Zavrieť

Porady

Usporiadat
wegamizi wegamizi

wegamizi je offline (nepripojený) wegamizi

Po zadani tvojho profilu som zistila, ze podnikatel, tak drzim palce, nech sa ti dari
0 0
Filip Glasa Filip Glasa

Filip Glasa je offline (nepripojený) Filip Glasa

Založil som Finstat.sk
podľa mňa miešate jedno cez druhé. Ja som kritizoval podľa mňa dosť naivné predstavy o tom, aké by to bolo super, keby bolo Slovensko sebestačné. Sebestační sme boli, keď sme boli lovcami a zberačmi.

Ďalej som poukázal na to, že s tou výrobou na Slovensku to nie je také zlé. Práve naopak - vyrábame aj vyvážame stále viac oproti minulosti. Tento rok síce príde pokles, ale skôr som myslel na to, že tu pomaly každý plače nad tým, aké boli zlaté 90te roky, lebo OZETA šila a moja domáca výrobňa ratanového nábytku prosperovala podobne. Pritom od 90 rokov je na Slovensku stále iba lepšie a lepšie - čo sa týka vývozu, výroby atď. Tržby v maloobchode posledné roky takmer neustále rástli a podobne.

To že to niekoho obišlo a nedarí sa mu, je iná vec. Nemôžu byť všetci neustále úspešný a super ziskový. Ani tým ktorým sa darilo posledných 5 rokov (stavebníctvo, banky, a kopec ďalších) sa nebude dariť naveky. Práve naopak, niektorým už zlaté časy skončili.

Odvetvia ktorým sa darí sa menia, podnikanie a ekonomika je dynamické a stále sa mení. Ale nikto nemôže povedať, že sa podnikateľom ako celku posledných pár rokov nedarilo.

Úplne iná vec je podpora zahraničných investorov priamo dotovaním, alebo daňovými úľavami. To je samozrejme hovadina. Len je to pre politika istý marketing, keďže dotovaním živnostníčkov nezíska žiadnu reklamu - nie je kde strihať červenú pásku, nie je možnosť odfotiť sa s lopatou pri odhalení základného kameňa.

Ale to, že sa dotujú iba veľké a zahraničné investície ešte neznamená, že má štát pre zmenu dotovať plošne všetkých podnikateľov. Skôr by som uvítal tlak na zrušenie dotácií a úľav a to aj pre poľnohospodárov a spol. Komu to ešte nedošlo, tak to tak či tak platíme len my všetci z daní.

Polovica začínajúcich podnikateľov sa tu na Porade pýta ako by mohli dostať od štátu podporu, namiesto toho aby sa pýtali ako dosahovať zisk. Keď príde kríza, tak zase tá istá pesnička: ako nám štát pomôže? A to tu ešte poriadne ani kríza nie je.

To je dosť veľký kontrast s tým, že zároveň každý chce od štátu nižšie dane. Vyššie dotácie a nižšie dane. Akurát že sa to vzájomne vylučuje.
0 0
wegamizi wegamizi

wegamizi je offline (nepripojený) wegamizi

Nebudem sa uz zapajat do debaty, lebo sa tu miesaju statisticke uvahy a nedrzi sa hlavna tema " komentare k poklesu predaja"
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
velvet Pozri príspevok
Namieste by bola otázka "prečo je to tak?" Prečo Slovensko nie je ani trochu sebestačné...prečo predáme obilie do zahraničia, a múku dovážame...prečo dáme na vývoz mlieko, a mliečne výrobky zo zahraničia kupujeme naspäť...prečo je tak vysoké odvodové zaťaženie že sa nám oplatí radšej nakupovať zahraničné oblečenie ako vyrábať to isté a určite kvalitnejšie u nás...prečo vláda podporuje automobilky a na drobných potravinárov sa vykašle...prečo sme si nechali rozkradnúť družstvá, a dovážame šialené kravy, kurence s chrípkou, zeleninu a ovocie tak ošetrené že po ich konzumácii treba ošetrovať nás...
Na toto je odpoveď.
http://project-respublica.blogspot.com/
Zaujímavý blog .
Naposledy upravil 220870 : 18.02.09 at 21:43
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
falap Pozri príspevok
Len by som podotkol, že ak by sme neboli otvorená ekonomika a mal by nás živiť iba domáci dopyt, tak sme niekde na ekonomickej úrovni Bieloruska.

Ak by sme vystúpili z EÚ a uvalili na dovoz vysoké clá, tak by sme jednak plakali ako to tu máme všetko drahé (určite by bola inflácia a rast cien vyšší).

Ďalej by sa tu držali neefektívne odvetvia a výroby s vysokým podielom manuálne práce, ktoré sa lepšie hodia práve do tej Číny. Ani náhodou by sme sa nedostali k nejakým Hi-tech výrobám a asi ani len k montáži automobilov.

Nevyvážali by sme vôbec nič, keďže všetci by na nás uvalili recipročne vysoké clá.

Kto plače za domácou výrobou textilu, poľnohospodárskymi produktami podobne a nízkou sebestačnosťou krajiny, tak by si mal uvedomiť, že mi sami si bez dovozu surovín nevyrobíme absolútne nič. A uzatvorenie krajiny vysokými clami a hranie sa na nejakú tú sebestačnosť nás posunie niekam o 100 rokov dozadu, alebo o 1000 km na východ.

Ja som rád, že sa tu nevyrába lacný textil, lebo by už taký lacný nebol. Som rád, že sa pracovná sila využíva na náročnejšiu výrobu namiesto výroby, ktorú zvládne aj domáca garážová výroba v indickej dedine.
Vieš ako sa predávajú tie Slovenské autá?.Nevie presné čísla ale tak nejak to chodí.Príklad PEUGEOT vyrobí auto za cca 10 000€.Aby nemusel plaťiť dane na Slovensku tak ho predá svojej distribučne fa ktorá je registrovaná vo FRANCÚZKU za 10 100 €.To znamená že Slovensku odvedie daň zo zisku z 100€.Fr... distribučná fa predá to isté auto nejakému slovenskému predajcovi za 12 100€ a ten ho predá Slovákovi čo ho vyrobil za 13 000.A tá spoločnosť zaplatí daň vo FR z 2000€.Chápeš.Tu sú len otroci čo to zmontujú ale zisk si rozdelia niekde inde.+ dotácia štátu na takto vytvorené pracovné miesto bola 2 500 000SKK.Ak mne dajú takúto dotáciu tak aj ja vytvorím pracovné miesto.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať