Zavrieť

Porady

Dedicstvo

Dobry den,
chcem Vas poprosit o radu. Mojproblem spociva v tom, ze otec zdedil po svojom otcovi 1/10 domu. Moj otec ale do roka zomrel a tak sme dedili my po nom. Ja a moja sestra. Kazdy mame tym padom 1/ 20 domu po starych rodicoch. Stara mama este zije, stara sa o nu jej dcera(ta ma este jednu sestru a brata) a ona by nas chcela pripravito dedicstvo. Chce zdedit cely dom pre seba. Ked stara mama umrie mame rovnake pravo na dedenie ja so sestrou ako aj moje dve tety a stryc? Je ina moznost ako by nas mohla pripravit o dedicstvo, pokial to na nu stara mama neprepise?
Dakujem za rady
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Abbas Pozri príspevok
    Dobrý deň, chcem sa opýtať, či sa dá zopakovať dedičské konanie. Po smrti otca som sa v dobrom vzdal všetkého na prospech mami, u ktorej som býval. Ale čo čert nechcel, získala to, čo chcela a vyhodila ma z domu. Preto sa chcem spýtať, čo robiť v takom prípade, či sa to dá nejak navrátiť. ďakujem za odpoveď
    Bohužiaľ, v takomto prípade nie. Pozri § 467 OZ:

    § 467

    Vyhlásenie o odmietnutí dedičstva nemožno odvolať. To isté platí, ak dedič vyhlási, že dedičstvo neodmieta.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Pravdu má druhá advokátka. Dedenie zo zákona sa v tretej skupine končí synovcami či neterami poručiteľa. Potomkovia synovcov či netier poručiteľa už zo zákona nededia.

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    betka111 Pozri príspevok
    Ďakujem pekne, je to novoobjavený majetok po poručiteľke. Preto som sa pýtala aj na názor odborníkov na Porade, lebo jedna advokátka hovorila presne tak, ako Vy, a druhá má názor tento:

    "Pokiaľ vychádzam z toho, že s poručiteľkou v čase smrti nežila žiadna osoba, je na Vašu otázku jednoduchá odpoveď. Dediť budú všetky deti zosnulých súrodencov poručiteľky.
    Dedičstvo sa rozdelí na dve rovnaké časti, pretože zákonným dedičom boli jej dva súrodenci. Prvá polovica sa rozdelí rovným dielom medzi tri deti prvého súrodenca a druhá polovica dedičstva pripadne dvom žijúcim deťom druhého súrodenca. Na potomka tretieho zomretého dieťaťa druhého súrodenca sa už dedičský podiel ďalej neprenáša."

    Toto by bolo dedenie zo zákona v tretej skupine, a podľa Vás /aj podľa druhého advokáta/ dedenie v prvej skupine.

    Vopred ďakujem za každý ďalší názor.
    v rodine sme mali rivnaký prípad. A notárka tiež na potomka zomrelého dieťata súrodenca neprihliadala.

    Citácia občianskeho zákonník:
    § 475


    (1) Ak nededí manžel ani žiadny z rodičov, dedia v tretej skupine rovnakým dielom poručiteľovi súrodenci a tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z toho dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.

    (2) Ak niektorý zo súrodencov poručiteľa nededí, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti.



    Tu postupnosť končí, t.j. dedia surodenci a potom ich deti. Nie je povedané, že rad pokračuje dalej.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    betka111 Pozri príspevok
    Je pravda, že podľa §475 OZ s detmi súrodencov sa dedenie končí. Do boku sa už ďalej nededí. Aj vo Vašom prípade to bolo tak. Ale videla som aj takú zápisnicu z dedičského konania, kde do práv súrodenca /ktorý zomrel neskôr, ako poručiteľ/, vstúpil jeho dieťa - ako píše akrestanova vyššie. Možno záleží na norátovi, dá sa to vysvetliť aj tak, aj tak?
    Ak mal dediť súrodenec, mohol sa vzdať dedičstva v prospech svojich detí.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Poradie dedičov je dané v § 475 jasne. Vnuk súrodenca nastupuje vtedy, ak súrodenec nededí. Z akého dôvodu súrodenec nededil (ak sa nevzdal)?

    akrestanova je offline (nepripojený) akrestanova

    akrestanova
    Spôsobom ako by ste o dedičstvo mohli prísť je pár. Napr. ak stará mama ešte za svojho života daruje svoju časť domu strýkovi tete alebo voľakomu inému. Za druhé môže túto časť predať. Aaalebo môže spísať závet a v ňom ustanoví dedičov na svoju časť domu. Vaša teta vás nemôže nijakým právnym krokom zbaviť dedičstva. Jedine ak by vašu starú mamu nejakým spôsobom prinútila dom darovať, predať alebo spísať závet. Aj v tomto prípade sa takéto počínanie dá napadnúť súdnou cestou, ale dokázať to je veľký problém. V prípade, že vaša stará mama neurobí nič z hore uvedeného, tak po jej smrti sa dedičstvo rozdelí na rovnaké diely medzi jej deti. Keďže váš otec už nežije, tento dedičský podiel sa rozdelí na rovnaké diely jeho detí - starkiných vnúčat. Teda ak starká mala 3 deti. JEJ časť domu sa rozdelí na 3 diely. Jeden zdedí zlá teta, druhý zdedí strýko a tretí sa rozdelí na dve časti, jednu zdedíš ty a druhú sestra.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    arthur416 Pozri príspevok
    Dobry den,
    chcem Vas poprosit o radu. Mojproblem spociva v tom, ze otec zdedil po svojom otcovi 1/10 domu. Moj otec ale do roka zomrel a tak sme dedili my po nom. Ja a moja sestra. Kazdy mame tym padom 1/ 20 domu po starych rodicoch. Stara mama este zije, stara sa o nu jej dcera(ta ma este jednu sestru a brata) a ona by nas chcela pripravito dedicstvo. Chce zdedit cely dom pre seba. Ked stara mama umrie mame rovnake pravo na dedenie ja so sestrou ako aj moje dve tety a stryc? Je ina moznost ako by nas mohla pripravit o dedicstvo, pokial to na nu stara mama neprepise?
    Dakujem za rady
    Len ešte doplním, že celý dom už nikdy nezdedí, pretože ako si písala, ty aj sestra máte v dome podiel každý 1/20 a to vám už nikto nevezme. Ak by aj teta získala všetky ostatné podiely, stále bude vlastníčkou max. 9/10 z domu, tú zvyšnú desatinu budete mať vy dvaja, o tú vás nemôže obrať. Ak aj bude mať 9/10, tak na to, aby dom predala, alebo čokoľvek s ním spravila bude potrebovať váš súhlas (napr. bude chcieť odkúpiť vaše podiely, predať celý dom...).

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ale ako spoluvlastníčka môže potom požiadať súd o vysporiadanie spoluvlastníctva. Keďže bude väčšinová spoluvlastníčka, môže mať veľkú nádej, že súd prikáže dom do jej vlastníctva a vás vyplatiť.

    Abbas je offline (nepripojený) Abbas

    Abbas
    Dobrý deň, chcem sa opýtať, či sa dá zopakovať dedičské konanie. Po smrti otca som sa v dobrom vzdal všetkého na prospech mami, u ktorej som býval. Ale čo čert nechcel, získala to, čo chcela a vyhodila ma z domu. Preto sa chcem spýtať, čo robiť v takom prípade, či sa to dá nejak navrátiť. ďakujem za odpoveď

    betka111 je offline (nepripojený) betka111

    betka111
    Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o Váš názor. Ide o dedenie zo zákona.

    Poručiteľkou je bezdetná vdova, zomrela v roku 1996.
    Mala dvoch súrodencov, ktorí zomreli skôr ako ona.
    Nikto s ňou nežil v spoločnej domácnosti.

    1. súrodenec mal 3 deti - žijú
    2. súrodenec mal 3 deti - 2 žijú, 1 zomrela v roku 2003
    Tá, ktorá zomrela má 1 syna - žije

    Otázka: ktorí z uvedených sú dedičmi po poručiteľke.

    Vopred ďakujem.


    akrestanova je offline (nepripojený) akrestanova

    akrestanova
    Podľa §475 občianskeho zákonníka v tretej skupine ak nededia rodičia poručiteľky a osoby, ktoré žili s poručiteľkou min. 1 rok, dedia súrodenci. Ak niektorý zo súrodencov nededí dedia deti súrodencov. To v tomto prípade znamená, že dedičstvo sa rozdelí na dva diely (dvaja súrodenci) Prvý diel sa rozdelí medzi tri deti prvého súrodenca (rovným dielom) a druhý sa rozdelí medzi tri deti druhého súrodenca, pričom tretina dielu pripadajúca na zomrelú neter pripadne jej žijúcemu synovi. Nie je dôležité, že súrodenci poručiteľky zomreli skôr ako poručiteľka sama. Občiansky zákonník sa §§ o dedení zo zákona snaží, aby dedičstvo nadobudli osoby, čo najbližšie osobe poručiteľa.

    betka111 je offline (nepripojený) betka111

    betka111
    Ďakujem pekne, je to novoobjavený majetok po poručiteľke. Preto som sa pýtala aj na názor odborníkov na Porade, lebo jedna advokátka hovorila presne tak, ako Vy, a druhá má názor tento:

    "Pokiaľ vychádzam z toho, že s poručiteľkou v čase smrti nežila žiadna osoba, je na Vašu otázku jednoduchá odpoveď. Dediť budú všetky deti zosnulých súrodencov poručiteľky.
    Dedičstvo sa rozdelí na dve rovnaké časti, pretože zákonným dedičom boli jej dva súrodenci. Prvá polovica sa rozdelí rovným dielom medzi tri deti prvého súrodenca a druhá polovica dedičstva pripadne dvom žijúcim deťom druhého súrodenca. Na potomka tretieho zomretého dieťaťa druhého súrodenca sa už dedičský podiel ďalej neprenáša."

    Toto by bolo dedenie zo zákona v tretej skupine, a podľa Vás /aj podľa druhého advokáta/ dedenie v prvej skupine.

    Vopred ďakujem za každý ďalší názor.

    betka111 je offline (nepripojený) betka111

    betka111
    Je pravda, že podľa §475 OZ s detmi súrodencov sa dedenie končí. Do boku sa už ďalej nededí. Aj vo Vašom prípade to bolo tak. Ale videla som aj takú zápisnicu z dedičského konania, kde do práv súrodenca /ktorý zomrel neskôr, ako poručiteľ/, vstúpil jeho dieťa - ako píše akrestanova vyššie. Možno záleží na norátovi, dá sa to vysvetliť aj tak, aj tak?

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    betka111 Pozri príspevok
    Vlastne vnuk súrodenca tvrdí, že aj on je zákonným dedičom.
    Nie, nie je. Ale videla som aj take dedicstvo, kde zahrnuli aj vnuka - nikto nenamietal. Ale v momente, ked jeden nesuhlasi, tak nie je.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.