Zavrieť

Porady

Predaný majetok a nárok na odpisy

Dobrý deň, 28.11.2008 sme predali odpisovaný majetok, ktorý sme v daný deň aj vyradili z majetku. Mám nárok na odpis tohto majetku za mesiac 11/2008 za celý mesiac, alebo vôbec?
Usporiadat
šromo šromo

šromo je offline (nepripojený) šromo

to nie, len si dala odpoveď na prvú časť otázky, takže to vyznelo, akoby druhá časť - zostatková cena - tiež neplatila
0 0
šromo šromo

šromo je offline (nepripojený) šromo

Tweety Pozri príspevok
Dakujem,takze na zaradeny majetok v r. 2008 nebudem mat ziadne odpisy a v decembri zauctujem predaj 541/082

Je to nesprávny postup.
Nie je to celkom úplné : zaúčtujem zostatkovú cenu : 541/082
vyradím majetok z evidencie : 082/022
predám majetok : 311/641
Naposledy upravil šromo : 28.02.09 at 15:17
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

šromo Pozri príspevok
Netvrdím, že je to správny postup. majetok vyradíme z evidencie / 022/082/ a potom ho predáme 541/321. Si myslím
ZC pri predaji 541/08., vyradenie v OC 08/02, predajná cena 311,315/641,343-u platiteľa dph.
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

šromo Pozri príspevok
Netvrdím, že je to správny postup. majetok vyradíme z evidencie / 022/082/ a potom ho predáme 541/321. Si myslím
Zelenym vyznac.urcite nie je spravne....

Ja ho potrebujem vyradit predajom pretoze mam nadvazne na tento majetok odberatelsku fakturu kde som ten majetok predala.....
0 0
šromo šromo

šromo je offline (nepripojený) šromo

urobila som opravu préspevku 23, takže sme sa s Tweety nakoniec zhodli
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

dakujem Vam takze este zvazujem ci douctovat tie odpisy za april-november.....
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Majka Pozri príspevok
dakujem Vam takze este zvazujem ci douctovat tie odpisy za april-november.....
Tie odpisy naúčtovať musíš, viď Zákon o účtovníctve.
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

Tweety Pozri príspevok
Tie odpisy naúčtovať musíš, viď Zákon o účtovníctve.
Dakujem este raz,idem to zuctovat internym dokladom
0 0
striebro1 striebro1

striebro1 je offline (nepripojený) striebro1

dobry den,
predala som nehnutelnost, kupna zmluva je z marca, vymaz z katastra bol az v aprili. kedy mam vyradit majetok z evidencie? mam pravo majetok odpisovat ako svoj v marci?
v zmluve sa pise, ze majetok prechadza na kupujuceho az dnom vkladu do katastra nehnutelnosti.
prosim skusenych o radu.
dakujem....
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

striebro1 Pozri príspevok
dobry den,
predala som nehnutelnost, kupna zmluva je z marca, vymaz z katastra bol az v aprili. kedy mam vyradit majetok z evidencie? mam pravo majetok odpisovat ako svoj v marci?
v zmluve sa pise, ze majetok prechadza na kupujuceho az dnom vkladu do katastra nehnutelnosti.
prosim skusenych o radu.
dakujem....
Ak je v zmluve uvedené, že majetok prechádza na kupujúceho dňom vkladu do katasta - tak potom ak kataster urobil zmeny v apríli, tak v apríli došlo k zmene majiteľov.
V mesiaci marec si ešte môžeš uplatniť odpisy. Pozor - účtovné.
V roku predaja nemaš nárok uplatňovať v daňových výdavkoch daňové odpisy, tie budú 0,- ....avšak daňovým výdavkom bude daňová zostatková cena (rovnaká k 1.1.2009; aj ku dňu predaja)

Ak si platca hľadiska Dph tiež sa skúma, kedy došlo k dodaniu.
Sú dve možnosti:
a) dňom zápisu vlastníckeho práva v katastri nehnuteľností
b) dňom odovzdania nehnuteľnosti do užívania, (ak nastalo pred dňom zápisu vlastníckeho práva v katastri.)
0 0
striebro1 striebro1

striebro1 je offline (nepripojený) striebro1

azla Pozri príspevok
Ak je v zmluve uvedené, že majetok prechádza na kupujúceho dňom vkladu do katasta - tak potom ak kataster urobil zmeny v apríli, tak v apríli došlo k zmene majiteľov.
V mesiaci marec si ešte môžeš uplatniť odpisy. Pozor - účtovné.
V roku predaja nemaš nárok uplatňovať v daňových výdavkoch daňové odpisy, tie budú 0,- ....avšak daňovým výdavkom bude daňová zostatková cena (rovnaká k 1.1.2009; aj ku dňu predaja)

Ak si platca hľadiska Dph tiež sa skúma, kedy došlo k dodaniu.
Sú dve možnosti:
a) dňom zápisu vlastníckeho práva v katastri nehnuteľností
b) dňom odovzdania nehnuteľnosti do užívania, (ak nastalo pred dňom zápisu vlastníckeho práva v katastri.)
faktura bola vystavena v marci, tj k dodaniu doslo v marci....ale islo o oslobodene plnenie z hladiska dph...

tak uctovne budem este aj marec uctovat a vyradim datumom,ktory mam na peciatke z katastra nehnutelnosti.

p.s. ak by v zmluve nebolo uvedene, kedy prechadza predmet zmluvy na kupujuce, moze sa za kazdych okolnosti povazovat za spravny datum, kedy bol uskutocneny prepis na katastri???????
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať