Zavrieť

Porady

Výsluhový dôchodca a nárok na dôchodok zo SP

Pekné ráno, mám známeho, ktorý je poberateľom výsluhového dôchodku 8 rokov a takú istú dobu je aj zamestnancom v súkromnej firme. Potrebuje vedieť, či má nárok a za akých podmienok na starobný dôchodok (druhý dôchodok) po dovŕšení dôchodkového veku. Či je možnosť poberať 2 dôchodky, výsluhový a starobný.
Ďakujem za odpoveď
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    katka50 je offline (nepripojený) katka50

    katka50
    renca2110 Pozri príspevok
    Pekné ráno, mám známeho, ktorý je poberateľom výsluhového dôchodku 8 rokov a takú istú dobu je aj zamestnancom v súkromnej firme. Potrebuje vedieť, či má nárok a za akých podmienok na starobný dôchodok (druhý dôchodok) po dovŕšení dôchodkového veku. Či je možnosť poberať 2 dôchodky, výsluhový a starobný.
    Ďakujem za odpoveď
    Áno je možnosť poberať výsluhový aj starobný dôchodok. Aby mu vznikol nárok na st.dôchodok musí byť dôchodkovo poistený najmenej 15 rokov. Samozrejme musí dovŕšiť dôchodkový vek.
    Naposledy upravil katka50 : 09.02.09 at 05:57

    bobino38 je offline (nepripojený) bobino38

    bobino38
    Čo znamená byť dôchodkovo poistený 15 rokov?..že musí byť zamestnaný najmenej 15 rokov aby mu vznikol nárok aj na starobný dôchodok?

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    bobino38 Pozri príspevok
    Čo znamená byť dôchodkovo poistený 15 rokov?..že musí byť zamestnaný najmenej 15 rokov aby mu vznikol nárok aj na starobný dôchodok?
    To znamená, že platíš starobné a invalidné poistenie 15 rokov. Môžeš byť napr. zamestnancom na základe pracovnej zmluvy, samoplatiteľ SZČO, dobrovoľne poistený

    bobino38 je offline (nepripojený) bobino38

    bobino38
    ..musí to byť v kuse 15 rokov alebo to môže byť súčet rokov, počas ktorých som bol zamestnaný?

    katka50 je offline (nepripojený) katka50

    katka50
    bobino38 Pozri príspevok
    ..musí to byť v kuse 15 rokov alebo to môže byť súčet rokov, počas ktorých som bol zamestnaný?
    Súčet rokov.

    Výsluhový dôchodca a nárok na dôchodok zo SP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.