Zavrieť

Porady

Osobitné ustanovenia zmluvy o prevode bytu

Na základe zákona 182/1993 Z.z. sme od spoločnosti zriadenej mestom Banská Bystrica zmluvou z 1.10.1998 odkupovali byt. Vypočítana cena bytu bola 110 474 Sk a dohodnutá kúpna cena 43 380 Sk. Ku dňu 1.7.2008 sme byt predali. Bohužial až keď bol rozbehnutý predaj bytu sme si všimli "Osobitné ustanovenia" že ak byt predáme pred uplynutím 10 ročnej lehoty budeme musiet spoločnosti uhradiť sumu 80 108 Sk.
1. je možné do zmluvy o prevode nehnuteľnosti vôbec takúto podmienku dať?
2. máte dáku skúsenosť s takýmto niečim?
ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Určite to budete platiť:

    § 18b bytového zákona
    (5) Kupujúci uhradí nesplatenú časť ceny bytu alebo ateliéru zistenú podľa § 18 ods. 1 v celej výške, ak prevedie vlastníctvo bytu alebo ateliéru na inú osobu ako na manžela, deti, vnukov alebo rodičov do desiatich rokov od uzavretia zmluvy o prevode vlastníctva bytu alebo ateliéru.

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Ano, kedysi sa to zvyklo davat, ked bola era masoveho odkupovania obecnych bytov do osobneho vlastnicta.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    1andu1 Pozri príspevok
    Na základe zákona 182/1993 Z.z. sme od spoločnosti zriadenej mestom Banská Bystrica zmluvou z 1.10.1998 odkupovali byt. Vypočítana cena bytu bola 110 474 Sk a dohodnutá kúpna cena 43 380 Sk. Ku dňu 1.7.2008 sme byt predali. Bohužial až keď bol rozbehnutý predaj bytu sme si všimli "Osobitné ustanovenia" že ak byt predáme pred uplynutím 10 ročnej lehoty budeme musiet spoločnosti uhradiť sumu 80 108 Sk.
    1. je možné do zmluvy o prevode nehnuteľnosti vôbec takúto podmienku dať?
    2. máte dáku skúsenosť s takýmto niečim?
    ďakujem
    Áno, platí to a je to možné.

    V zmysle zákona o vlastníctve bytov § 18 pri prevode bytu na nájomníka (teda išlo najmä o štátne byty) sa od zistenej ceny odpočítaval štátny príspevok uvedený v § 18 ods. 1:

    (1) Cena za 1 m2 podlahovej plochy bytu alebo ateliéru, ktorý sa prevádza do vlastníctva doterajšieho nájomcu z vlastníctva právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktoré sú uvedené v § 17 ods. 3 sa zisťuje tak, že z obstarávacej ceny domu sa odpočíta

    a) pri byte základný štátny príspevok poskytnutý na porovnateľný družstevný byt podľa roku začatia výstavby domu,
    b) pri byte 2 % a pri ateliéri 0, 5 % opotrebenia za každý začatý rok veku domu,


    Zároveň sa nový vlastník zaviazal, že byt nepredá 10 rokov od nadobudnutia. Bola to taká podpora od štátu na to, aby mohli nájomci lacnejšie odkúpiť byt (neoficiálne si ale myslím, že tým chcel štát podporiť záujem o odkúpenie bytov do osobného vlastníctva, aby sa zbavil zodpovednosti za stav bytoviek...). Aby sa ale tým nepodporilo kšeftovanie s odkupovanými bytmi, tak sa zaviedla tá 10 ročná podmienka.

    Kto tú podmienku poruší, vlastne musí vrátiť štátu tú dotáciu, ktorú pri odkupe bytu dostal, čo je aj tvoj prípad - nedodržal si podmienku, hoci je to len pár mesiacov.

    1andu1 je offline (nepripojený) 1andu1

    1andu1
    Nedalo mi to (80 tis. je dost penazi) a posprtala som dake zakony a dospela som k tomuto:
    1. Sviniari ma oklamali.
    Podla § 18 ods. 4:Ak sa prevádza byt alebo ateliér z vlastníctva štátu alebo obce do vlastníctva nájomcu, vlastník domu pri uzatváraní zmluvy o prevode vlastníctva bytu alebo ateliéru je povinný poskytnúť nadobúdateľovi na úhradu ceny zrážku z ceny zistenej podľa odseku 1 vo výške 30 %."

    Mne vypocitali zlavu 30 %, ale z dohodnutej ceny (40 tis.), takze namiesto zlavy 30 tis. (30 % z 110 tis. je cca 30 tis.) mi naratali zlavu len 13 tis. cize som musela zaplatit o dakych 20 tis. viac. Podotykam, ze to bol rok 1998 a 20 tis. malo inu hodnotu ako teraz.

    2. Tearaz to ma vyhodu
    Rozhodnutie Ustavneho sudu z 29.09.2003 sp. zn. 5 Cdo 63/03, ktore vysvetluje, ze pod nesplatenou castou ceny bolo preto treba rozumiet cast dohodnutej ceny rovnajucej sa zrazke zo zistenej ceny vo vyske 30 %.
    Cize v mojom pripade by to malo byt 30 tis., ale kedze sa pomylili to bude len 13 tis.
    Doporucujem vsetkym si preverit ci zlava bola spravne vypocitana a ak im prislo zaplatit tak aku sumu.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ide o rozhodnutie Najvyššieho súdu SR, nie Ústavného.

    Byt mal hodnotu 110 tisíc, uhradená cena je 43 tisíc. V dohodnutej cene je už zohľdnená aj časť 30 % = cca 30 tisíc. Podľa môjho názoru by sa mala vracať táto časť 30 tisíc.

    Nechápem, čo je tých 80 108 Sk.
    Naposledy upravil Mária27 : 05.02.09 at 13:51

    1andu1 je offline (nepripojený) 1andu1

    1andu1
    No 80 tis. ktore po mne chcu je rozdiel medzi stanovenou cenou cca. 110 tis. a cenou, ktoru som uhradila za byt pri prevode (dohodnuta cena cca. 44 tis. - zlava 13 tis. je cca. 30 tis.)

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    V zmluve sa nemôže uvádzať cca. Predpokladám, že vypočítaná cena, ktorú uvádzaš, je cena zistená podľa § 18 ods. 1. Rozpíšeme to:

    Podľa § 17 ods. 1) sa cena dojednáva dohodou = dohodnutá cena.
    Podľa § 17 ods. 3) cena bytu nesmie prevýšiť cenu určenú podľa § 18 a § 18b = cena maximálna.

    Podľa § 18 ods. 1 sa vypočíta cena bytu = zistená (vypočítaná) cena.
    Podľa § 18 ods. 4 sa pri prvom prevode musí poskytnúť (z dohodnutej ceny) na úhradu zrážka vo výške 30% zistenej ceny = táto časť ceny sa zo zákona (len pri prvom prevode) neplatí.

    Zistená cena bytu bola 110 474,-
    zrážka 30% (nesplatená cena) 33 142,20
    max. cena bytu 70 % 77 331,80
    výsledná cena (uhradená) 43 380.-

    Ak si uviedla správne údaje, výsledná cena nemohla byť vyššia ako 77 331, 80 Sk. Preto nechápem tých 80 tisíc.
    Ďalšie zľavy môžeš zo zákona získať za splatenie viac ako 70 % ceny pri podpise zmluvy (§ 18b ods. 1 písm. b).

    Obec alebo štát môžu predať byt lacnejšie, pričom zohladnia rôzne okolnosti (poloha bytu, havárijný stav ...). Výsledná cena je dohodnutá cena znížená o povinnú zrážku pri úhrade.

    Dohodnutá cena bola 43380 + 33142 = 76 522,- Sk.

    Najvyšší súd uviedol, že ze pod nesplatenou časťou ceny bolo preto treba rozumiet časť dohodnutej ceny rovnajucej sa zrážke zo zistenej ceny vo výške 30 %. U teba je to 33 142,20 Sk.
    V uvedenom judikáte žiadal žalobca vrátiť okrem tých 30 % aj ďalšiu zľavu 15 %, čo nebolo správne.
    Naposledy upravil Mária27 : 05.02.09 at 12:08

    1andu1 je offline (nepripojený) 1andu1

    1andu1
    WAW tak to zíram, je to presne ako si napísala, mne trvalo celý deň kým sa trošku z toho vysomarila
    nechcelo sa mi hrať s drobnými, preto som to zaokruhľovala na cca

    Osobitné ustanovenia zmluvy o prevode bytu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.