Zavrieť

Porady

DAŇOVÁ EVIDENCIA - nová podsekcia ?

Poprosil by som správcov tohoto servera, či by nezvážili rozšíriť sekciu Účtovníctvo, dane,právo, ... o podsekciu daňová evidencia, kde by sa riešili len problémy týkajúce sa vedenia daňovej evidencie.

Myslím si, že táto téma sa bude v budúcnosti veľmi rýchlo rozmáhať z dôvodu,že nezanedbateľná časť SZČO, ktorí si viedli JU prejde na vedenie daňovej evidencie.
Usporiadat
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

hemka Pozri príspevok
zdravim poradakov,
chcela by som sa ujasnit ohladne danovej evidencii a to:

- je urcena aj pre platcov a naplatcov DPH,
- limit 170 000 EUR predch.obdobie ,
- nesmie mat zamestnanca.

A co ak vznikne 1.7.2009 aj ten moze viest DE?
Podľa mňa áno, veď nie je povedané že musí mať za predchádzajúce obdobie príjem, je len povedané že nesmie mať za predchádzajúce obdobie príjem vyšší ako 170000 EUR a keďže začne 1.7.2009 tak túto podmienku dodrží. pokračovať v DE môže dovtedy dokiaľ bude spĺnať podmienky.
Ak podnikateľ (daňovník) v priebehu zdaňovacieho obdobia nedodrží podmienky zjednodušenej daňovej evidencie, pokračuje vo vedení daňovej evidencie už len v tomto zdaňovacom období. V bezprostredne nasledujúcom zdaňovacom období sa daňovník môže rozhodnúť či bude viesť účtovníctvo podľa osobitného predpisu, alebo podľa §6 ods. 10.
0 0
hemka hemka

hemka je offline (nepripojený) hemka

Ďakujem za ujasnenie.
0 0
Romant Romant

Romant je offline (nepripojený) Romant

Som rada za všetky príspevky, ktoré sú k DE popísané.Mám ten istý názor a v JÚ pokračujem ako doteraz. DE nech vedú tí, ktorí ju vymysleli .
0 0
Leila2006 Leila2006

Leila2006 je offline (nepripojený) Leila2006

optimistka
Pridávam jeden môj postreh z praxe len tak na margo - hľadám totiž niečo o daňovej evidencii - ešte som ju nikomu nerobila - dnes prišiel za mnou jeden nový klient, že mu pani z daňového povedala, že mu bude stačiť len taká jednoduchá daňová evidencia a že chce teda spraviť daňové priznanie za predchádzajúci rok. Vytiahol 7 vystavených fa - všetky úhrady išli na súkromný účet a 5 došlých fa - všetko nákup DHM - čiže bude treba vystaviť karty DHM, vypočítať odpisy... a mal predstavu, že mu také podľa jeho slov "zjednodušené" priznanie spravím za 20 eur...dohodli sme sa nakoniec, že tú "zjednodušenú" DE + DP mu teda spravím, ale za 20 eur to nebude...
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

Leila2006 Pozri príspevok
Pridávam jeden môj postreh z praxe len tak na margo - hľadám totiž niečo o daňovej evidencii - ešte som ju nikomu nerobila - dnes prišiel za mnou jeden nový klient, že mu pani z daňového povedala, že mu bude stačiť len taká jednoduchá daňová evidencia a že chce teda spraviť daňové priznanie za predchádzajúci rok. Vytiahol 7 vystavených fa - všetky úhrady išli na súkromný účet a 5 došlých fa - všetko nákup DHM - čiže bude treba vystaviť karty DHM, vypočítať odpisy... a mal predstavu, že mu také podľa jeho slov "zjednodušené" priznanie spravím za 20 eur...dohodli sme sa nakoniec, že tú "zjednodušenú" DE + DP mu teda spravím, ale za 20 eur to nebude...
Jednoducho by som mu povedala, že ak je to podľa neho také jednoduché, tak nech si to jednoducho spraví sám
0 0
Ludula Ludula

Ludula je offline (nepripojený) Ludula

žena
Dobrý deň. Daňová evidencia je aj bez príjmových a výdavkových pokladničných dokladov.
A ozaj nemusím písať ani o aké príjmy a výdavky ide a píšem len príjem a výdaj.
Ďakujem.
0 0
Strecho Strecho

Strecho je offline (nepripojený) Strecho

ZMENA-VÝZNAMNÁ: od 1.1.2014 je zrušené obmedzenie o 170 000 € a LEN samozamestnávaní sa-teda môžeš mať aj zamestnancov a viesť DE.
0 0
Strecho Strecho

Strecho je offline (nepripojený) Strecho

Pri vedení DE nie si účtovnícka jednotka,takže žiadne sekírovanie od daniarov...Wau!
0 0
wardo wardo

wardo je offline (nepripojený) wardo

Preco by to mala byt az taka blbost? Par ludi pride o kseft, ale dalsi usetria nejake to euro. Nikdy nebudu spokojny vsetci.

Daňová evidencia je vhodná hlavne pre podnikateľov s menším obratom a malým počtom dokladov, ktorým sa neoplatí uplatňovať paušálne výdavky. Keďže sa na ňu nevzťahuje zákon o účtovníctve podnikateľ nemôže dostať pokutu za nesprávne vedenie účtovníctva. Taktiež nie je podnikateľ povinný viesť účtovné knihy, vypracovávať odpisový plán, uskutočniť inventarizáciu majetku a záväzkov, alebo zostavovať účtovnú závierku. Podnikateľ – fyzická osoba pri podávaní daňového priznania predkladá miestne príslušnému správcovi dane len daňové priznanie k dani z príjmov fyzických osôb.
1 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať