Zavrieť

Porady

Zamotaná kúpa pozemku

Dobrý deň všetkým,

v roku 1974 kúpila moja babka časť pozemku od pôvodných majiteľov. Bol to taký dlhý slíž, rozdelený kdesi v polovičke na dve záhrady. Každý si obhospodaroval tú svoju. V kúpno predajnej zmluve je uvedená aj rozloha pozemku. Po čase, pri rozvoji miestnej časti, sme museli časť pozemku predať firme, ktorá začala stavať. Postihlo to celú časť pozemku pôvodných majiteľov a pár metrov aj z nášho pozemku. Môj problém spočíva v trom, že podľa výpisu z katastra nehnuteľností, sme zapísaní aj s pozostalými pôvodných majiteľov pozemku - akoby sa kúpa vôbec neuskutočnila. Je mi jasné, že toto je problém, ktorý budeme musieť riešiť súdnou cestou. Viete mi prosím niekto poradiť akou formou? Ide mi o to, aby v LV nefigurovali pozostalí ľudí od ktorých pozemok kúpila moja babka. Už dávno nežije a myslím, že ak to neporiešime, tak bude zachvíľku v LV viac vlastníkov ako metrov štvorcových.
Prišla som na to teraz, keď susedia požiadali o stavebné povolenie a v oznámení z miestnej časti posielali oznámenie nám a 3 cudzím ľuďom.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    sarasara je offline (nepripojený) sarasara

    optimista sarasara
    Ak ste zapísaní na LV, tak je tam zapísaná spomínaná kúpna zmluva. Problém je zrejme v tom, že ste si nedali vyhotoviť geometrický plán, ktorým by ste si boli rozdelili pozemok na váš a pôvodných majiteľov. To znamená, že keby ste mali GP, na svoju časť pozemku by ste mali pacelu KNC a nie KNE.

    Dajte si urobiť geom. plán a požiadajte pozostalých členov rodiny pôvodných vlastníkov, nech vám podpíšu čestné prehlásenie, že časť, ktorú užívate je vaša na základe kúpnej zmluvy. S tým potom choďte za notárom, ktorý s vami spíše notársku zápisnicu, na základe ktorej sa stanete vlastníkmi celej parcely.

    Myslím však, že ak firma, ktorá stavia na odpedanej časti pozemku odkupovala podľa vlastníkov uvedených na LV, nejakú sumu vyplatila aj vám, nakoľko ste boli zrejme podielovými spoluvlastníkmi celej parcely. Ak si ale voči vám ostatní spoluvlastníci neuplatňujú žiaden nárok na vyplatenie, postupujte tak, ako je uvedené vyššie.
    Naposledy upravil sarasara : 25.02.09 at 18:11

    evka.ba je offline (nepripojený) evka.ba

    evka.ba
    Nachystala som čestné prehlásenie pre pozostalých členov pôvodných vlastníkov. Šupnem to do prílohy. Ale čo v prípade, ak sa mi nepodarí ich presvedčiť aby to podpísali? Zatiaľ nikto oficiálne nespochybnil vlastníctvo ani jednej strany. Nemali by sme podať my nejaký návrh na spochybnenie vlastníctva? alebo nejakú žalobu o vysporiadaní spoluvlastníctva? V roku 2000 sa už moji príbuzní s nimi pokúšali dohodnúť ale nič sa nedoriešilo. Stroskotalo to na právničke, ktorá pýtala len zálohy a zrejme ani nič nepodala. Napísala len žiadosť o opravu chýb v katastrálnom operáte.

    To čestné prehlásenie môže byť cca takto?:ČESTNÉ PREHLÁSENIE

    Dolupodpísaný(á) .................................................. .......

    bytom............................................. .................................................. .............................,

    R.Č.:................................, Č.O.P.: ....................................

    týmto

    čestne prehlasujem,

    že parcela evidovaná Okresným úradom xxxxxxxxx, katastrálnym odborom pod parcelným číslom : Druh pozemku: o výmere:
    xxx Záhrady xxxxm2
    xxx Zastavané plochy xxxx m2
    xxx Zastavané plochy xxxx m2

    Nie je mojim vlastníctvom v zmysle kúpnej zmluvy xxxxxxxxx. Overenej a registrovanej štátnym notárstvom xxxxx dňa xxxxx pod číslom : xxxxxxxxx Touto kúpnou zmluvou prešli všetky vlastnícke práva a povinnosti na kupujúcich:
    1. xxxxxx
    2. xxxxxxx
    3. xxxxxxx
    4. xxxxxxx

    Toto čestné prehlásenie som vykonal slobodne, z vlastnej vôle a bez akéhokoľvek nátlaku a toto potvrdzujem svojim podpisom.


    V .................................................. ., dňa...............................



    ............................
    podpis
    Naposledy upravil evka.ba : 25.02.09 at 21:50

    sarasara je offline (nepripojený) sarasara

    optimista sarasara
    Myslím, že to by stačilo. Podpísať ti to musia dostupní právni nástupcovia pôvodných vlastníkov. Podpisy by mali byť overené matrikou alebo notárom. Vytiahni list vlastníctva s kolkom 3 eur a vyhľadaj s tým notára. Na súd by som rozhodne neodporúčala ísť. Súd by mala byť posledná možnosť, ktorú by ste mali použiť, a to v prípade, že inak neuspejete.

    Zamotaná kúpa pozemku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.