Zavrieť

Porady

plesne na stenach v dome

moja otazka suvisi s plesnami v domacnosti
moj stary otec byva s najmladsim synom v dome a postupom casu sa im vytvorili na stenach v dome plesne - neriesili to, maju ich na stenach uz cele "mapy"
ani po viacnasobnom varovani ostatnych deti stareho otca a teda synovych surodencov ohladom zdravotneho rizika si nedaju poradit a hlavne syn nechce odstranit plesne na vlastne naklady aj ked tam byva
stary otec mal diagnostikovany zhubny nador v oku, je teda onkologicky pacient a neprospieva mu zit v takomto prostredi
chcem sa spytat, ci existuje nejaka "paka" zo zakona, ktora by prinutila odstranit plesne? napr. nejaka hyg.kontrola alebo nejaky prikaz pod hrozbou pokuty? pripadne zo strany deti resp. surodencov, kedze vlastne syn svojou lahostajnostou poskodzuje ich spolocny majetok? (dom patri staremu otcovi, stara mama uz zomrela a syn s nim iba byva a dalsi 3 surodenci budu dom dedit po smrti otca)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    osky je offline (nepripojený) osky

    osky
    je to jasne-syn to neda opravit,ked po smrti otca zdedia dom ini traja-je to podla mna logicke.ak je vsak dedicom aj on,samozrejme,ze by sa mal o to postarat,i ked nie sam.
    Nemyslite,ze najspravodlivejsie je,aby sa na to finacne poskladali vsetci ti,ktori to budu dedit?
    ved tak pridu vlastne o majetok,nikdy sa im to take nepodari predat.....

    ale i tak,co ma najviac zaraza,je,aki su ludia bezcitni-vedia ze maju otca choreho a nerobia nic preto,aby mu zlepsili zivotne podmienky v chatrajucom dome.ved to je hrozne!!!!!!!!!!
    hrozne by to bolo aj keby bol uplne zdravy,ved je to nehygienicke a zo strany deti maximalne neeticke!!!!

    to uz vazne neexistuje ucta k vlastnym rodicom?

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    zebakalop Pozri príspevok
    moja otazka suvisi s plesnami v domacnosti
    moj stary otec byva s najmladsim synom v dome a postupom casu sa im vytvorili na stenach v dome plesne - neriesili to, maju ich na stenach uz cele "mapy"
    ani po viacnasobnom varovani ostatnych deti stareho otca a teda synovych surodencov ohladom zdravotneho rizika si nedaju poradit a hlavne syn nechce odstranit plesne na vlastne naklady aj ked tam byva
    stary otec mal diagnostikovany zhubny nador v oku, je teda onkologicky pacient a neprospieva mu zit v takomto prostredi
    chcem sa spytat, ci existuje nejaka "paka" zo zakona, ktora by prinutila odstranit plesne? napr. nejaka hyg.kontrola alebo nejaky prikaz pod hrozbou pokuty? pripadne zo strany deti resp. surodencov, kedze vlastne syn svojou lahostajnostou poskodzuje ich spolocny majetok? (dom patri staremu otcovi, stara mama uz zomrela a syn s nim iba byva a dalsi 3 surodenci budu dom dedit po smrti otca)
    Zákonná "páka" na to neexistuje, je to súkromný majetok fyzickej osoby, ktorá sama rozhoduje o stave nehnuteľnosti. Jedine keby tam bývali maloleté deti, vtedy by mohol zakročiť soc. úrad.

    Ale v tomto prípade je to len na vás, ako sa zariadite - či sa poskladáte na odstránenie.

    daria29 je offline (nepripojený) daria29

    daria29
    to je teda divne,aspom kupte savo ,a postriekajte to, ved to nieje take drahé.ved to vsetci vidíte,tu pliesen,a dedit budete vsetci, ale chcete aby to odstranil jeden,?aj ked tam býva dalsísurodenec,je asi slepý,tak to urobte za neho.aspom to savo trochu zdezinfikuje.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    ajale Pozri príspevok
    co tak pohrozit synovi vydedenim? Alebo vystahovanim?

    Teoreticky pohroziť môže, ale prakticky by to nebolo ľahké ho vydediť. Na vydedenie musí mať vážne dôvody, ku ktorým by som neochotu vystriekať pleseň v byte nezaradil - zákon ich definuje takto:

    (1) Poručiteľ môže vydediť potomka, ak

    a) v rozpore s dobrými mravmi neposkytol poručiteľovi potrebnú pomoc v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch,
    b) o poručiteľa trvalo neprejavuje opravdivý záujem, ktorý by ako potomok mal prejavovať,
    c) bol odsúdený pre úmyselný trestný čin na trest odňatia slobody v trvaní najmenej jedného roka,
    d) trvalo vedie neusporiadaný život.

    osky je offline (nepripojený) osky

    osky
    Chobot Pozri príspevok
    Teoreticky pohroziť môže, ale prakticky by to nebolo ľahké ho vydediť. Na vydedenie musí mať vážne dôvody, ku ktorým by som neochotu vystriekať pleseň v byte nezaradil - zákon ich definuje takto:

    (1) Poručiteľ môže vydediť potomka, ak

    a) v rozpore s dobrými mravmi neposkytol poručiteľovi potrebnú pomoc v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch,
    b) o poručiteľa trvalo neprejavuje opravdivý záujem, ktorý by ako potomok mal prejavovať,
    c) bol odsúdený pre úmyselný trestný čin na trest odňatia slobody v trvaní najmenej jedného roka,
    d) trvalo vedie neusporiadaný život.
    prve dva body by sa dali na vydedenie celkom pouzit,myslim.
    ved ste spominali ze stary otec ma oko rakovinu a tie plesne su zanedbanim starostlivosti v chorobe a prejev nezaujmu.ale to vydedenie by sa nemalo tykat len jedneho ale vsetkych-ako som spominala vyssie-vsetci dedici by sa mali na tom odstraneni podielat...

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    katalóg Pozri príspevok
    Môže potomok vydediť rodiča alebo ktoréhokoľvek rodinného príslušníka?
    Otázka položená vo veľmi všeobecnej rovine, preto aj odpoveď bude všeobecná: môže.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    wegamizi Pozri príspevok
    Rozumiem dobre? Potomok vydedi rodica? To som este nepocula. Aj to sa da?
    Áno, za veľmi špecifických okolností. Napr. po človeku, ktorý nemá potomkov, ani manželku, tak dediť budú v prípade jeho smrti jeho rodičia. Ak vie, že mu nezostáva veľa času (napr. nevyliečiteľná choroba), a s rodičmi sa nepohodol a preto nechce, aby jeho majetok získali rodičia, tak v záveti môže rodičov vydediť a majetok odkáže niekomu inému, napr. priateľke, priateľovi, nadácii,...

    Preto som písal, že teoreticky to možné je.

    martina0203 je offline (nepripojený) martina0203

    martina0203
    Nastriekajte tam aspoň savo, keď sa už naozaj nikto na nič iné nezmôže, je to teda smutné, že sa k takýmto veciam niekto takto odmerano správa a ešte aj napriek k tomu, že tam žije chorý človek. Kam ten ľud speje......

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.