Zavrieť

Porady

Dedicstvo a exekucia

Jeden znamy ma uvalenu exekuciu uz davnejsie. Teraz vsak ide dedit nejaky majetok. Aky sposobom sa to dozvie exekutor alebo ak sa nedozvie moze to prehlasit na inu osobu?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Takže exekúcia nie je na byt ale na účet? Nemá zakázané s bytom nakladať? Najlepšie by bolo byt predať, peniaze si podeliť a nech si strýko vypláca dlhy. Ak by mal exekútor predávať strýkov podiel na byte, máte ako spoluvlastníci predkupné právo.

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    Môžem Ťa uistiť, že exekútor už iba čaká, kedy bude právoplatné dedičské konanie a hneď sa na ten majetok vrhne. Nestihneš ho predať a ak náhodou áno, tak exekútor zablokuje vklad do katastra. A potom to nebude len o tom, že si peniaze užije, ale aj o tresnom čine - marenie výkonu súdneho exekútora.

    Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

    Petra Nová
    robinho Pozri príspevok
    On zistuje v danej chvili, myslis ze aj po roku dvoch sa bude k tomu vracat? A je mozne ze nehnutelnost moze previest na inu osobu
    Je síce pravda, že exekútor zisťuje majetok „v danej chvíli“ , ale aj počas trvania exekúcie, kým exekúcia nie je zastavená. Ale je tu ešte oprávnený-veriteľ, ktorý majetkové pomery dlžníka určite pozorne sleduje. A postará sa o to, aby sa exekútor o ich zmene dozvedel, prípadne podá nový návrh na exekúciu, ak tá predošlá bola zastavená.

    Zdedený majetok známy môže síce previesť, ale tento právny úkon by bol s najväčšou pravdepodobnosťou právne neúčinný v zmysle § 42a Občianskeho zákonníka . Špekulovať sa známemu veľmi neoplatí.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak sa dedí zo zákona (nie je závet) a ak mal poručiteľ manželku a deti, dedí sa v prvej skupine, kde nie sú tí, ktorí s nim žili v spoločnej domácnosti. V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom (§ 483 obč.z.).
    Dedí sa iba poručiteľov majetok, teda polovica BSM. Dedia sa aj poručitelove dlhy.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    To chce celý život zostať nemajetný, aby nemusel splatiť nejaký dlh? Ani nechce pracovať, aby mu nemohli dlh zrážať?

    Myslím, že exekútor vie zistiť z katastra, ak povinný zdedí nejakú nehnuteľnosť..

    robinho je offline (nepripojený) robinho

    robinho
    On zistuje v danej chvili, myslis ze aj po roku dvoch sa bude k tomu vracat? A je mozne ze nehnutelnost moze previest na inu osobu

    robinho je offline (nepripojený) robinho

    robinho
    Ja som si myslel ze notarske urady alebo aj katastralne urady s exekutorskymi su nejak prepojene. Ale vraj to tak nie. Uvadzam priklad. Dotycny zdedi nehnutelnost napr. dom (pritom exekucia trva 2 roky ale nebolo mu co vziat) a teraz ten dom preda tretej strane. Exekutor pride na to po pol roku a vezme tretej strane ten dom, aj ked nebola na nom ziadna tarcha exekucie? Adotycny si zaial peniaze uzil a tretia strana pride aj o dom aj o peniaze?

    robinho je offline (nepripojený) robinho

    robinho
    pre wagner
    Mne o to ide aby sa toho chytil. Ja som na exekutorovej strane. Ale na dedicskom konani nemusi byt a tam moze dedit napr aj hotovost alebo z uctov. A o tom exekutor nevie.

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    Každé dedičstvo bude ukončené rozhodnutím. Neviem či sa hotovosť rozdeľuje priamo na dedičstve. Pokiaľ to bude dediť z účtov, tak asi tiež nie hneď, až keď bude rozhodnutie právoplatné. Z rozhodnutia o dedičstve sa to exekútor dozvie. Tiež som zažila podobný prípad - mladý človek mal kopec dlhov, mal aj rodinu, deti. Neplatili za byt,on neplatil odvody ako podnikateľ a tak im byt zobrali. Rodičia mu chceli pomôcť, tak mu darovali dom. Exekútor počkal pokiaľ bude na KN zapísaný na neho a osobne mu doniesol LV aj s dohodou o predaji domu, aby vyplatil dlhy. Morbídne, ale rodičia potom museli siahnuť na úspory a zadĺžiť sa, aby neprišli o vlastný rod.dom.

    Čery je offline (nepripojený) Čery

    Čery
    Ahoj, poradite aj mne prosim?
    Najprv z casti nadviazem na predchadzajuce...zdedili sme pred rokom a pol po babke byt. Sudne rozhodnutie nadobudlo platnost asi pred dvoma mesiacmi, byt je dedeny v pomere 1/2 stryko, 1/4 ja a 1/4 moja babka. So sestrou sme cakali kym sa ukonci sudne konanie a asi minuly tyzden som spisala zmluvu, nakolko sme sa dohodli so strykom ze nase casti odkupi. ALE....
    Stryko nas vcera prekvapil tym, ze ma momentalne exekuciu uvalenu na svoj ucet. Okrem toho je aj dlznikom na socialnom, takze mame hlavy v smutku, ze co s tym...v januari budu dva roky co babka zomrela a doteraz sme neustale platili so sestrou, no nevideli sme ani euro (stryko byva v byte bez toho ze by nam daco platil). Obe by sme radi svoje peniazky, no nevieme si rady. Viete nam poradit co spravit?
    Inac niekto vyssie pisal, ze exekutor nesleduje majetok dlznika...takze je to omyl, sleduje. Nas stryko ma totizto dlh este z roku 2003 a momentalne ked sa dostal k majetku = rok 2010 ho po 7mich rokoch nasli. Takze pozor na to.

    ada159 je offline (nepripojený) ada159

    ada159
    Prajem pekny den, známemu zomrel otec, ktorý mal dve deti, manželku, s ktorou nežili 2 roky( nerozvedeny) a priateľku, s ktorou žil viac ako jeden rok Pred smrťou v spoločnej domácnosti. akým podielom budú dediť synovia? Ako by dedili v prípade, ak tam nie je priateľka? Do dedičstva spadá nehnuteľnosť, ktorá bola v bsm oboch manželov, na ktorej je momentálne exekucia - respektíve blomba. Predpokladám , že nehnuteľnosť sa bude musieť dat znalecky ohodnotit.

    doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

    právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac doktor23
    znalecký posudok nie je potrebný, ak sa dedičia dohodnú na všeobecnej cene majetku poručiteľa = trhová cena

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.