodu hrubého porušenia zmluvy - neplatenia dohodnutého nájmu do jeho vrecka, ale ja mám od neho písomné vyjadrenie, že táto suma bude odčítavaná z nákladov, ktoré som vynaložil pri rekonštrukcii toho bytu...

poraďte mi, prosím

ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    odstúpenie od kúpno-predajnej zmluvy (nehnuteľnosť)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.