Zavrieť

Porady

Ochranne pasma - cintorin vs studna?!

Viem, ze sa tu uz preberala tema na `dom pri cintorine` , no nemyslim si, ze bola ukoncena.
Niekolko otazok:
1. Ked uz dom stoji cez 50 rokov a o rozsirovani cintorina k nemu nevedelo ani samo mesto, ako je mozne, ze dovolia ho rozsirit a tym znehodnotit dane pozemky (dalsich 6 domov)? Ked uz dany dom existoval pred 2005 (neviem presny datum toho zakona), prestavba a nejake tie upravy su povolene no len pokial sa stavba nepriblizi k pohrebisku na menej ako 50m. Nemalo by to fungovat aj naopak? Ked uz domy stoja a cintorin sa rozsiruje k nim, nemal by sa priblizit na menej ako 50m?
2. Na pozemku sa nachadza studna (cez 60 rokov). Ako viem, studna ma taktiez svoje ochranne pasmo, lenze znovu to neviem najst obratene. T.j ked chce niekto vykopat studnu v blizkosti cintorina, je tam minimalna vzdialenost 30m pri tvrdej, nepriepustnej zemi a 100m pri pieskoch, strkoch etc... A co ked ta studna, s dobrou pitnou vodou tam stala este ked ten cintorin bol cez kilometer od nej a nie studna sa posuva k nemu!

Ak je tu niekto, kto by mi v tomto vedel poradit, bol by som mu nesmierne vdacny. Vdaka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    pracujem v stavebnej agende Miloš Mičega - CIMOM TN
    baiter Pozri príspevok
    Viem, ze sa tu uz preberala tema na `dom pri cintorine` , no nemyslim si, ze bola ukoncena.
    Niekolko otazok:
    1. Ked uz dom stoji cez 50 rokov a o rozsirovani cintorina k nemu nevedelo ani samo mesto, ako je mozne, ze dovolia ho rozsirit a tym znehodnotit dane pozemky (dalsich 6 domov)? Ked uz dany dom existoval pred 2005 (neviem presny datum toho zakona), prestavba a nejake tie upravy su povolene no len pokial sa stavba nepriblizi k pohrebisku na menej ako 50m. Nemalo by to fungovat aj naopak? Ked uz domy stoja a cintorin sa rozsiruje k nim, nemal by sa priblizit na menej ako 50m?
    2. Na pozemku sa nachadza studna (cez 60 rokov). Ako viem, studna ma taktiez svoje ochranne pasmo, lenze znovu to neviem najst obratene. T.j ked chce niekto vykopat studnu v blizkosti cintorina, je tam minimalna vzdialenost 30m pri tvrdej, nepriepustnej zemi a 100m pri pieskoch, strkoch etc... A co ked ta studna, s dobrou pitnou vodou tam stala este ked ten cintorin bol cez kilometer od nej a nie studna sa posuva k nemu!

    Ak je tu niekto, kto by mi v tomto vedel poradit, bol by som mu nesmierne vdacny. Vdaka


    K 1 : Cit. "... o rozsirovani cintorina k nemu nevedelo ani samo mesto ...". To neexistuje. Mesto je zo zákona správca cintorína, resp. vlastník. Také tvrdenie, že o tom nevedelo ani mesto je zavádzajúce. Je aj stavebný úrad. Takže také tvrdenie je absurdum.
    K rozšíreniu uvediem tú skutočnosť, že podlieha územnému konaniu o umiestnení stavby. Takémuto konaniu musí predchádzať prerokovanie územnoplánovacej dokumentácie, ak sa rozširuje o nové pozemky.
    Takže prvý proces je zmena územného plánu a následne vydanie územného rozhodnutia.
    Konania - 2 procesy, v ktorých občan má právo vstupovať pripomienkami a námietkami. Ak sa koná v územnom konaní, a jeho nehnuteľnosť je v ochrannom pásme, musí byť účastníkom konania. Treba zistiť, či tieto procesy už prebehli a či nedošlo k opomenutiu účastníkov konania.
    Mám za to, že konania už prebehli a došlo k zmeškaniu lehôt.
    Jediná možnosť napadnúť rozhodnutie - územné v mimoriadnom opravnom prostriedku podľa § 65 zákona č. 71/1967 (správny poriadok). Podmienka je, že nemôže byť viac ako 3 roky od nadobudnutia právoplatnosti.

    Ak je po lehote, možno podať podnet na prokuratúre podľa § 20 a násl. zákona č. 153/2001 o prokuratúre. Prokurátor preskúma rozhodnutie aj po lehote 3 rokov, ale aj pred ňou (kedykoľvek). Jeho preskúmanie je tiež mimoriadny opravný prostriedok.


    K bodu 2 : K studni ste si dal sám odpoveď. Asi ste čerpali aj z linku, ktorý uvádzam.


    http://www.ruvzds.sk/shzppohr.pdf


    CIMOM

    baiter je offline (nepripojený) baiter

    baiter
    Velmi pekne dakujem za rychlu reakciu.
    K bodu 1, asi mate pravdu, no cintorin bol povodne planovany rozsirit na juh, kde sa uz predtym nachadzal stary (zopar hrobov). Tie dalo mesto oplotit, vysadili stromy a teraz je tam park, ktory zveladuju uz niekolko rokov a jedina moznost je potiahnut cintorin na vychod k mojmu domu a niekolkym dalsim. Pozemok je vo vlastnictve mesta mozno cez 10 rokov (mala tam byt postavena vinaren, no majitel ju nakoniec presunul blizsie k centru mesta a pozemok predal). Pozemok spravovali technicke sluzby mesta, boli tam ubytovne pre robotnikov a technika. Asi pred dvoma rokmi to vsetko vypratali a ako som sa dozvedel, ked som tam bol minuly tyzden, zacinaju prve prace s rozsirovanim (byvam mimo a do mesta sa dostanem tak raz za pol roka, no chcem dat dom prestavat a prestahovat sa v blizkej buducnosti).
    Ako pisete, konania pravdepodobne prebehli, no oznamene nam nic nebolo.

    2. K tej studni, mozno to bol aj ten link, ktory uvadzate. No zaujima ma prave to, ci mi mesto moze potiahnut hroby az k plotu a tym padom sa dostanu do ochranneho pasma mojej studne?

    Este raz dakujem.

    Ochranne pasma - cintorin vs studna?!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.