Zavrieť

Porady

Prenájom nehnuteľnosti

SZČO - živnostník - neplatiteľ DPH má príjmy z podnikanie podľa §6, na ktoré si uplatňuje skutočné výdavky. Zároveň však prenajíma súktromne chatu - má príjmy z prenájmu podľ §6, ods.3. Na tieto príjmy z prenájmu si nechce
uplatňovať 25% paušálne výdavky, ale skutočné náklady. Môže si dať do nákladov i odpisy z tejto súktromnej chaty? Kde by som to našiel v zákone?
V prípade, že by som si rozšíril živnosť o prenájom nehnuteľností a chcel by som zaradiť chatu do majetku firmy, stačí na základe znaleckého posudku?
Chatu vlastním od r.1998.
Ďakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Ked uz sme pri tom prenajme, mam aj ja otazocku. Ked prenajimam byt, musim to nejakym sposobom nahlasit danovemu uradu - registrovat sa, alebo nie? Staci potom podat len danove priznanie, kde uvediem tento druh prijmu pokial prekroci hranicu oslobodenia? Mari sa mi stale nieco s tou registraciou - ze som to kedysi davno citala v nejakom Poradcovi, no teraz ked sa ma to tyka - tak to neviem nikde najst. Vopred vdaka.

    eviketa je offline (nepripojený) eviketa

    eviketa
    Táto tema by mala byť niekde inde ako v oznamoch - asi účto alebo daň z príjmov by mi sedela viac.
    Ak pri prenájme poskytujete aj iné ako základné služby je to už živnosť a vtedy sa to chová ako majetok, ktorý môžete vložiť do živnosti a odpisovať ho a účtovať o ňom.

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    To mi naozaj nevie nikto poradit? Uz teraz trpnem, ze som sa mala ist nahlasit na danovy urad...

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    alušik
    Ked uz sme pri tom prenajme, mam aj ja otazocku. Ked prenajimam byt, musim to nejakym sposobom nahlasit danovemu uradu - registrovat sa, alebo nie? Staci potom podat len danove priznanie, kde uvediem tento druh prijmu pokial prekroci hranicu oslobodenia? Mari sa mi stale nieco s tou registraciou - ze som to kedysi davno citala v nejakom Poradcovi, no teraz ked sa ma to tyka - tak to neviem nikde najst. Vopred vdaka.
    Skús aj toto. Podľa mňa ti povinnosť vzniká (príspevok 4):
    http://www.porada.sk/showthread.php?p=93520#post93520

    Prenájom nehnuteľnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.