Zavrieť

Porady

Invalid=Živnosť?

Som obyčajný jednoduchý človek s normalnymi dňami a snami. ...viac
Chcem sa spýtať je vlastne možné získať živnosť ako invalid?
Lebo na posudkovej komisii mi povedali ze pracovat môzem ale ze sa mam setrit. A táto otázka mi vypadla .
A to co chcem robit si myslim ze bez zivnosti robit nemozem.
Možno je to od veci ale daju mi na leasing auto? Musim vsade uvádzať ze som invalid ?
Momentálne som este vo výpovednej lehote a zistil som ze mozem dostat odchodne ku odstupnemu...môže mi niekto kto sa vyzna v zakonníku práce najsť odsek v akom prípade môžem dostať odchodne alebo co musi splnat žiadatel .Kedže mi o pár dní končí zmluva by som poprosil o urgentnú odpoved.Velmi pekne Vám dakujem popredu.
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

alaya1 Pozri príspevok
dakujem pekne za odpovede.
Brat je PN uz od 9.2008, predpoklada, ze bude do 8.2009. takze ma ist do SP a povedat, ze chce platit dobrovolne nemocenske poistenie?
Kolko to cini mesacne?
No podla mna mal by ísť teraz čím skôr na SP, a prihlásiť sa na dobrovolné platenie nemocenského poistenia. Platí sa vo výške 4,4% z vymeriavacieho základu. Minimálne 13 € mesačne. Tj , ak chce mať nemocenské dávky z výšku "platu" 500€ tak zaplatí 22€/mes. Tj. bajočko z toho bude jeho nemocenská dávka cca 275 € ( presne nevyrátam ) . Ak chce vyššiu marodku tak musí viac platiť.
Dúfam, že zbehlejší v dobrovolnom nemocenskom poistení v tomto so mnou súhlasia.
0 0
Pacino Pacino

Pacino je offline (nepripojený) Pacino

Som obyčajný jednoduchý človek s normalnymi dňami a snami. ...viac
ahojte ...otázka na dotáciu.....mal by som záujem pracovať s kamerou na živnosť...robiť rôzne dokumenty, svatby,stužkové, a rôzné ine podujatia v mestach a obciach....myslim že roboty by bolo dosť...a zákazky už nejake sú...aj keď len ústne dohody.
Bolo by možné z tejto dotácie zaplatit aj odborne kurzy foto alebo kamera? Prípadne počítačove kurzy... atď. Neviem ci tato dotacia plati aj na kupu profikamery a rôznych doplnkov?
0 0
Pacino Pacino

Pacino je offline (nepripojený) Pacino

Som obyčajný jednoduchý človek s normalnymi dňami a snami. ...viac
zabudol som dodať ..... samozrejme by som to chcel robiť v zmysle chránenej dielne....a dokázal by som zamestnať aj človeka ktorý ma podobny problem ako ja teda pobera ID.
0 0
Pacino Pacino

Pacino je offline (nepripojený) Pacino

Som obyčajný jednoduchý človek s normalnymi dňami a snami. ...viac
Ako tu tak čítam, chcem sa spýtať ešte na jednú vec.
Dostanem dotáciu na chránenú dielňu, keď ju budem mať ako S.R.O?
Alebo musím byť len živnostník?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

amoo Pozri príspevok
V pripade Ak ciastocny invalid s zps 50% zalozil sro? nepride o vyplacane penazne davky? resp o CID?
duplicita, prečo?
http://www.porada.sk/t105949-ciastocny-invalid.html
0 0
Krtko Krtko

Krtko je offline (nepripojený) Krtko

Odporúčala by som po PN, ktorú budeš mať určite platenú, vyčerpať podporu v nezamestnanosti 6 mesiacov, máš nárok ak si 5 rokov pracoval a teda bol poistený v nezamestnanosti a potom môžeš dostať buď príspevok na začatie živnosti §49 zákona o službách zamestnanosti alebo príspevok na zriadenie chráneného pracoviska/dielne §57 toho istého zákona. Podmienkou sú 3 mesiace evidencie na ÚP (v prípade CHP priznanie invalidity na SP viac ako 40% ) a vypracovanie podnikateľského zámeru.
Za obdobie keď budeš PN a nezamestnaný si pozri tento zákon a ďalšie vzťahujúce sa k živnosti - zákon o dani z príjmov, živnostenský, zákon o sociálnom a zdravotnom poistení a kontanktuj šikovného človeka, ktorý ti urobí alebo pomôže s účtovníctvom a má prehľad o chránených pracoviskách. Je tam následne možnosť aj kvartálne preplácať časť prevádzkových nákladov §60 vyššie spomínaného zákona a rôzne iné možnosti, napr. pracovný asistent a pod.
Pardon, nedočítala som ďalšie tvoje príspevky:
V prípade, že by si založil s.r.o. bol by to pravdepodobne §56, s.r.o. zamestná teba ako zamestnanca so zdr. postihnutím, ten istý § je ak zamestnáš niekoho iného.Pozri si zákon a bude ti to jasnejšie.
Z dotácie môžeš nakúpiť práve náradie a prístroje, ktoré potrebuješ na prevádzkovanie živnosti, kurzy a finančné náklady okrem nájomného a poistenia veľmi neprechádzajú-toto sa týka §57.
Pri zamestnávaní §56 ťa bude ÚP tlačiť, aspoň u nás to tak je, aby si kalkuloval dotáciu na mzdy, ale dá sa presvedčiť ich, že potrebuješ najprv zriadiť miesto a potom pustia aj dve tretiny na prístroje a náradie, ale aspoň jednu tretínu zablokujú na mzdách(ale nemusí to byť na všetkých ÚP rovnako- niekde si možno nezjednodušujú prácu ako u nás). Mzdy sa ale dajú preplatiť cez prevádzkové náklady §60.
Rozdiel medzi §57 a §56 je ešte v tom, že §57 ti zaplatia dopredu ako paušál a musíš ho vydokladovať v účte a §56 preplácajú na základe preukázaných výdavkov, takže nakúpiš, zaplatíš mzdu a odvody a ÚP preplatí.
Naposledy upravil Krtko : 15.03.09 at 09:49 Dôvod: doplnenie
0 0
pumag pumag

pumag je offline (nepripojený) pumag

Od 13. marca 2009 som inv.dochodca (75%),predtym som bol zivnostnikom.Chcel by som sa opytat ci mozem nechat zivnost pri invalidite a ked si necham musim platit do zdravotnej poistovne a do socialnej poistovne???
pumag
0 0
Pacino Pacino

Pacino je offline (nepripojený) Pacino

Som obyčajný jednoduchý človek s normalnymi dňami a snami. ...viac
Krtko veľmi pekne Ti ďakujem za tvoju snahu a šikovnosť, aj keď zhruba už mám niečo okolo chránených dielní pozisťované, ale tieto rady so skúsenosťami druhých mi veľmi pomôžu....som akurát na márodke a este mám v podstate pred sebou dva mesiace aj nieco...na žiadosť o dotáciu. Keď som sa pýtal pracovníčky na Úrade na túto dotáciu a možnosti, povedala, aby som sa nikam neponáhľal lebo zákony sa menia každú chvíľu. A za tie 3 až 5 mesiacov môže byť kopu vecí zmenených. Ale v každom prípade....minimalne s tou mzdou a paragrafmi si mi veľmi pomohla...ešte raz ďakujem veľmi pekne.
0 0
Pacino Pacino

Pacino je offline (nepripojený) Pacino

Som obyčajný jednoduchý človek s normalnymi dňami a snami. ...viac
Ahojte nechcem otvárať novú tému, lebo táto sa týka taktiež invalidnej témy.
Aj vďaka porade mám rozbehnutý projektík chránenej dielne- už "len" dotácia z ÚPSVaR...a ideme na to!
Otázka znie: zoberú mi dôchodok ak začnem podnikať? Táto otázka ma vôbec nenapadla, a to už mám za sebou, kopu rozhovorov s pracovníčkami ÚPSVaR aj keď nie som si istý či by to vedeli.
Patrí Vám odomňa veľké ĎAKUJEM...našiel som tu kopu dobrých rád, názorov, príbehov a našiel som v sebe odvahu sa do niečoho pustiť aj cez moje zdravotné trampoty... Ešte raz ďakujem a všetko dobré prajem každému PORÁĎAKOVI!!!
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Pacino Pozri príspevok
Ahojte nechcem otvárať novú tému, lebo táto sa týka taktiež invalidnej témy.
Aj vďaka porade mám rozbehnutý projektík chránenej dielne- už "len" dotácia z ÚPSVaR...a ideme na to!
Otázka znie: zoberú mi dôchodok ak začnem podnikať? Táto otázka ma vôbec nenapadla, a to už mám za sebou, kopu rozhovorov s pracovníčkami ÚPSVaR aj keď nie som si istý či by to vedeli.
Patrí Vám odomňa veľké ĎAKUJEM...našiel som tu kopu dobrých rád, názorov, príbehov a našiel som v sebe odvahu sa do niečoho pustiť aj cez moje zdravotné trampoty... Ešte raz ďakujem a všetko dobré prajem každému PORÁĎAKOVI!!!
pokial sa nezlepší tvoj zdravotný stav - z dôvodu začatia podnikania ti ID nezoberu.
Ak však na ďalšej posudkovej komisii posúdia mieru poklesu schopnosti výkonu práce na menej ako 40 % - výplatu ID ti pozastavia.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Pacino Pozri príspevok
Ahojte nechcem otvárať novú tému, lebo táto sa týka taktiež invalidnej témy.
Aj vďaka porade mám rozbehnutý projektík chránenej dielne- už "len" dotácia z ÚPSVaR...a ideme na to!
Otázka znie: zoberú mi dôchodok ak začnem podnikať? Táto otázka ma vôbec nenapadla, a to už mám za sebou, kopu rozhovorov s pracovníčkami ÚPSVaR aj keď nie som si istý či by to vedeli.
Patrí Vám odomňa veľké ĎAKUJEM...našiel som tu kopu dobrých rád, názorov, príbehov a našiel som v sebe odvahu sa do niečoho pustiť aj cez moje zdravotné trampoty... Ešte raz ďakujem a všetko dobré prajem každému PORÁĎAKOVI!!!
Môžeš byť kľudný... Dôchodok Ti nezoberú, ani keď začneš podnikať. A pracovať môžeš, koľko vládzeš...
0 0
Pacino Pacino

Pacino je offline (nepripojený) Pacino

Som obyčajný jednoduchý človek s normalnymi dňami a snami. ...viac
Ďakujem za super rýchlu odpoveď...čo sa týka účtovníctva chránenej dielne je to naozaj veľký rozdiel oproti klasického účtovníctva? Lebo som obišiel 4 účtovníčky v okolí (čo viem že sú veľmi kvalitné) a odmietli mi to....vlastne ešte túto otázku musím doriešiť...Úrad Práce mi ôže zohnať účtovničku ktorá má s týmto skúsenosti? Alebo to ostane na mne?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Pacino Pozri príspevok
Ďakujem za super rýchlu odpoveď...čo sa týka účtovníctva chránenej dielne je to naozaj veľký rozdiel oproti klasického účtovníctva? Lebo som obišiel 4 účtovníčky v okolí (čo viem že sú veľmi kvalitné) a odmietli mi to....vlastne ešte túto otázku musím doriešiť...Úrad Práce mi ôže zohnať účtovničku ktorá má s týmto skúsenosti? Alebo to ostane na mne?
Úrad práce ti asi neporadí. Skôr agentúra ktorá robí školenia pre začínajúcich podnikatelov.
0 0
Pacino Pacino

Pacino je offline (nepripojený) Pacino

Som obyčajný jednoduchý človek s normalnymi dňami a snami. ...viac
no tak z tej agentúry tá pani ktorá nás školila, bola ako vyoraná myš keď som jej povedal o podnikateľskom zámere - chranenej dielne. V tomto smere nevedela absolutne nič. Len vytiahla § 56 že to je všetko čo vie... Tak si to budem obísť sám....akosi si poradím...ďakujem aj tak.
0 0
Pacino Pacino

Pacino je offline (nepripojený) Pacino

Som obyčajný jednoduchý človek s normalnymi dňami a snami. ...viac
otázočka: ak si z dotácie kúpim nástroje potrebné k môjmu podnikaniu, môžem aj s týchto financií odpísať DPH?
Aj toto ma trápi na miniporade v sekcii Chránená dielňa.
Ak máte záujem pridajte sa a poraďťe prípadne sa zaregistrujte a pomôýme si navzájom...
0 0
Krtko Krtko

Krtko je offline (nepripojený) Krtko

Čo sa týka účta - Úrad práce ako taký ti zo zákona neporadí, ale ak sa opýtate v kancelárii, kde sa rieši PZ §56, 57 a prevádzkové náklady §60 - tam kde spracovávajú žiadosti na preplatenie, určite Vám dajú kontakt na niekoho, kto spracováva účto pre chránené pracoviská a sú s ním spokojní aj podnikatelia aj na ÚP. Ja osobne tak fungujem, začala som robiť jedno, dve účta chránené dielne a chcela som, aby boli spokojní aj moji klienti a aby sme nemali problémy na ÚP. Snažím sa byť s ÚP v kontakte a vychádzať s nimi a teraz oni poradia ľudom mňa, ak sa informujú na účto.

Čo sa týka DPH - ak budete dobrovoľný alebo povinný plátca DPH, nahlásite to na ÚP. Podľa zákona o DPH si uplatníte odpočet dane a ÚP Vám preplatí iba cenu bez dane.
Ak by ste sa registroval k DPH až po preplatení náradia úradom práce sú dve možnosti:
- neodpočítate si z tohoto náradia DPH pri registrácii
-odpočítate si DPH z tohoto náradia priregistrácii, oznámite túto skutočnosť ÚP peniaze vrátite alebo kompenzujete s ďalšou žiadosťou - podľa dohody s ÚP.
0 0
Valeria-d Valeria-d

Valeria-d je offline (nepripojený) Valeria-d

Mám 47 rokov poberám príspevok na opatrovanie na 9ročného syna. Mám zdravotné problémy, môžem si dať žiadosť na invalid ? Ak mi schvália neprídem o príspevok na opatrovanie?
Ďakujem za odpovede.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Valeria-d Pozri príspevok
Mám 47 rokov poberám príspevok na opatrovanie na 9ročného syna. Mám zdravotné problémy, môžem si dať žiadosť na invalid ? Ak mi schvália neprídem o príspevok na opatrovanie?
Ďakujem za odpovede.
Žiadosť si dať môžeš.
Pre výšku príspevku je rozhodujúci synov príjem a príjem spoločne posuzdovaných osôb v tomto prípade (dieťa).

A tiež je dôležité, či by si mala priznaný ID do 70% alebo nad 70% (iná sadzba)
pozri hlavne §§ 18 a 40 http://www.zakonypreludi.sk/zz/2008-447
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať