Zavrieť

Porady

Opäť nezamestnaný, čo robiť?

Dobrý deň, potrebujem súrne radu.

Koncom roku 2008 som bol prepustený z jednej obchodnej firmy z dôvodou šetrenia nákladov (resp. organizačných zmien). Bolo mi prisľúbené že ak sa situácia zlepší, alebo niekto dobrovoľne opustí firmu tak ma prijmú naspäť. Z toho dôvodu sme podpísali výpoveď dohodou, teda bez nároku na odstupné keďže som už bol mimo skúšobnej doby. Tak som sa išiel zaregistrovať na úrad práce. Po mesiaci sa jedno miesto skutočne uvolnilo a zobrali ma naspäť a z ÚP som sa odhlásil. So zamestnávateľom sme podpísali novú zmluvu, opäť so skúšobnou 3-mesačnou dobou. Kríza však pritvrdila a ďalších pár ľudí sa muselo prepustiť, a keďže som bol v skúšobnej dobe išiel som medzi prvými. Tak sa pýtam, je toto normálne, keď ma prepustia bez odstupného, potom ma zoberú naspäť a opäť prepustia (teraz už v skúšobnej dobe)? Takto ma vlastne pripravili o odstupné, ktoré mi v prvom prípade prináležalo. Je toto vhodný prípad na oznámenie inšpektorátu práce?

Druhý problém súvisí s prvým. Keďže som teraz opäť bez práce nemám vlastne ani chuť sa opäť ísť registrovať na ÚP (tony papierovania a behania), okrem toho od 1. apríla by som mal nastúpiť do nového zamestnania. Takže mám mesiac času, ktorý by som chcel rozumne využiť. Dlhšiu dobu mám zdravotné problémy a tento čas sa mi zdá vhodný na to aby som si ich vyriešil. Lenže teraz neviem ako postupovať. Výpoveď som s teraz už bývalým zamestnávateľom podpísal v piatok 27.2.2009 a takže hneď zajtra, pondelok 2.3.2009 by som chcel ísť na PN a začať sa liečiť. Je možné ísť na PN keď som nezamestnaný a neevidovaný na ÚP? Resp. je potrebné sa prihlásiť do zdravotnej poisťovne ako dobrovoľne nezamestnaný? Bude mi prináležať nárok na dávky počas PN a v akej výške? Nárok na podporu už nemám, z toho dôvodu sa mi zdá zbytočné kvôli 1 mesiacu sa ísť evidovať na ÚP (aj tak mi nikdy nič neponúkli). A komu mám zaniesť doklad o dočasnej PN? S bývalým zamestnávateľom by som najradšej už nič nemal, za to že sa tak chrapúnsky zachovali.

Potreboval by som to vedieť čo najskôr. ďakujem za rady.

Usporiadat
Sevrin Sevrin

Sevrin je offline (nepripojený) Sevrin

No takto: prišla mi upomienka že som nenahlásil zmenu platiteľa poistného (platí to od dňa čo som natúpil na PV). Keď som bol v mojej zdravotnej poisťovni tak som im povedal o mojej situácii a mi povedali že keď som na PN tak positné neplatím. Takže neviem čo zase odo mňa chcú.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Sevrin Pozri príspevok
No takto: prišla mi upomienka že som nenahlásil zmenu platiteľa poistného (platí to od dňa čo som natúpil na PV). Keď som bol v mojej zdravotnej poisťovni tak som im povedal o mojej situácii a mi povedali že keď som na PN tak positné neplatím. Takže neviem čo zase odo mňa chcú.
Musíš na ZP písomne oznámiť, že si PN v ochrannej lehote. Oni to nemajú odkiaľ vedieť, čo je s tebou.
0 0
Sevrin Sevrin

Sevrin je offline (nepripojený) Sevrin

OK, ďakujem, za info
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Vo VSZP dokonca u nás žiadali aj prefotenú PN.
0 0
dasasopi dasasopi

dasasopi je offline (nepripojený) dasasopi

chcela by som sa spýtať som evidovaná na úrade práce začala som marodovať v ochrannej lehote no pn mi skončila. Môžem do tých 42 dní začať marodovať znova? Vďaka
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

dasasopi Pozri príspevok
chcela by som sa spýtať som evidovaná na úrade práce začala som marodovať v ochrannej lehote no pn mi skončila. Môžem do tých 42 dní začať marodovať znova? Vďaka
Myslím, že áno, ak sa na Teba vzťahuje 42 OL, tak môžeš.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Podľa môjho názoru nemá opäť nárok na výplatu nemocenských dávok z dôvodu práceneschopnosti, nakoľko už raz bol PN v ochrannej dobe.
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

mzdarka renca Pozri príspevok
Podľa môjho názoru nemá opäť nárok na výplatu nemocenských dávok z dôvodu práceneschopnosti, nakoľko už raz bol PN v ochrannej dobe.
No tak to som zvedavá, ako to skutočne je. Ale Renči, má to logiku tak, ako píšeš.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

som si prečítala § 32 a § 26 zákona o soc. poistení č.461/2003 a pochopila som, že nárok nemá, ale ak sa mýlim opravte ma.
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
mzdarka renca Pozri príspevok
som si prečítala § 32 a § 26 zákona o soc. poistení č.461/2003 a pochopila som, že nárok nemá, ale ak sa mýlim opravte ma.
Pred rokom sa mi to už stalo a dotyčnú dámu poslali zo socky k nám, že ešte sa na ňu vzťahuje OL. Nehádala som sa snimi, lebo to nemá zmysel, vypísala paiere a odniesla som to ja. Ale som si to zároveň overila aj v zákone a pochopila som ho aj ja tak ako ty, ale z predošlých skúseností z pobočkou našej socky sa neohradzujem, zistila som, že oni nie sú zmyslom môjho života
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

mzdarka renca Pozri príspevok
som si prečítala § 32 a § 26 zákona o soc. poistení č.461/2003 a pochopila som, že nárok nemá, ale ak sa mýlim opravte ma.
Prečo si myslíš, že nemá nárok? Ja to tam nevidím.
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

mzdarka renca Pozri príspevok
som si prečítala § 32 a § 26 zákona o soc. poistení č.461/2003 a pochopila som, že nárok nemá, ale ak sa mýlim opravte ma.
Prečítala som si a nie je mi to celkom jasné. Zaujíma ma ako je to v skutočnosti.
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
drobeceva Pozri príspevok
Prečítala som si a nie je mi to celkom jasné. Zaujíma ma ako je to v skutočnosti.
Skutočnosť som ti napísala o dva príspevky vyššie, aspoň naša pobočka socky to tak praktizuje
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Jana Motyčková Pozri príspevok
Prečo si myslíš, že nemá nárok? Ja to tam nevidím.
Janka, aj mňa to celkom zaujíma, ako to je, jedna vec je tá, ako to vidím a chápem ja. Ja osobne to vidím tak, že zamestnanec - bývalý môže byť PN v ochrannej lehote do 42 dní bezprostredne po ukončení PP - platenia poistného. Ak už raz bol PN v tejto dobe po ukončení PP, tak sa mi javí, že už druhý krát byť nemôže, aj keď je to do tých 42 dní.

Ale ako som už predtým písala, môžem sa mýliť a bola by som rada a vďačná, ak by si ma ty, alebo niekto iný dostal do obrazu, ako to vlastne je. Priznám sa, takýto prípad som ešte nemala, tak som nemala potrebu po tom pátrať.
0 0
nuta nuta

nuta je offline (nepripojený) nuta

Dobrý deň,
ja by som vás tiež chcela veľmi pekne poprosiť o radu.
Dostala som výpoveď (organizačné zmeny), začala mi plynúť dvojmesačná výpovedná doba. Zamestnávateľ mi v tejto výpovednej dobe nariadil čerpanie dovolenky. Takže som na dovolenke. Lenže teraz som ochorela a chcem ísť na PN-ku.
Ak pôjdem na PN-ku počas obdobia kedy mi zamestnávateľ nariadil čerpanie dovolenky, logicky nevyčerpám dovolenku do skončenia pracovného pomeru. Ako to bude potom s platením? Musí mi zamestnávateĺ preplatiť dovolenku ktorú som si nemohla vyčerpať aj keď mi to prikázal, pretože som bola na PN-ke?
Ďakujem za radu.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

nuta Pozri príspevok
Dobrý deň,
ja by som vás tiež chcela veľmi pekne poprosiť o radu.
Dostala som výpoveď (organizačné zmeny), začala mi plynúť dvojmesačná výpovedná doba. Zamestnávateľ mi v tejto výpovednej dobe nariadil čerpanie dovolenky. Takže som na dovolenke. Lenže teraz som ochorela a chcem ísť na PN-ku.
Ak pôjdem na PN-ku počas obdobia kedy mi zamestnávateľ nariadil čerpanie dovolenky, logicky nevyčerpám dovolenku do skončenia pracovného pomeru. Ako to bude potom s platením? Musí mi zamestnávateĺ preplatiť dovolenku ktorú som si nemohla vyčerpať aj keď mi to prikázal, pretože som bola na PN-ke?
Ďakujem za radu.
Samozrejme, ak ostaneš počas čerpania dovolenky práceneschopná, tak prestávaš čerpať nariadenú dovolenku a zamestnávateľ ti je povinný zostatok dovolenky prepratiť pri ukončení PP.
0 0
nuta nuta

nuta je offline (nepripojený) nuta

Ďakujem, ešte poprosím (dávno som nebola na PN-ke) ako treba postupovať - myslím ktorú časť tlačiva PN kedy kam odovzdať a kedy mi bude preplatená PN-ka ak pôjdem od 27.4. do napr. 4.5. -myslím či aprílová bude v aprílovej výplate...
A tiež keď budem na PN a PP má skončiť 30.4 skončí až po ukončení PN teda napr. toho 4.5?
Ešte raz ďakujem za radu.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

nuta Pozri príspevok
Ďakujem, ešte poprosím (dávno som nebola na PN-ke) ako treba postupovať - myslím ktorú časť tlačiva PN kedy kam odovzdať a kedy mi bude preplatená PN-ka ak pôjdem od 27.4. do napr. 4.5. -myslím či aprílová bude v aprílovej výplate...
A tiež keď budem na PN a PP má skončiť 30.4 skončí až po ukončení PN teda napr. toho 4.5?
Ešte raz ďakujem za radu.
Pracovný pomer ti napriek PN-ke skončí 30.4.
Za obdobie od 27.4-30.4 ti vyplatí zamestnávatel náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti. Potom odstúpi PN-ku na sociálnu poisťovňu, ktorá ti bude platiť nemocenské až do skončenia PN-ky. Nezabudni k 30.4. odovzdať zamestnávateľovi tzv. prechodku - vystaví ti ju ošetrujúci lekár.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

nuta Pozri príspevok
Ďakujem, ešte poprosím (dávno som nebola na PN-ke) ako treba postupovať - myslím ktorú časť tlačiva PN kedy kam odovzdať a kedy mi bude preplatená PN-ka ak pôjdem od 27.4. do napr. 4.5. -myslím či aprílová bude v aprílovej výplate...
A tiež keď budem na PN a PP má skončiť 30.4 skončí až po ukončení PN teda napr. toho 4.5?
Ešte raz ďakujem za radu.
U nás to funguje tak, že zamestnanec mi odovzdá časti: pre náhardu príjmu (čierne tlačivko) a na nemocenské (červené tlačivko). Prvých 10 kalendárnych dní ti platí zamestnávateľ. Od 11.dňa soc.poist. a to na základe potvrdenia od zamestnávateľa. Ja vystavím potvrdenie a spolu s časťou na nemocenské to odošlem na soc. poist.

Ak ukončíš PN až 4.5.09, tak aj vtedy ukončíš PP., tak aj napriek tomu tvoj PP skončí uplynutím výpovednej doby.
Naposledy upravil mzdarka renca : 24.04.09 at 11:00 Dôvod: oprava
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

mzdarka renca Pozri príspevok
Janka, aj mňa to celkom zaujíma, ako to je, jedna vec je tá, ako to vidím a chápem ja. Ja osobne to vidím tak, že zamestnanec - bývalý môže byť PN v ochrannej lehote do 42 dní bezprostredne po ukončení PP - platenia poistného. Ak už raz bol PN v tejto dobe po ukončení PP, tak sa mi javí, že už druhý krát byť nemôže, aj keď je to do tých 42 dní.

Ale ako som už predtým písala, môžem sa mýliť a bola by som rada a vďačná, ak by si ma ty, alebo niekto iný dostal do obrazu, ako to vlastne je. Priznám sa, takýto prípad som ešte nemala, tak som nemala potrebu po tom pátrať.
V zákone je len ochranná lehota - a tá je zväšča 42 (až na výnimky).
V praxi sa to zväčša využíva len na jednu PNku, pretože už keď sa dá vypísať, tak na dlhšie.
... ale teeoreticky (riadne pritiahnuté za vlasy) ... keby stihol aj 10 štvordňových PNiek, stále je v ochrannej dobe..
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať