Zavrieť

Porady

Zmena vlastníka v katastri, LV s ťarchou

Chcem sa opýtať, ak by mi vedel niekto poradiť. Na liste vlastníctva sme s bývalým manželom zapísaný ako 1/2, čiže sme v podielovom vlastníctve k bytu. Ale na byte je úver a tak je na liste vlastníctva ťarcha. Ak by som bývalého manžela vyplatila, čiže jeho podiel, ale už nemám na vyplatenie úveru, dá sa v katastri zapísať zmena vlastníka (aby som bola už len ja výlučný vlastník bytu) a pritom nechať ťarchu na byte, čiže úver by som ďalej splácala.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    bobiku je offline (nepripojený) bobiku

    bobiku
    Predpokladám, že sa musíte spojíť s bankou, ale pokiaľ ste s manželom spoludlžnici, tak banku moc nebude zaujímať, či vy vyplatíte ex alebo nie. Banku zaujíma či riadne platíte a nie som si veru istá či bude súhlasiť so zmenou vlastníctva, lebo tým by sa zmenili aj podmienky hypotekárneho úveru a vy by ste nemuseli byť sama pre banku zárukou riadneho splácania. Takže určite treba kontaktovať banku ešte predtým ako manžela vôbec vyplatíte!

    02Michaela je offline (nepripojený) 02Michaela

    02Michaela
    bobiku Pozri príspevok
    Predpokladám, že sa musíte spojíť s bankou, ale pokiaľ ste s manželom spoludlžnici, tak banku moc nebude zaujímať, či vy vyplatíte ex alebo nie. Banku zaujíma či riadne platíte a nie som si veru istá či bude súhlasiť so zmenou vlastníctva, lebo tým by sa zmenili aj podmienky hypotekárneho úveru a vy by ste nemuseli byť sama pre banku zárukou riadneho splácania. Takže určite treba kontaktovať banku ešte predtým ako manžela vôbec vyplatíte!
    No neviem, či to pomôže, ale pred rokom bývalý prestal platiť úver, hrozil nám exekútor, tak som úver začala platiť ja a dalo sa to na papier pred notárom a taktiež banka upravila zmluvu, že vyňala bývalého zo zmluvy ako dlžníka a ostala som dĺžnik len ja. Čiže akoby bol úver už len na mňa. Tak neviem, či sa to bude dať nejako v katastri.

    02Michaela je offline (nepripojený) 02Michaela

    02Michaela
    No ak by to nešlo, stačilo by, že pred notárom by sa spísalo niečo ako vysporiadanie BSM, s tým, že ja som bývalého vyplatila a vklad do katastra bude možný hneď ako splatim úver? Nemohol by napríklad o 3 roky napadnúť, že byt nie je z neho prepísaný, tak že si môže znova nárokovať na byt?

    sarasara je offline (nepripojený) sarasara

    optimista sarasara
    Ak bude banka súhlasiť so zmenou dlžníka, môžete si vysporiadať BSM pred notárom a dať si to zapísať na kataster.

    Zmena vlastníka v katastri, LV s ťarchou

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.