Zavrieť

Porady

Sterilizácia mačky

Uz asi dva tyzdne "bojujem" s myslienkou, ci mam dat nase macky (4 ks ) sterilizovat. Citala som vela odbornych clankov k tejto problematike, ale Vas by som prosila, ake mate svoje skusenosti s tymto zakrokom u vasich maciek.
Od znamej som pocula, ze sterilizovana macka zmeni povahu a bude placha. No to by som nechcela, lebo tie nase su take " vesele kopy " Z humánneho hladiska uz som rozhodnuta, ale......? Skuste mi poradit co najskor, prosim, lebo sa blizi JAR a moze byt neskoro Dakujem
Usporiadat
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

KEJKA Pozri príspevok
ďakujem, dočítala som sa tu cenné info. Moja mačička Jesenka prvý raz hárala, zdalo sa mi to skoro, jej vek by mal byť cca 9 mesiacov maximum. Ale je to OK. Mraučala - hrôza, naozaj by sa ponúkala hocikomu, aj psy ju oblizovali, všetko jej bolo jedno.
Takže som vybavila sterilizáciu, len podviazať vaječníky, ale vraj v horúčavách to nie je dobré, aj kvôli narkoze aj kvôli hojeniu, tak počkáme, až sa trochu ochladí.
Veterinárka, hovorí, že nie je nutné, aby mala aspoň raz mačiatka.
KEJKA ja by som sa s veterinárkou ešte poradila, lebo som našla niečo takéto:
Ovariohysterektómia

Ovariohysterektómia je kastrácia mačiek. Ide o chirurgické odstránenie vaječníkov, vajcovodov a maternice. Zákrok sa prevádza v narkóze a mačka sa po ňom zotavuje niekoľko dní. Kastrácia je nezvratný zákrok, po ktorom už mačka nikdy nebude mať mačiatka. Je vhodné zákrok previesť u nechovných mačiek. Odstránia sa ňou nepríjemné sprievodné príznaky mačacej ruje, mačka sa stane pokojnejšou, nemá problém s prijímaním potravy (počas ruje môže mačka neprijímať potravu a v prípade, že nie je oplodnená, ruja sa môže opakovať každé tri týždne, aj častejšie). U polovoľne a voľne chovaných mačiek je kastrácia jediný možný spôsob, ako zabrániť nekontrolovanému rozmnožovaniu mačacej populácie. Po kastrácii odpadá možnosť ochorenia pohlavného aparátu (zápal maternice) a výskumy ukazujú, že sa výrazne redukuje možnosť vzniku rakoviny mliečnej žľazy.

Existuje alternatívne riešenie ku kastrácii a tou je sterilizácia. Tá spočíva v podviazaní vaječníkov mačky, čím sa zabráni vajíčkam, aby sa dostali a uchytili v maternici. Sterilizácia však neodstráni sprievodné prejavy ruje.

ZDROJ: http://sk.wikipedia.org/wiki/Ma%C4%8...Kastr.C3.A1cia
A ešte na jednom fóre som sa dočítala, že veterinár robil rez z boku, vraj po operácii netlačia vnútorné orgány toľko na ranu a lepšie sa zahojí.
Naposledy upravil willma : 09.08.10 at 12:59 Dôvod: doplnenie o nový poznatok
3 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

peterkos2 Pozri príspevok
Dobrý večer.Viete mi niekto poradiť osvedčeného veterinára z
okolia Nového Mesta nad Váhom.Uvažujem o kastrácii našej mačky-pouličná zmes.Jej rodivosť nás privádza do zúfalstva
Je 45-70 Eur normálna cena?Ďakujem
My sme platili 50€ , boli v tom aj antibiotika,ktore dostavala po zakroku.
Ale cena zalezi aj od regionu, ci vybavenia kliniky...
Ak hladas veterinara na operaciu,vyberaj podla toho,ktory ma dobre vybavenie kliniky / sono, RTG a pod./ a dobre referencie.
Radsej dat o 10€ naviac a vies, ze cica netrpi a ty nemas nasledne starosti. Pisem to preto,lebo my sme mali zle skusenosti s clovekom, ktory si hovori "doktor, veterinar".
Dobabral dve operacie v kratkej dobe,na nasledne krvacanie,opuchy a rozne nezvycajne priznaky stale tvrdil, ze je to v poriadku, ze to zachvilu zmizne, ze je to po operacii normalne...

Zaniesli sme ju k inemu veterinarovi,ten jej urobil sono a zistil, ze ma plnu brusnu dutinu hnisu,zapal a pod. Takze cica musela ist za pol roka 3x krat na operaciu! Chuda, vytrpela si bolesti dost, my sme sa denne nabehali na injekcie,ale nastastie cica je dnes v poriadku.

Na operacie maciek musia mat veterinari specialne povolenie a skolenie. Nie vsetci veterinari ho maju, aj ked fusuju do operacii a nepriznaju, ze vlastne operovat macky nemozu...
3 0
Leila2006 Leila2006

Leila2006 je offline (nepripojený) Leila2006

optimistka
Myslím, že treba vydržať, my sme dali sterilizovať 3 mačky, po zákroku vyzerali biedne, pár dní nežrali, nechala som ich pre istotou zatvorené, aby neliezli zbytočne po stromoch atď - bežne žijú vonku/, ale po 10 dňoch už boli úplne fit, rana zahojená, a teraz sú z nich nádherné 5 kilové mačky, ktoré každý obdivuje a sú pritom stále výborné lovkyne. Foto jednej krásavice prikladám
miranda.jpg  
2 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
odporúčam:
MVDr. Ivan Pašek
Bratislavská 45
Trnava
www.zkp.sk
1 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ďakujem, dočítala som sa tu cenné info. Moja mačička Jesenka prvý raz hárala, zdalo sa mi to skoro, jej vek by mal byť cca 9 mesiacov maximum. Ale je to OK. Mraučala - hrôza, naozaj by sa ponúkala hocikomu, aj psy ju oblizovali, všetko jej bolo jedno.
Takže som vybavila sterilizáciu, len podviazať vaječníky, ale vraj v horúčavách to nie je dobré, aj kvôli narkoze aj kvôli hojeniu, tak počkáme, až sa trochu ochladí.
Veterinárka, hovorí, že nie je nutné, aby mala aspoň raz mačiatka.
1 0
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
Pred mesiacom sme dali sterilizovať našu krásnu mačku za 30€, lebo jej zobrali aj maternicu (už zas mala v sebe zárodky 5 mačeniec). Veterinár kázal mačku držať dnu zo tri dni, tá však využila prvú možnosť a bola von, kde je zvyknutá byť. Našťastie sa nič nestalo, stehy nepustili. Teraz je krásna, pribratá, hoci predtým bývalá vychudnutá z mnohých pôrodov. Na pozemku je kľud a noci sú pokojné tiež. Povahovo sa vôbec nezmenila. Nech žije aj 15 rokov.
1 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

karticka Pozri príspevok
ahojte ja potrebujem vedieť či aj keď je mačka sterilizovaná môže sa kocúr s ňou spáriť? Dakujem


Precitaj si aj prispevok 52...

ak ma macka iba podviazane vajecniky,je mozne, ze si kocura pripusti,ale mlade by nemala mat.

Ja mam kastrovanu macku,ale nema zaujem o kocurov. Ak pride nejaky "prispaty" co nezisti, ze je sterilizovana, tak ho odhana.

Kocura mam vykastrovaneho,ale obcas skace po mackach,asi zo zvyku
Naposledy upravil arizona : 07.08.12 at 21:50
1 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

neviem ako je to u mačiek, ale kocúr chudáčisko tiež prišiel o to najcennejšie, ale nezdalo sa mi že by tým nejako trpel, potvora bol riadna stále.
0 0
sarasara sarasara

sarasara je offline (nepripojený) sarasara

optimista
Máme s tým skúsenosť. Pred desiatimi rokmi sme dali sterilizovať mačku. Nikdy nemala mačiatka. No nedali sme ju sterilizovať tak, že by jej všetko zobrali, ale prerušili jej vajcovody. Mačka sa normálne hára, chúďatko ani nevie, že mačiatka mať nemôže. Vlani na jar sme dostali dve mačiatka, mačičku a kocúrika. Mačička podstúpila rovnakú operáciu pred šiestimi dňami. Ale hoci zákrok bol rovnaký, prerušenie vajcovodov, rez je tentoraz maličký, mačka na štvrtý deň mohla ísť von, rez je zahojený, cez týždeň pôjdeme dať vybrať stehy - dva. Takže žije plnohodnotný život. Treba to ale u veterinára žiadať, aby nezobral všetko.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Ja som našu nedala... ale dnes to aj ľutujem. Keď sa hára, tak ju normálne ľutujem, čo to s ňou robí. Neskutočne mraučí celé dni a "núka" sa nielen kocúrovi, ale aj pitbullovi , kaktusu a všetkému čo je v ceste

Už tri krát sme mali malé mačiatka. Je to krásne a milučké, ale všetky si nechať nemôžeme, takže vždy následujú inzeráty a darujeme...
0 0
wegamizi wegamizi

wegamizi je offline (nepripojený) wegamizi

sarasara Pozri príspevok
Máme s tým skúsenosť. Pred desiatimi rokmi sme dali sterilizovať mačku. Nikdy nemala mačiatka. No nedali sme ju sterilizovať tak, že by jej všetko zobrali, ale prerušili jej vajcovody. Mačka sa normálne hára, chúďatko ani nevie, že mačiatka mať nemôže. Vlani na jar sme dostali dve mačiatka, mačičku a kocúrika. Mačička podstúpila rovnakú operáciu pred šiestimi dňami. Ale hoci zákrok bol rovnaký, prerušenie vajcovodov, rez je tentoraz maličký, mačka na štvrtý deň mohla ísť von, rez je zahojený, cez týždeň pôjdeme dať vybrať stehy - dva. Takže žije plnohodnotný život. Treba to ale u veterinára žiadať, aby nezobral všetko.
Mozem sa este opytat na cenu zakroku? ( len na porovnanie ) Inac dakujem, to som nevedela, ze su dve moznosti.
0 0
JANKA115 JANKA115

JANKA115 je offline (nepripojený) JANKA115

My máme sterilizovanú mačku, stálo to okolo 700,- Sk, bolo to asi pred 5 rokmi, je prítulnejšia, viacej sa zdržiava doma a myslím, že aj viac zje :-)
0 0
betka631 betka631

betka631 je offline (nepripojený) betka631

Ak nosíš nebo v sebe, nájdeš ho všade.♥ ...viac
arizona Pozri príspevok
Ja som našu nedala... ale dnes to aj ľutujem. Keď sa hára, tak ju normálne ľutujem, čo to s ňou robí. Neskutočne mraučí celé dni a "núka" sa nielen kocúrovi, ale aj pitbullovi , kaktusu a všetkému čo je v ceste
Arizona super... to nemá chybu.
0 0
sarasara sarasara

sarasara je offline (nepripojený) sarasara

optimista
Teraz sme zaplatili 950,- Sk. (Teda v prepočte z euro).
0 0
Ivetta Ivetta

Ivetta je offline (nepripojený) Ivetta

My sme našu mačičku sterilizovať dali, zákrok prebehol bez komlpikácií, povahovo sa nejako nezmenila, ibaže nehára, nemňaučí...
0 0
wegamizi wegamizi

wegamizi je offline (nepripojený) wegamizi

Dakujem vsetkym za mile rady. Macicku sme dali sterilizovat, po dvoch dnoch uz aj veselo hopka, zatial je teda vesela a hrava, takze fajn. Idem s dalsimi tromi
0 0
wegamizi wegamizi

wegamizi je offline (nepripojený) wegamizi

A stalo to 27 € (800 Sk)
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
wegamizi Pozri príspevok
Dakujem vsetkym za mile rady. Macicku sme dali sterilizovat, po dvoch dnoch uz aj veselo hopka, zatial je teda vesela a hrava, takze fajn. Idem s dalsimi tromi
Koľko to stálo?na budúci týždeň pôjde aj tá naša.
0 0
verde verde

verde je offline (nepripojený) verde

Moja dcéra, ktorá žije v BA (ja na vých.Slovensku) si nechala mačku sterilizovať 22.12.08 a nejako sa to skomplikovalo a 26.12.08 uhynula. Všetci mali pekné vianoce.
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

verde Pozri príspevok
Moja dcéra, ktorá žije v BA (ja na vých.Slovensku) si nechala mačku sterilizovať 22.12.08 a nejako sa to skomplikovalo a 26.12.08 uhynula. Všetci mali pekné vianoce.
Aky vyznam mal tento prispevok, ja neviem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať