Zavrieť

Porady

Predaj poľnohospodárskej pôdy-vinice cudzincovi,občanovi štátu v EU.

Chcem poprosiť o radu,chcem predať pozemok-vinicu.čo je vraj klasifikované ako poľnohospodárska pôda a prihlásil sa mi kupec z Poľska.Čítala som však niekde v zákonoch,že poľnohospodársku pôdu nemožno cudzincom predávať.Veľmi pekne prosím o radu,snáď sa tu nájde niekto,kto sa s niečím podobným stretol.Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Od r. 2007 môže občan EU kúpiť pozemok, na ktorom hospodári, s podmienkou prechodného pobytu:

    Devízový zákon (202/1995)
    § 19a
    Nadobúdanie nehnuteľností v tuzemsku

    (1) Cudzozemec môže nadobudnúť vlastnícke právo k nehnuteľnostiam v tuzemsku s výnimkami podľa odseku 2.

    (2) Cudzozemec nemôže nadobudnúť vlastnícke právo

    a) k pôde, ktorá tvorí poľnohospodársky pôdny fond19) nachádzajúci sa za hranicou zastavaného územia obce a k pôde, ktorá tvorí lesný pôdny fond20) nachádzajúci sa za hranicou zastavaného územia obce; toto obmedzenie neplatí pre cudzozemca pri dedení ani pre cudzozemca, ktorý je

    1. občanom Slovenskej republiky,
    2. štátnym príslušníkom členského štátu Európskej únie a má na základe registrácie právo na prechodný pobyt, 21) ak ide o nadobudnutie vlastníckeho práva k pôde, ktorá tvorí poľnohospodársky pôdny fond19) a na ktorej hospodári21a) najmenej tri roky po nadobudnutí platnosti Zmluvy o pristúpení Slovenskej republiky k Európskej únii,

    b) k nehnuteľnostiam, ktorých nadobúdanie je obmedzené osobitnými predpismi.21b)

    Marjam je offline (nepripojený) Marjam

    Marjam
    Ďakujem za pomoc,vychádza mi to tak,že tú viničku podľa tých paragrafov asi nepredám.Mám ju v osobnom vlastníctve,je to 21árov s pivničným domčekom,takže žiadny veľký majetok,záujemca je z Poľska od Tatier,chce však relaxovať trochu južnejšie,preto má o ňu záujem.Musel by však na nej pracovať 3 roky,ak ju chce kúpiť,správne som to pochopila?Ja tím krivým paragrafom snáď nikdy neporozumiem.Ale ďakujem za každú radu.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Vyzerá to tak, ale dalo by sa to na čas aj prenajať. O viniciach však je ešte aj iný zákon.

    Ešte ti tu dám tie poznámky pod čiarou v devíz.z.:
    19)Napríklad zákon Slovenskej národnej rady č. 307/1992 Zb. o ochrane poľnohospodárskeho pôdneho fondu v znení neskorších predpisov.
    20)Napríklad zákon č. 61/1977 Zb. o lesoch v znení neskorších predpisov.
    21)§ 30 zákona č. 48/2002 Z. z. o pobyte cudzincov a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
    21a)Zákon č. 105/1990 Zb. o súkromnom podnikaní občanov v znení neskorších predpisov.
    21b)Napríklad zákon č. 44/1988 Zb. o ochrane a využití nerastného bohatstva (banský zákon) v znení neskorších predpisov, zákon č. 184/2002 Z. z. o vodách a o zmene a doplnení niektorých zákonov (vodný zákon), zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 277/1994 Z. z. o zdravotnej starostlivosti v znení neskorších predpisov, zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 287/1994 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov, zákon č. 135/1961 Zb. o pozemných komunikáciách v znení neskorších predpisov, zákon č. 27/1987 Zb. o štátnej pamiatkovej starostlivosti v znení zákona č. 183/2000 Z. z.

    Marjam je offline (nepripojený) Marjam

    Marjam
    Jaaaj,to je paragrafov,asi ich budem musieť prelúskať keď sa chcem s tým ďalej dostať.Snáď si s tým nejako poradím.Si veľmi zlatá,ešte raz ďakujem,každá rada je dobrá.

    Predaj poľnohospodárskej pôdy-vinice cudzincovi,občanovi štátu v EU.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.