Zavrieť

Porady

Problémové majetkové vyrovnanie

Dobrý večer,
potrebujem pomoc. Pred tromi rokmi sme museli náhle s mladšou sestrou a mamou opustiť náš rodinný dom v sprievode polície, keď nás otec s jeho sestrou fyzicky napadol. Skončilo to zápisom na polícií, no nič viac. My tri sa odvtedy potulujeme z jedného podnájmu do druhého bez výsledku. V októbri roku 2007 sa po niekoľkonásobných výzvach otec konečne dostavil na rozvodové konanie a podpísal rozvod. Na majetkové vyrovnanie odvtedy čakáme, mama skontaktovala aj ombucmana, osobne bola niekoľkokrát aj na súde, ale všade s nami odmietli an túto tému diskutovať. Nevieme, ako ďalej. S otcom sme sa skúšali dohodnúť už aj po dobrom, niekoľkokrátm, no odmieta a stále žije v rodinnom spoločnom vlastníctve, v rodinnom dome a užíva akýkoľvek spoločný majetok. Prosím, poraďte mi, za kým máme ísť, kam sa obrítiť. Sestra tento rok maturuje a už teraz má problém učiť sa, ja študujem na vysokej škole, ale finančne to začína byť nezvládnuteľné. Bývame totiž tri v jednoizbovej prístavbe (prerobená garáž). Otcova sestra je právnička s početnými známosťami, máme preto pocit, že v tom má prsty ona. Mala totiž už dlhšiu dobu záujem na tom, aby sme otca opustili. Veľmi pekne prosím pomôžte, už nevieme ako ďalej. Na koho sa máme obrátiť, existuje nejaká slučka v zákone? Za každú radu ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    zeron je offline (nepripojený) zeron

    zeron
    Myslím, že nemáte na výber a treba sa obrátiť na právnika a podniknúť všetky potrebné kroky. Ak to nemá záujme riešiť otec, musíte konať vy.

    aantipola je offline (nepripojený) aantipola

    aantipola
    Dom postavili rodicia pocas manzelstva, je napisany na nich oboch, ale nedavno ked som sa znovu pokusala s otcom dohodnut mi vykrical, ze dom je uz davno prepisany na jeho sestru, takze aj tak nedostaneme nic. Mohlo dojst k tomu, ze by dom prepisali bez veodmia mojej mamy? Kedze jeho sestra je pravnicka a vie, na koho sa obratit?

    Mama ma pravnika a ten sa pokusal urychlit majetkove vyrovnanie sudnou cestou, ale na sude mu povedali, ze momentalne sme v poradovniku a mame cakat. Ziadne ine vyjadrenie sme nedostali odvety a ubehli uz minimalne 4 mesiace.

    aantipola je offline (nepripojený) aantipola

    aantipola
    Dakujem za informaciu, podla vypisu z katastra je dom stale napisany na mena oboch rodicov, taze otec nas chce asi len vystrasit a odradit od pojednavania. Vedel by mi prosim vas volakto poradit, akym sposobom by sa este dalo urychlit majetkove vyrovnanie? podla mojich informacii je otec povinny, akeste neprebehlo majetkove vyrovnanie, suhlasit s tym, aby sme stale byvali este stale v spolconom dome. Existuje moznost, ze ak ziskam pisomne potvrdenie o tom, ze on s nasou pritomnostou v dome nesuhlasi, sud urychli majetkove vyrovnanie?

    zeron je offline (nepripojený) zeron

    zeron
    aantipola Pozri príspevok
    Dakujem za informaciu, podla vypisu z katastra je dom stale napisany na mena oboch rodicov, taze otec nas chce asi len vystrasit a odradit od pojednavania. Vedel by mi prosim vas volakto poradit, akym sposobom by sa este dalo urychlit majetkove vyrovnanie? podla mojich informacii je otec povinny, akeste neprebehlo majetkove vyrovnanie, suhlasit s tym, aby sme stale byvali este stale v spolconom dome. Existuje moznost, ze ak ziskam pisomne potvrdenie o tom, ze on s nasou pritomnostou v dome nesuhlasi, sud urychli majetkove vyrovnanie?

    samozrejme, že máte právo v dome bývať. veď vaša matka je spoluvlastníčka domu rovnako ako otec. Svojho práva sa môžete domáhať aj s pomocou polície. Urýchliť konanie o vyporiadani BSM z dôvodu, že jeden z účastbníkov nesúhlasí s pobytom druhého v dome asi možné nebude. Musíte len čakať, tak to na slovensku v súdnictve chodí. Určite však máte rovnaké právo na bývanie ako vaš otec.

    aantipola je offline (nepripojený) aantipola

    aantipola
    Dakujem. Je v tom ale este jeden hacik. Otec je vylieceny alkoholik, je drzitelom zbrojneho pasu a zbrane. Ako som uz spominala, z domu sme odisli za policajneho sprievodu, lebo bolo nutne kvoli velkej hadke a bitke zavolat policiu. Po vyse troch rokoch cakania sme zistili ze touto strategiou-cakanim- nic nedosiahneme, preto sme sa rozhodli ze to musime skusit vyriesit inak a to tak, ze si budeme vymahat rpavo na byvanie pod este stale spolocnou strechou. Mame z toho ale trosku strach. Otec ma otvoreny zapis na policii a jeho sestra otvorene trestne konanie s upozornenim. Existuje moznost, ze keby sa on alebo jeho sestra znova pokusili nam fyzicky ublizit, tak mozu otcovi zakazat byvat v nasej blizkosti, a teda v spolocnom dome? Lebo ak by sme sa nastahovali do domu s prikazom policie, otec by to nenechal len tak a bojim sa, ze by doslo k situacii, kvoli ktorej sme sa odtial vystahovali. Inu moznost ale bohuzial momentalne nemame. Potrebujem iba poadit od skusenejsich alebo tych, ktori poznaju zakon lepsie ako ja, ze ake kroky podniknut dalej. Dakujem

    zeron je offline (nepripojený) zeron

    zeron
    POkiaľ viem, tak napr. pri týraní blízkej alebo zverenej osoby je možné požiadať súd o nariadenie predbežného opatrenia aby násilník nemohol ohrozovať svoju rodinu, a toto opatrenie by spočívalo napr. v tom, že do vyriešenia situácie musí bývať niekde inde a má zákaz približovať sa k rodine. Neviem, čo znamená otvorený zápis na polícii vášho otca a čoho sa týkal, ale myslím, že to by mohol byť dôvod na požiadanie predbežného opatrenia.

    aantipola je offline (nepripojený) aantipola

    aantipola
    Pri napadnuti a spisovani zapisu na policii sa nas policajt pytal, ci chceme podat na otca, alebo sestru trestne oznamenie. Situacia bola taka, ze jeho sestra nas fyzicky a slovne napadala, preto sme podali trestne oznamenie iba na nu. Otec sa totiz len necinne prizeral a slovne nas urazal. Na neho sme teda trestne oznamenie podat nemohli, ale ma zapis. Jeho sestra sa este dlhsiu dobu vyhrazala smrtou mojej matke, preto bolo rpoti nej zahajene trestne konanie s takym vysledkom, ze dostala zakaz priblizit sa k nam a kontaktovat nas. Konanie ale ostalo neuzavrete a zakaz pre nu stale plati s tym, ze ak ho porusi, bude sa to riesit sudom. Policajny prikaz na anstahovanie a byvanie v spolocnej domacnosti si mozeme vybavit aj pred tym ako sa otec vyjadri, ze odmieta, alebo len na zaklade jeho pisomneho vyjadrenia?

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    aantntipola, chápem , že Tvoju matku (aj deti) štve, že nemôžu bývať vo svojej nehnuteľnosti.
    Ale stojí Vám to za to nasťahovať sa pod jednu strechu s človekom pred ktorým vás musí brániť polícia a z ktorého máte strach?

    pre vaše nervy a zdravie by bolo lepšie uskromniť sa v malom byte a riešiť to na diaľku..

    Píšeš, že tvoj otec je vyliečený alkoholik,ale vlastní zbr.preukaz a zbraň.
    Nie je alkoholizmus psych .porucha? (dúfam, že sa tu nájde odborník, ktorý to vysvetlí). Má tvoj otec záznam v trestnom registri?
    Nie sú to veci,pre ktoré sa zbr. preukaz odoberá?
    Naposledy upravil arizona : 15.02.09 at 20:39

    aantipola je offline (nepripojený) aantipola

    aantipola
    Viem a chapem, ze v danej situacii by bolo najlepsie riesit veci z dialky, ale problem je, ze sme uz vsetky riesenia vycerpali. Sestru caka maturita a v podmienkach v akych byvame sa uci len velmi tazko. Na hypoteku vzhladom na moj studentsky a mamin nizky plat nemame narok a byty, hoci aj jendoizbove su v Senci a okoli pytaju velmi vysoky najom. Preto sme chceli vyskusat takyto postup. Dufali sme, ze by sa veci mohli posunut dalej. Otec zapis ma, ale drzitelom je dalej. Asi mu mal kto v tejto veci pomoct. Oficialne na alkoholickom lieceni nikdy nebol, lebo odmietol a on sam je lekar, takze vybavit si to vedel aj ked nebol schopny ist do prace. Ja viem, ze by to bol velky psychicky tlak byvat tam, ale za to obdobie, co strieame najmy to nobolo o nic lepsie. Momentalne byvame v prerobenej garazi, v pristavbe, kde sa delime o kuchynu a kupelnu s tromi stavebnymi robotnikmi. Je tazke normalne zit a fungovat v takychto podmienkach, najma s vedomim, ze sme nie sme tie ktore spravili chybu.

    branislavp je offline (nepripojený) branislavp

    branislavp
    ahoj aantipola, to čo tu píšeš je tragédia v tom, za akých okolností ste museli opustiť svoje bývanie. Samozrejme, že máte právny nárok bývať vo svojom, ale s otcom, ktorý s Vami takto vystrája je to veľmi pre Vás nebezpečné. Určite toto všetko na Vás ťažko dolieha, nedajte sa zbytočne vyprovokovať, zatiaľ sa uspokojte s tým dočasný riešením bývania. Ak sa to dá ešte radšej vydržte v tom malom bytíku. Poraďte sa na mestskom úrade v mieste Vášho bydliska, alebo úrade práce sociálnych vecí a rodiny. Existuje aj centrum právnej pomoci, vyhľadaj si to cez "GOOGLE" v mieste Tvojho bydliska.

    aantipola je offline (nepripojený) aantipola

    aantipola
    Dakujem vsetkym velmi pekne za rady a za ochotu pomoct. Nakoniec u neznamych ludi asi najdem vacsie porozumenie ako v rodine. Nemozeme ste pisat sukromne spravy, preto dakujem za rady takto verejne a rada si vypocujem aj dalsie. Kroky, ktore ste mi poradili podstupim a pokusim sa vyriesit co bude v mojich silach. Este raz dakujem

    zeron je offline (nepripojený) zeron

    zeron
    aantipola Pozri príspevok
    Pri napadnuti a spisovani zapisu na policii sa nas policajt pytal, ci chceme podat na otca, alebo sestru trestne oznamenie. Situacia bola taka, ze jeho sestra nas fyzicky a slovne napadala, preto sme podali trestne oznamenie iba na nu. Otec sa totiz len necinne prizeral a slovne nas urazal. Na neho sme teda trestne oznamenie podat nemohli, ale ma zapis. Jeho sestra sa este dlhsiu dobu vyhrazala smrtou mojej matke, preto bolo rpoti nej zahajene trestne konanie s takym vysledkom, ze dostala zakaz priblizit sa k nam a kontaktovat nas. Konanie ale ostalo neuzavrete a zakaz pre nu stale plati s tym, ze ak ho porusi, bude sa to riesit sudom. Policajny prikaz na anstahovanie a byvanie v spolocnej domacnosti si mozeme vybavit aj pred tym ako sa otec vyjadri, ze odmieta, alebo len na zaklade jeho pisomneho vyjadrenia?
    to nie je policajný príkaz na nasťahovanie - ide o predbežné nariadenie súdu, a bývať v spoločnej domácnosti môžete aj bez tohto nariadenia, máte rovnaké právo na bývanie ako otec. Problémom však je správanie sa otca, preto som myslela, že by bolo vhodné požiadať súd o vydanie predbežného opatrenie, podľa ktorého by on z dôvodov násilia a pod. bývať s vami v tom dome nemohol. Jeho vyjadrenie, či vás odmieta alebo nie, v akejkoľkvek forme, momentálne nie je relevantné. Neviem, ale stále mám pocit, že sa otca dosť bojíte a to čo povie on, je asi sväté. Veď vy máte rovnaké práva na dom ako on, tak prečo on by mal dávať nejaké vyjadrenia ohľadom bývania ostatných členov rodiny? Vrchol je, že vy tri sa musíte túlať po podnájmoch a on si užíva dom, na ktorý máte právo všetci! Tu je namieste domáhať sa svojich práv a brániť sa! Ak nemáte na právnika, ktorý vás usmerní, existujú, tak ako tu už bolo spomenuté, iné možnosti bezplatnej právnej ochrany. Tak sa s nimi skontaktujte a riešte to.

    branislavp je offline (nepripojený) branislavp

    branislavp
    zeron Pozri príspevok
    to nie je policajný príkaz na nasťahovanie - ide o predbežné nariadenie súdu, a bývať v spoločnej domácnosti môžete aj bez tohto nariadenia, máte rovnaké právo na bývanie ako otec. Problémom však je správanie sa otca, preto som myslela, že by bolo vhodné požiadať súd o vydanie predbežného opatrenie, podľa ktorého by on z dôvodov násilia a pod. bývať s vami v tom dome nemohol. Jeho vyjadrenie, či vás odmieta alebo nie, v akejkoľkvek forme, momentálne nie je relevantné. Neviem, ale stále mám pocit, že sa otca dosť bojíte a to čo povie on, je asi sväté. Veď vy máte rovnaké práva na dom ako on, tak prečo on by mal dávať nejaké vyjadrenia ohľadom bývania ostatných členov rodiny? Vrchol je, že vy tri sa musíte túlať po podnájmoch a on si užíva dom, na ktorý máte právo všetci! Tu je namieste domáhať sa svojich práv a brániť sa! Ak nemáte na právnika, ktorý vás usmerní, existujú, tak ako tu už bolo spomenuté, iné možnosti bezplatnej právnej ochrany. Tak sa s nimi skontaktujte a riešte to.
    Jedna vec je právo na bývanie, druhá vec je skutočnosť - správanie sa otca. Za normálnych okolností by nemohlo dôjsť k tomu, čo sa stalo.

    kaco11 je offline (nepripojený) kaco11

    kaco11
    aantigona, mozno troska odveci ale predsa. Otázka je či ak sa aj naspat nastahujete do toho domu alebo dôjde k majetkovo právnemu vysporiadaniu či to bude vo vasom záujme, alebo vám to bude vyhovovat. Existuje aj taka vec ako je v prípade BVM je jeden z manzelov povinný ponúknuť na predaj svoj podiel druhej strane, ak tá odmietne tak to môzete predat komukolvek. Tým pádom by sa vám podarilo získat peniaze. A este jedna vec. Osobne vrcholne neznášam media, ale ak by ste boli ochotné ísť do toho tak na taketo veci sú ako stvorené. Pokiaľ sa veci začnú medializovať tak sa zvyčajne pohnú dalej. Ako stvorená je na to tv joj. Tá spraví zo vsetkého takú kovbojku, že až. Drzím palce a vydrzte to

    02Michaela je offline (nepripojený) 02Michaela

    02Michaela
    arizona Pozri príspevok
    aantntipola, chápem , že Tvoju matku (aj deti) štve, že nemôžu bývať vo svojej nehnuteľnosti.
    Ale stojí Vám to za to nasťahovať sa pod jednu strechu s človekom pred ktorým vás musí brániť polícia a z ktorého máte strach?

    pre vaše nervy a zdravie by bolo lepšie uskromniť sa v malom byte a riešiť to na diaľku..

    Píšeš, že tvoj otec je vyliečený alkoholik,ale vlastní zbr.preukaz a zbraň.
    Nie je alkoholizmus psych .porucha? (dúfam, že sa tu nájde odborník, ktorý to vysvetlí). Má tvoj otec záznam v trestnom registri?
    Nie sú to veci,pre ktoré sa zbr. preukaz odoberá?
    Súhlasím s Tebou až na jednu vec. Oni bývajú v garáži (prerobenej), tak asi tam útulne nemajú...

    kaco11 je offline (nepripojený) kaco11

    kaco11
    a este jedna vec. co sa tyka toho zbrojneho preukazu /prípadne drzania zbrane/ tam by bolo vhodne sa informovat na polícii prípadne si prestudovat zákon o zbraniach a strelive /www.minv.sk/ a nahlasit to na polícii aby mu ho odobrali.

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    Najväčšia tragédia na tomto prípade je, že otec si užíva spoločne nadobudnutý majetok a obete ťahajú za kratší koniec.

    "Krásne sociálny a právny štát je toto naše Slovensko"

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.