Zavrieť

Porady

Účtovanie sprostredkovania poistenia

Ahojte,
potrebujem poradiť v oblasti sprostredkovania poistenia. Účtujem firmu, ktorá sprostredkováva poistenie. Čiže na jednej strane má uzavretú zmluvu s poisťovňou a na druhej s človekom, ktorý je v "teréne" a uzaviera poistky. Viete mi prosím poradiť, keď dostanem od poisťovne faktúru, kam ju naúčtovať a na druhej strane, kam naúčtovať províziu človeku, ktorý má na ňu nárok za uzavretie poistky.
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    danielaz je offline (nepripojený) danielaz

    danielaz
    Provízny list-podklad na zúčtovanie výnosov, úč.602
    Mne príde faktúra od fyzickej osoby, potrebujem sa uistiť, či je pre mňa toto náklad (jedná sa o províziu) až v tom roku, kedy províziu uhradím, čiže pripočitateľná položka v DP.
    Ďakujem

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    danielaz Pozri príspevok
    Provízny list-podklad na zúčtovanie výnosov, úč.602
    Mne príde faktúra od fyzickej osoby, potrebujem sa uistiť, či je pre mňa toto náklad (jedná sa o províziu) až v tom roku, kedy províziu uhradím, čiže pripočitateľná položka v DP.
    Ďakujem
    § 19 ods. 4 ZDP:
    " Nájomné, odplaty (provízie) za sprostredkovanie, a to aj ak ide o sprostredkovanie na základe mandátnych zmlúv alebo podobných zmlúv, /91/ uhrádzané fyzickej osobe sa zahrnú do daňových výdavkov v zdaňovacom období, v ktorom boli zaplatené. Zaplatené nájomné fyzickej osobe za príslušné zdaňovacie obdobie sa uzná najviac do výšky časovo rozlíšenej sumy prislúchajúcej na zdaňovacie obdobie. "
    Provízia, na ktorú má nárok fyzická osoba, ovplyvní základ dane u osoby vyplácajúcej províziu až v zdaňovacom období, v ktorom bola vykonaná úhrada.
    Naposledy upravil Mária.K. : 13.02.09 at 17:09 Dôvod: upresnenie

    papulisko je offline (nepripojený) papulisko

    papulisko
    Mária.K. Pozri príspevok
    § 19 ods. 4 ZDP:
    " Nájomné, odplaty (provízie) za sprostredkovanie, a to aj ak ide o sprostredkovanie na základe mandátnych zmlúv alebo podobných zmlúv, /91/ uhrádzané fyzickej osobe sa zahrnú do daňových výdavkov v zdaňovacom období, v ktorom boli zaplatené. Zaplatené nájomné fyzickej osobe za príslušné zdaňovacie obdobie sa uzná najviac do výšky časovo rozlíšenej sumy prislúchajúcej na zdaňovacie obdobie. "
    Provízia, na ktorú má nárok fyzická osoba, ovplyvní základ dane u osoby vyplácajúcej províziu až v zdaňovacom období, v ktorom bola vykonaná úhrada.
    Takže v prípade, že vyplácam províziu v januári alebo vo februári za január a december zahrniem to do nákladov až v januári ? Alebo mám urobiť aj dohad na časť provízie, ktorá spadá do decembra ? Podľa poslednej vety by som povedal, že by to malo byť bez dohadu v decembri, ale chcem sa uistiť.

    danielaz je offline (nepripojený) danielaz

    danielaz
    decembrovú faktúru od fyzickej osoby zahrnieš do nákladov do roku 2008, ale v daňovom priznaní ti bude táto suma tvoriť pripočitateľnú položku (ak si ju uhradil až v roku 2009).

    papulisko je offline (nepripojený) papulisko

    papulisko
    nie, to príde sumárna faktúra za december a január. čiže časť faktúry, ktorá bude za december, bude ako pripočítateľná položka a budúci rok ako odpočítateľná položka, alebo nie ? aj keď to bude nadohadované a bude to naúčtované do nákladov decembra ? je tam dôležitý dátum úhrady ?

    nane je offline (nepripojený) nane

    nane
    danielaz Pozri príspevok
    Provízny list-podklad na zúčtovanie výnosov, úč.602
    Mne príde faktúra od fyzickej osoby, potrebujem sa uistiť, či je pre mňa toto náklad (jedná sa o províziu) až v tom roku, kedy províziu uhradím, čiže pripočitateľná položka v DP.
    Ďakujem
    Dobrý deň, prosím Vás o radu.
    Spoločnosť - s.r.o. vypláca svojim sprostredkovasteľom poistenia (na základe mandátnej zmluvy) provízie. Títo sprostredkovatelia nevystavia faktúru, ale
    v podstate je to tak, že s.r.o.-čka vypočíta podľa "ich kľúča" čiastky, ktoré prislúchajú jednotlivým sprostredkovateľom a vyplatí im ich z účtu. Ako to zaúčtovať , čo má byť vlastne podkladom k účtovaniu o týchto nákladoch ?
    ... ďakujem

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    nane Pozri príspevok
    ...vypočíta podľa "ich kľúča" čiastky, ktoré prislúchajú jednotlivým sprostredkovateľom a vyplatí im ich z účtu. Ako to zaúčtovať , čo má byť vlastne podkladom k účtovaniu o týchto nákladoch ?
    ... ďakujem
    Na zaklade coho vypocita tie vysledne ciastky? Iste je medzi vami zmluva, dohodnute %, mozno pevne sumy za cinnosti, ktore sprostredkovatel urobil - vychadzala by som z toho. Aj jedna, aj druha strana potrebujete podklad do svojho uctovnictva. Ked neexistuje "faktura", ani "provizny list", doporucila by som vytvorit dokument, z ktoreho bude jasne, na zaklade coho ste sa k vyslednej sume dopracovali. Dokument by mal obsahovat "ten kluc" : rozpis uzatvorenych poistiek, provizia z kazdej operacie, ktoru urobil a pod.

    nane je offline (nepripojený) nane

    nane
    ďakujem
    A ešte dotaz ako to zaúčtovať na konci roka.
    Došlé provízie od poisťovní za 12/09 je potrebné zaúčtovať ako výnos r. 2009 ? Alebo až v r.2010 ?
    Ide mi o to, že náklady na získané provízie za 12/09 bude možné účtovať do nákladov až v r. 2010, keďže skutočne budú vyplatené až v januári 2010.

    nane je offline (nepripojený) nane

    nane
    ďakujem
    Tomu rozumiem pre našu s.r.o. budú provízie nami vyplatené (našim sprostredkovateľom) za 12/09 v januári 2010 nákladom roku 2010.
    Na druhej strane naša spoločnosť prijme provízie od poisťovní (teda vzťah PO - PO) za 12/09. Budú vyplatené od poisťovní až v januári 2010.
    Neviem či ide o výnos roku 2009 alebo roku 2010?

    nane je offline (nepripojený) nane

    nane
    nane Pozri príspevok
    ďakujem
    Tomu rozumiem pre našu s.r.o. budú provízie nami vyplatené (našim sprostredkovateľom) za 12/09 v januári 2010 nákladom roku 2010.
    Na druhej strane naša spoločnosť prijme provízie od poisťovní (teda vzťah PO - PO) za 12/09. Budú vyplatené od poisťovní až v januári 2010.
    Neviem či ide o výnos roku 2009 alebo roku 2010?
    skúsi niekto?

    nane je offline (nepripojený) nane

    nane
    Dobrý deň, skúšam ešte raz...
    Spoločnosť sprostredkuje poistenie. Ide mi o účtovanie získaných a vyplatených provízií na prelome roka.
    Je mi jasné,že pre našu s.r.o. budú provízie nami vyplatené (našim sprostredkovateľom) za 12/09 v januári 2010 nákladom roku 2010.
    Na druhej strane naša spoločnosť prijme provízie od poisťovní (teda vzťah PO - PO) za 12/09. Budú vyplatené od poisťovní až v januári 2010.
    Neviem či ide o výnos roku 2009 alebo roku 2010?
    Ak má stým niekto skúsenosti, prosím o radu.
    ďakujem

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    Čo sa týka nákladov:
    Nárok na províziu, ktorá patrí fyzickej osobe tiež účtovne zahrnieš do nákladov roku 2008, ale ak sa fyzickej osobe peniaze za sprostredkovanie vyplatia až v ďalšom zdaňovacom období (v roku 2009), tvorí suma vyplatená v roku 2009 pripočítateľnú položku v daňovom priznaní k dani z príjmov právnickej osoby . O túto sumu sa pri transformácii hospodárskeho výsledku na základ dane zvyšuje zvyšuje hospodársky výsledok.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.