Zavrieť

Porady

Rozviazanie pracovného pomeru

Dobrý večer, chcem sa poradiť. Majiteľ firmy, v ktorej pracujem chce ukončiť činnosť tým spôsobom, že dá všetkým zasmestnancom výpovede, majú sa ísť prihlásiť na úrad práce a budú k nemu chodiť na brigády (načierno). So mnou má uzatvorenú zmluvu na dobu neurčitú, mal pripravenú výpoveď podľa paragrafu 63, odst.1, písmeno b - pre nadbytočnosť a to dokonca so spiatočnou platnosťou od 17.12.2008!!! Keď som mu povedal, že mi teda musí vyplatiť 2-mesačné odstupné, výpoveď mi zobral (nestihol som mu ju podpísať) a išiel si to overiť. Prišiel s tým, že mi môže aj nemusí vyplatiť odstupné. Ja som trval na tom, aby tam ešte dopísal paragraf 76, odst.5 o odstupnom. Výpoveď mi teda nedal, ale dnes povedal kolegovi, že mi posiela poštou výpoveď pre porušenie pracovnej disciplíny, vraj som v piatok opustil pracovisko a išiel si kúpiť svačinu v areáli spoločnosti. Ja som majiteľovi ale povedal kam idem a on mi to nezakázal. Viem, že mi nemôže dať na základe tohto okamžité zrušenie PP, ale musel by ma písomne upozorniť na porušenie prac.disciplíny. Neviem ani o tom, že by sme mali vo firme nejaký pracovný poriadok, kde by malo byť vymedzené, čo je porušenie pracovnej disciplíny. V prípade, že mi zajtra príde poštou uvedená výpoveď, ako mám postupovať ďalej? Mám sa písomne odvolať? Mám to nahlásiť na inšpektorát práce?
Usporiadat
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
JDM Pozri príspevok
Dobrý deň, chcem sa spýtať, či zamestnávateľ, ktorému firma prosperuje, môže ukončiť pracovné pomery so svojimi zamestnancami formou Dohôd o skončení prac. pomeru - samozrejme bez nároku na odstupné s tým, že im ponúkne späť svoje pracovné pozície, no už len ako živnostníkom. Nezdá sa mi to až tak na poriadku ... a ak by som odmietla zamestnať sa na živnosť, podľa mňa si možem uplatniť nárok na odstupné.... všetci sme riadnymi zamestnancami vyše 3 rokov. Ďakujem.
V žiadnom prípade nepodpisuj Dohodu o skončení pracovného pomeru, lebo Tvoj podpis bude znamenať, že s tým súhlasíš a žiadne odstupné nedostaneš.
Zamestnávateľ Ťa nemôže prinútiť, aby si si vybavila živnosť a pracovala pre neho na živnosť.

To už bude o niečom inom, budeš si svoju prácu fakturovať a odvody si budeš platiť sama.Nebudeš u zamestnávateľa v pracovnom pomere, ale prácu budeš robiť dodávateľsky. Takže počkaj až Ti dá Výpoveď z organizačných zmien, podľa § 63, ods.1, písm.b/ ZP, samozrejme aj s odstupným. Nikde nemáš napísané, že bude Tvoju prácu požadovať dodávateľsky na živnosť. Nedaj sa oklamať, držím palce.
0 0
dobsony dobsony

dobsony je offline (nepripojený) dobsony

pracujúca mamička
Ahojte poraďáci! Súrne by som potrebovala pomoc. Moja kamarátka je tehotná a to oznámila aj zamestnávateľovi. Mala prac.pomer na dobu neurčitú. Zamestnávateľ po tom ako dozvedel o tehotnosti dal podpísať Dohodu a rozviazaní prac.pomeru. Dôvod tam uviedli že zo zdravotných a rodinných dôvodov. žiadne paragrafi. predtým som ju upozornila že nech nepodpíše žiadne papiere, lebo s ňou zamestnávateľ nemôže ukončiť prac.pomer lebo je tehotná. Dnes ráno prišla zamnou a povedala že podpísala hore spomínanú dohodu k dátumu 30.11.2009. včera ešte riadne bola v robote a tam je dali papiere že to musí podpísať . a ona somárka podpísala lebo bála od zamestnávateľa.Moja otázka dá sa stým ešte niečo urobiť? Dneska išla prihlásiť na UP. ďakujem za rýchlo odpoveď:
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

dobsony Pozri príspevok
Ahojte poraďáci! Súrne by som potrebovala pomoc. Moja kamarátka je tehotná a to oznámila aj zamestnávateľovi. Mala prac.pomer na dobu neurčitú. Zamestnávateľ po tom ako dozvedel o tehotnosti dal podpísať Dohodu a rozviazaní prac.pomeru. Dôvod tam uviedli že zo zdravotných a rodinných dôvodov. žiadne paragrafi. predtým som ju upozornila že nech nepodpíše žiadne papiere, lebo s ňou zamestnávateľ nemôže ukončiť prac.pomer lebo je tehotná. Dnes ráno prišla zamnou a povedala že podpísala hore spomínanú dohodu k dátumu 30.11.2009. včera ešte riadne bola v robote a tam je dali papiere že to musí podpísať . a ona somárka podpísala lebo bála od zamestnávateľa.Moja otázka dá sa stým ešte niečo urobiť? Dneska išla prihlásiť na UP. ďakujem za rýchlo odpoveď:
Ak podpísala Dohodu o skončení PP, tak s tým už nič nenarobí. Škoda, že to podpísala, pretože pred príp. výpoveďou od zamestnáv. je v tomto období chránená.
0 0
dobsony dobsony

dobsony je offline (nepripojený) dobsony

pracujúca mamička
Ona je teraz v ochrannej dobe. teraz môže ísť k doktorovi a keby ju vypísali na Pnku tak ona dostane nemocenské dávky so soc.povisťovne?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

dobsony Pozri príspevok
Ona je teraz v ochrannej dobe. teraz môže ísť k doktorovi a keby ju vypísali na Pnku tak ona dostane nemocenské dávky so soc.povisťovne?
Áno, dostane.
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

dobsony Pozri príspevok
Ona je teraz v ochrannej dobe. teraz môže ísť k doktorovi a keby ju vypísali na Pnku tak ona dostane nemocenské dávky so soc.povisťovne?
Áno.
0 0
dobsony dobsony

dobsony je offline (nepripojený) dobsony

pracujúca mamička
ďakujem za rýchlu odpoveď a ešte jedna otázka : môže ostať na Pnke dovtedy doktedy porodí? a potom , ona bude dostať materské alebo bude mať nárok len na rodičovský príspevok?
0 0
dobsony dobsony

dobsony je offline (nepripojený) dobsony

pracujúca mamička
práve teraz som prečítala zákon o soc.poist. § 50 . Keď to dobre rozumiem tak potom bude mať nárok aj na materské. Dobre som to rozumela?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

dobsony Pozri príspevok
práve teraz som prečítala zákon o soc.poist. § 50 . Keď to dobre rozumiem tak potom bude mať nárok aj na materské. Dobre som to rozumela?
Všetko záleží od toho, či bolo platené poistenie, nepíšeš nič, ako dlho pracovala, ak bola poistená aspoň 270 dní, tak je všetko v poriadku.
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

dobsony Pozri príspevok
práve teraz som prečítala zákon o soc.poist. § 50 . Keď to dobre rozumiem tak potom bude mať nárok aj na materské. Dobre som to rozumela?
Ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.
0 0
dobsony dobsony

dobsony je offline (nepripojený) dobsony

pracujúca mamička
Tweety Pozri príspevok
Všetko záleží od toho, či bolo platené poistenie, nepíšeš nič, ako dlho pracovala, ak bola poistená aspoň 270 dní, tak je všetko v poriadku.
Áno robila od 1.10.2008 do 30.11.2009. a dúfam že aj zamestnávateľ platil odvody.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

dobsony Pozri príspevok
Áno robila od 1.10.2008 do 30.11.2009. a dúfam že aj zamestnávateľ platil odvody.
AK by aj neplatil, nárok jej vznikne. Neplatenie zamestnáv. nemá na nárok nijaký vplyv.
0 0
dobsony dobsony

dobsony je offline (nepripojený) dobsony

pracujúca mamička
ďakujem Vám za rýchlu a odbornú pomoc.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať