Zavrieť

Porady

Prenajom bytu

§ 665 Obcianskeho zakonnika hovori:

(1) Nájomca je oprávnený užívať vec spôsobom určeným v zmluve; ak sa nedohodlo inak, primerane povahe a určeniu veci. Prenajímateľ je oprávnený požadovať prístup k veci za účelom kontroly, či nájomca užíva vec riadnym spôsobom.

Zijem v prenajatom byte. Platim najomne na cas. Stalo sa mi dva krat, ze prisla majitelka na kontolu (to boli pripady ked som bol doma). Bez ohlasenia vopred, jeden krat dokonca bez zazvonenia pouzila vlastny kluc a vstupila do bytu. Otazka je, co mozem voci tomuto robit. Ma na to pravo? Pretoze to povazujem za hrube porusovanie sukromia. Nechcem ani premyslat nad tym, kolko krat tam bola, ked som mimo.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

  Mária27
  Prenajímateľ je oprávnený požadovať prístup k veci, teda môže zmluvne dojednať spôsob, akým bude vykonávať kontrolu - na to má zo zákona právo. Dohodnúť sa môžu aj ústne. Ak sa nedohodnú, spôsob kontroly a frekvenciu môže určiť súd. V žiadnom prípade neôže prenajímateľ chodiť do bytu sám bez dovolenia nájomcu.

  Práva a povinnosti z nájmu bytu
  § 687

  (1) Prenajímateľ je povinný odovzdať nájomcovi byt v stave spôsobilom na riadne užívanie a zabezpečiť nájomcovi plný a nerušený výkon práv spojených s užívaním bytu.

  iveta22 je offline (nepripojený) iveta22

  iveta22
  Odporúčam doplniť do zmluvy, že bez Tvojej prítomnosti do bytu majiteľ bez závažného dôvodu /napr. porucha na stúpačkách/ nevojde a tiež do zmluvy uviesť odovzdanie nového kľúču do Tebou podpísanej obálky, ktorú zalepíte po preskúšaní kľúču. Ak nebude súhlasiť, zváž, či chceš v byte bývať za takých podmienok, aké stanovuje majiteľ bytu, alebo nie.

  Memento1980 je offline (nepripojený) Memento1980

  Memento1980
  dakujem za rady . s majitelkou bytu som tento problem prediskutoval. uz boli prijate opatrenia. problem sa opakovat nebude

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.