Zavrieť

Porady

Účtovanie založenia s.r.o.

Zdravím všetkých poraďákov.
Viem, že na túto tému sa tu popísalo už niekoľko tém, aj som si ich naštudovala, no mám ešte nejaké otázky.. prosím hádam sa nájde niekto kto pomôže.

Klient si založil s.r.o. 10.01.2008. V spoločenskej zmluve bolo uvedené ZI 200.000 tis. Sk. Toto malo byt podla zmluvy splatené pred podaním návrhu na zápis do OR. Spoločnosť vznikla 15.02.2008 a v období medzi založením a vznikom vznikli aj zriaďovacie výdavky cca 10.000,- Sk.

Mám trochu guláš v účtovaní po tom čo som si prečítala tuto na porade.
Takže podľa "porady" by som to mala zaúčtovať nejako takto:

353/411 Predpis ZI podľa zmluvy - následne vytlačím Otváraciu súvahu

Potom 15.02.2008: 211/353 a 518/211

A teraz mám problém.

1. Keďže v spoločenskej zmluve mám uvedené, že ZI má byť splatené ešte do podania návrhu na zápis do OR, teda pred vznikom s.r.o., nemala by otváracia súvaha odzrkadľovať stav:

353/411 a následne aj 211/353 - takže 353 by mi z otváracej súvahy vypadol.

2. A to isté platí aj o zriaďovacích nákladoch...., ktoré mi vznikli do vzniku spoločnosti, čiže v otváracej súvahe by som nemala už ponížiť 211 o zriaďovacie výdavky?

Opieram sa totiž o § 25 postupov účtovania PÚ, kde sa hovorí, že otváracia súvaha ku dňu zápisu do OR obsahuje splatené vklady, pohľadávku vo výške nesplatených vkladov, zriaďovacie náklady, ZI zapísané do OR..

Vychádzam z toho, že ja do vzniku už vlastne mám celé ZI splatené ako aj uhradené zriaďovacie náklady.

Poradíte prosím?

A ešte taká jedna maličkosť.. čo v prípade, že v zmluve mám aj takú klauzulu, že predpokladané zriaďovacie náklady budú 25.000 tis. Sk? Mám o taktiež účtovať? A ako?
Usporiadat
emarosl emarosl

emarosl je offline (nepripojený) emarosl

emarosl Pozri príspevok
Kika69, a nie je to tak, že zostavuješ individuálnu účtovnú závierku, ale nezostavuješ individuálnu účtovnú závierku podľa osobitných predpisov (§ 17a zákona o účtovníctve)?

Môžeš sa pozrieť tu:

http://www.porada.sk/t30787-individu...-zavierka.html

Ešte hľadám ďalšie info k individuálnej účtovnej závierke.
http://www2.ceniga.sk/files/material...8/UZ_08_01.doc
0 0
Kika69 Kika69

Kika69 je offline (nepripojený) Kika69

Čítam, čítam.... k akému záveru si prišiel? Neviem, ale ja mám stále názor, že to Opatrenie sa vzťahuje na tie spol. ktoré, sú uvedené pod § 17a.
Aj § 6 zák. o účt. píše že účtov. jednotka zostavuje
a) riadnu účtovnú závierku
b) mimoriadnu účtovnú závierku
c) priebežnú účtovnú závierku.

A možno sa mýlim.
0 0
Kika69 Kika69

Kika69 je offline (nepripojený) Kika69

Inak sú super tie materiály, ktoré si sem pricapil.
0 0
emarosl emarosl

emarosl je offline (nepripojený) emarosl

Kika69 Pozri príspevok
Čítam, čítam.... k akému záveru si prišiel? Neviem, ale ja mám stále názor, že to Opatrenie sa vzťahuje na tie spol. ktoré, sú uvedené pod § 17a.
Aj § 6 zák. o účt. píše že účtov. jednotka zostavuje
a) riadnu účtovnú závierku
b) mimoriadnu účtovnú závierku
c) priebežnú účtovnú závierku.

A možno sa mýlim.
Kika69, a podľa akého opatrenia si zostavila súvahu, výkaz ziskov a strát, poznámky? Nie náhodou podľa opatrenia č. 455/2003-92 v aktuálnom znení?
0 0
emarosl emarosl

emarosl je offline (nepripojený) emarosl

Kika69 Pozri príspevok
Čítam, čítam.... k akému záveru si prišiel? Neviem, ale ja mám stále názor, že to Opatrenie sa vzťahuje na tie spol. ktoré, sú uvedené pod § 17a.
Aj § 6 zák. o účt. píše že účtov. jednotka zostavuje
a) riadnu účtovnú závierku
b) mimoriadnu účtovnú závierku
c) priebežnú účtovnú závierku.

A možno sa mýlim.
Kika69, opatrenie, ktoré nájdeš tu:

http://www.porada.sk/t105372-p2-zdan...iku-s-r-o.html

má číslo 4455/2003-92. A na stránkach daňového riaditeľstva sa píše:

Účtovné výkazy za roky 2007 a 2008 pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva
  • Účtovné výkazy pre účtovné jednotky účtujúce v sústave podvojného účtovníctva, ktoré používajú postupy účtovania a rámcovú účtovnú osnovu pre podnikateľov (Opatrenie č. 23054/2002-92 v znení zmien a doplnkov)
    - Súvaha - (Súvaha Úč POD 1-01) - príloha č. 1 k opatreniu č. 4455/2003 - 92, príloha č. 1 k opatreniu č. MF/25812/2006 - 74
    - Výkaz ziskov a strát - (Výkaz ziskov a strát Úč POD 2-01) príloha č. 2 k opatreniu č. 4455/2003 - 92, príloha č. 2 k opatreniu č. MF/25812/2006 - 74
    - Súvaha priebežnej účtovnej závierky (Súvaha Úč POD 1-04) - rok 2008
    - Výkaz ziskov a strát priebežnej účtovnej závierky (Výkaz ziskov a strát Úč POD 2-04) - rok 2008


Ešte stále si myslíš, že sa toto opatrenie nevzťahuje na tvoju firmu? Čo si o tom myslíte ostatní?
0 0
Kika69 Kika69

Kika69 je offline (nepripojený) Kika69

emarosl Pozri príspevok
Kika69, opatrenie, ktoré nájdeš tu:

http://www.porada.sk/t105372-p2-zdan...iku-s-r-o.html

má číslo 4455/2003-92. A na stránkach daňového riaditeľstva sa píše:

Účtovné výkazy za roky 2007 a 2008 pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva
  • Účtovné výkazy pre účtovné jednotky účtujúce v sústave podvojného účtovníctva, ktoré používajú postupy účtovania a rámcovú účtovnú osnovu pre podnikateľov (Opatrenie č. 23054/2002-92 v znení zmien a doplnkov)
    - Súvaha - (Súvaha Úč POD 1-01) - príloha č. 1 k opatreniu č. 4455/2003 - 92, príloha č. 1 k opatreniu č. MF/25812/2006 - 74
    - Výkaz ziskov a strát - (Výkaz ziskov a strát Úč POD 2-01) príloha č. 2 k opatreniu č. 4455/2003 - 92, príloha č. 2 k opatreniu č. MF/25812/2006 - 74
    - Súvaha priebežnej účtovnej závierky (Súvaha Úč POD 1-04) - rok 2008
    - Výkaz ziskov a strát priebežnej účtovnej závierky (Výkaz ziskov a strát Úč POD 2-04) - rok 2008

Ešte stále si myslíš, že sa toto opatrenie nevzťahuje na tvoju firmu? Čo si o tom myslíte ostatní?
Vďaka Emarosl, teraz si ma presvedčil. Vlastne medzi tým som si to našla aj sama teda pozrela číslo zo svojej súvahy MF SR č. 25812/1/2006 a na stránke MF som si vyhľadala, že to je vlastne opatrenie k tej pôvodnej prílohe 4455/200-92. Ešte raz ďakujem za ochotu a nehnevaj sa na mňa, pridala som aj ocenenie..
Naposledy upravil Kika69 : 09.03.09 at 09:50
0 0
Kika69 Kika69

Kika69 je offline (nepripojený) Kika69

A môžem ten účet 378 použiť aj vtedy, keď ako som už uviedla v spoločenskej zmluve nie je zmienka o správcovi vkladu? Asi nie však?
0 0
emarosl emarosl

emarosl je offline (nepripojený) emarosl

Kika69 Pozri príspevok
A môžem ten účet 378 použiť aj vtedy, keď ako som už uviedla v spoločenskej zmluve nie je zmienka o správcovi vkladu? Asi nie však?
Kika69, možno by pomohlo zodpovedať otázku, kto mal tie peniaze pred vznikom spoločnosti? Zriaďovateľ? Ak áno, podľa mňa sa môže použiť 378 - pohľadávka voči zriaďovateľovi. A keď to vloží na účet, môže sa účtovať 221/378. Čo si o tom myslíš?

Ďalšia otázka znie pre prípad, že boli vklady splatené pred vznikom spoločnosti v hotovosti - mohli byť splatené do pokladne spoločnosti, ak spoločnosť ešte nevznikla? Ak nemohli, rovnako by som použil účet 378 - pohľadávka voči tomu, kto mal peniaze do vzniku spoločnosti.

Ja mám teraz ale ešte inú dilemu - musí otváracia súvaha zahŕňať všetky účtovné prípady uskutočnené v deň vzniku spoločnosti?

No snažím sa nájsť na to odpoveď. Prosím poraďta aj vy
0 0
emarosl emarosl

emarosl je offline (nepripojený) emarosl

Kika69 Pozri príspevok
Ešte raz ďakujem za ochotu a nehnevaj sa na mňa, pridala som aj ocenenie..
Ja ďakujem krásne!
0 0
Kika69 Kika69

Kika69 je offline (nepripojený) Kika69

emarosl Pozri príspevok
Kika69, možno by pomohlo zodpovedať otázku, kto mal tie peniaze pred vznikom spoločnosti? Zriaďovateľ? Ak áno, podľa mňa sa môže použiť 378 - pohľadávka voči zriaďovateľovi. A keď to vloží na účet, môže sa účtovať 221/378. Čo si o tom myslíš?

Ďalšia otázka znie pre prípad, že boli vklady splatené pred vznikom spoločnosti v hotovosti - mohli byť splatené do pokladne spoločnosti, ak spoločnosť ešte nevznikla? Ak nemohli, rovnako by som použil účet 378 - pohľadávka voči tomu, kto mal peniaze do vzniku spoločnosti.

Ja mám teraz ale ešte inú dilemu - musí otváracia súvaha zahŕňať všetky účtovné prípady uskutočnené v deň vzniku spoločnosti?

No snažím sa nájsť na to odpoveď. Prosím poraďta aj vy
A opäť si ma presvedčil. Neviem, kto mal tie peniaze do vzniku spoločnosti, ale dám ich na 378 ako pohľadávku voči zriaďovateľovi. Zatiaľ som ich mala v otváracej súvahe na 353,ale keďže spoločníci ju už podľa spoločenskej zmluvy splatili v deň založenia, tak o tom na 353 nemôžem účtovať.
Môžem vlastne účtovať tie ID pred dátumom vzniku s.r.o. napr. s dátumom založenia?
Aké tam máš účtovné prípady v deň vzniku spoločnosti?
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Ja osobne som účtovala podľa Janky - príspevok 49.
http://www.porada.sk/t5910-p5-vznik-s-r-o.html
0 0
Kika69 Kika69

Kika69 je offline (nepripojený) Kika69

alušik Pozri príspevok
Ja osobne som účtovala podľa Janky - príspevok 49.
http://www.porada.sk/t5910-p5-vznik-s-r-o.html
Vlastne aj ja mám zatiaľ otváraciu súvahu podľa Janky, len tam je účtované v otváracej súvahe na 353, 411 a 417. Lenže tiež si myslím, že na účte 353 by nemal byť zostatok, keďže spoločníci už ZI splatili.

Ja som rozmýšľala nad týmto postupom:
Deň založenia s.r.o. 28.1.2008
353/411 200 000 Sk
353/417 10 000 Sk
378/353 210 000 Sk vklad splatený správcovi
518/365 zriaďovacie výdavky (dňom, keď boli nakúpené)
538/365 kolky (dňom, keď boli nakúpené)

Deň vzniku
211/378 vklad peň. prostr. splatený správcom
365/211 úhrada zriaďovacích poplatkov spoločníkom

Len do nákladov sa asi pred vznikom spol. účtovať nemôže alebo?
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Priznám sa, že už mám z toho hlavu v smútku. Zistila som, že som do s.r.o. založenej v r.2007 neuviedla to predchádzajúce obdobie.
Zisťujem, že čím viac o tom čítam, tým viac sa zamotávam a pochybujem o nejakom postupe.
Pochopila som to zo všetkých príspevkov tak, že do otváracej súvahy by malo vstúpiť len tá časť účtovania
353/411
353/417
378/353
to ostatné už síce zaúčtuješ v deň zápisu do OR, ale do otváracej súvahy to nepôjde.
0 0
emarosl emarosl

emarosl je offline (nepripojený) emarosl

Kika69 Pozri príspevok
Len do nákladov sa asi pred vznikom spol. účtovať nemôže alebo?
Už som zase tu. Dnes máme plný deň. My sme všetko účtovali až odo dňa vzniku spoločnosti. Vychádzali sme z nasledovného:

V zmysle§ 4 ods. 1 zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve účtovné jednotky - právnické osoby - vedú účtovníctvo odo dňa svojho vzniku.

Podľa § 62 ods. 1 zákona č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník spoločnosť vzniká dňom, ku ktorému bola zapísaná do obchodného registra.

Z toho mi vyplýva, že výdavky, ktoré s.r.o. vznikli v období medzi založením a vznikom, sa účtujú s dátumom jej vzniku. Čo si o tom myslíte?
0 0
emarosl emarosl

emarosl je offline (nepripojený) emarosl

alušik Pozri príspevok
Priznám sa, že už mám z toho hlavu v smútku. Zistila som, že som do s.r.o. založenej v r.2007 neuviedla to predchádzajúce obdobie.
Zisťujem, že čím viac o tom čítam, tým viac sa zamotávam a pochybujem o nejakom postupe.
Pochopila som to zo všetkých príspevkov tak, že do otváracej súvahy by malo vstúpiť len tá časť účtovania
353/411
353/417
378/353
to ostatné už síce zaúčtuješ v deň zápisu do OR, ale do otváracej súvahy to nepôjde.
Alušik, aj my to máme presne takto. Ešte priložím jeden článok, čo sme našli. Mohli by ste sa na tento článok pozrieť a napísať mi, či súhlasíte so mnou, že do otváracej súvahy nemusia ísť všetky účtovné prípady účtované v účtovníctve v deň vzniku spoločnosti?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

áno
Už som zase tu. Dnes máme plný deň. My sme všetko účtovali až odo dňa vzniku spoločnosti. Vychádzali sme z nasledovného:

V zmysle§ 4 ods. 1 zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve účtovné jednotky - právnické osoby - vedú účtovníctvo odo dňa svojho vzniku.

Podľa § 62 ods. 1 zákona č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník spoločnosť vzniká dňom, ku ktorému bola zapísaná do obchodného registra.

Z toho mi vyplýva, že výdavky, ktoré s.r.o. vznikli v období medzi založením a vznikom, sa účtujú s dátumom jej vzniku. Čo si o tom myslíte?
0 0
emarosl emarosl

emarosl je offline (nepripojený) emarosl

emarosl Pozri príspevok
Ešte priložím jeden článok, čo sme našli.
Ešte sme našli článok od Ing. Dušana Dobšoviča s názvom "Účtovanie v spol. s r.o. – špecifické prípady", kde sa okrem iného píše nižšie uvedené (do tlače to išlo 16.10.2008). Prosím Vás, len dúfam, že neporušujem autorský zákon. Ak áno, môžete mi dať vedieť?

A tu je časť z článku od Ing. Dušana Dobšoviča s názvom "Účtovanie v spol. s r.o. – špecifické prípady":


„Ku dňu vzniku (t.j. ku dňu zápisu do obchodného registra) sa právnická osoba z pohľadu zákona o účtovníctve stáva účtovnou jednotkou a k tomuto dátumu otvára svoje účtovné knihy stanovené týmto zákonom. Ku dňu svojho vzniku účtovné jednotky zostavujú tzv. otváraciu súvahu. Keďže táto súvaha musí zodpovedať právnemu stavu účtovnej jednotky ku dňu jej vzniku, bude obsahovať najmä:
- v aktívach
– pohľadávky za nesplatené vklady do vlastného imania,
– splatené vklady ako iné pohľadávky voči správcovi vkladov (keďže možno predpokladať, že ku dňu vzniku správca vkladov ešte nepreviedol vklady na spoločnosť – napr. z dôvodu, že účtovná jednotka ešte nemá otvorený účet v banke),
– zriaďovacie náklady,

- v pasívach
– základné imanie zapísané v obchodnom registri,
– rezervný fond, ak je tvorený príplatkami spoločníkov už pri vzniku spoločnosti.
Samozrejme súčasťou otváracej súvahy môžu byť aj ďalšie skutočnosti uvedené v písomnostiach súvisiacich so založením a vznikom obchodnej spoločnosti.“

Základné imanie a jeho zmeny sa účtujú v účtovej triede 4 – Kapitálové účty a dlhodobé záväzky v rámci vlastného imania účtovnej jednotky. Samotné základné imanie sa účtuje v účtovej skupine 41 – Základné imanie a kapitálové fondy na účtoch 411 – Základné imanie a jeho zmeny aj na účte 419 – Zmeny základného imania. Obsahová náplň týchto účtov je uvedená v § 59 postupov účtovania. V súvislosti s účtovaním základného imania však prichádza do úvahy aj účtovanie na ďalších účtoch, napr. 417 – Zákonný rezervný fond z kapitálových vkladov, 421 – Zákonný rezervný fond, 353 – Pohľadávky za upísané vlastné imanie, 365 – Ostatné záväzky voči spoločníkom a členom, 367 – Záväzky z upísaných nesplatených cenných papierov a vkladov, príp. 378 – Iné pohľadávky.
Príklad 1
Účtovanie založenia s.r.o.
Dvaja spoločníci (A – fyzická osoba, B – s.r.o.) uzavreli spoločenskú zmluvu o založení spoločnosti s ručením obmedzeným, kde určili základné imanie vo výške 2 000 000 Sk. Vklad oboch spoločníkov je rovnaký (1 000 000 Sk), obidva sú v peňažnej forme. Peňažný vklad spoločníka A bol splatený pred vznikom spoločnosti v polovičnej výške, vklad spoločníka B bol splatený pred vznikom spoločnosti v plnej výške. Správou vkladov bola poverená banka, v ktorej po vzniku spoločnosť otvorila svoj účet. Spoločníci sa rozhodli v súlade s § 124 Obchodného zákonníka nevytvoriť pri vzniku s.r.o. rezervný fond.

Pri účtovaní základného imania spoločnosti s ručením obmedzeným sa postupuje v zmysle § 25 ods. 4 postupov účtovania obdobne ako pri akciovej spoločnosti. Aj v prípade novovzniknutej s.r.o. je prvým účtovným prípadom zaúčtovanie pohľadávky za upísané základné imanie spoločníkmi na účte 353 – Pohľadávky za upísané vlastné imanie so súvzťažným zápisom v prospech účtu 411 – Základné imanie. Účtuje sa na základe interného účtovného dokladu vyhotoveného v súlade so spoločenskou zmluvou a výpisom z obchodného registra. Aj v tomto prípade je potrebné naplniť požiadavku § 59 ods. 4 písm. d) postupov účtovania, aby bola osobitne na analytických účtoch účtu 411 vedená evidencia podľa jednotlivých spoločníkov, ktorí vložili vklad do základného imania.

Účtovný prípad
Suma v Sk
MD
D
-
vklad do základného imania spoločníkom A
1 000 000
353.01
411.01
-
vklad do základného imania spoločníkom B
1 000 000
353.02
411.02

Analytické členenie:

353.01 – Pohľadávka za vytvorené základné imanie voči spoločníkovi A
353.12 – Pohľadávka za vytvorené základné imanie voči spoločníkovi B
411.11 – Základné imanie vytvorené vkladom spoločníka A
411.12 – Základné imanie vytvorené vkladom spoločníka B

Poznámka
Druhé číslo v analytickom označení označuje spoločníka.

V súvislosti so splatením časti vkladov pred vznikom spoločnosti (podľa § 111 ods. 1 Obchodného zákonníka musí byť pred podaním návrhu na zápis spoločnosti do obchodného registra splatených najmenej 30 % každého peňažného vkladu a celková hodnota splatených peňažných vkladov spolu s hodnotou odovzdaných nepeňažných vkladov musí byť aspoň 100 000 Sk), so správou vkladov a prevodom týchto vkladov zo správcu na spoločnosť po jej vzniku bude spoločnosť s ručením obmedzeným účtovať aj o nasledovných účtovných prípadoch, z ktorých už nie všetky sú predmetom otváracej súvahy (pri konkrétnych účtovných prípadoch je uvedené, že ide, resp. nejde o súčasť otváracej súvahy s.r.o.).


Účtovný prípad
Suma v Sk
MD
D
Splatená časť vkladov pred vznikom spoločnosti, ktorá sa zúčtuje ako pohľadávka voči banke ako správcovi vkladu (vstupuje do otváracej súvahy s.r.o.)



-
splatená časť vkladu do základného imania spoločníkom A
500 000
378
353.01
-
splatený vklad do základného imania spoločníkom B
1 000 000
378
353.02
Prevod peňažných prostriedkov z banky (správcu) na bankový účet s.r.o. otvorený po vzniku spoločnosti (nevstupuje do otváracej súvahy s.r.o.)


1 500 000



221



378

Ďalšie splácanie vkladu nesplateného spoločníkmi pred zápisom do obchodného registra, t.j. inkaso pohľadávky za vytvorené základné imanie (nevstupuje do otváracej súvahy s.r.o.)



-
spoločník A v peniazoch
100 000
221
353.01
-
spoločník A vo forme nepeňažného vkladu (investičný




majetok)
400 000
022
353.01

Na základe uvedených účtovných prípadov je možné konštatovať, že otváracia súvaha novovzniknutej spoločnosti s ručením obmedzeným bude mať nasledovnú podobu:


Aktíva
-
pohľadávky za upísané akcie (účet 353)
500 000 Sk
-
pohľadávky voči správcovi vkladu z titulu splatených vkladov (účet 378)
1 500 000 Sk
SPOLU
2 000 000 Sk

Pasíva
-
základné imanie (účet 411)
2 000 000 Sk
SPOLU
2 000 000 Sk „

0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

No a teraz v súvislosti s tým viem, že s.r.o. založenú v r.2008 ešte mám šancu opraviť - čo sa týka tej otváracej súvahy, tak to ma teší. Čo ma už neteší je, že nijako neopravím s.r.o. založenú v r.2007, takže sa môžem pripraviť na prípadnú pokutu za nedodržanie metodiky... však?
0 0
emarosl emarosl

emarosl je offline (nepripojený) emarosl

Prosím Vás, súhlasíte s tým, že do otváracej súvahy nemusia ísť všetky účtovné prípady účtované v účtovníctve v deň vzniku spoločnosti?

Napr. keď v deň vzniku s.r.o. uhradí správca vkladu do pokladne vklady, musím to vykázať v otváracej súvahe? Ja si myslím, že nie, ale možno sa mýlim. Čo si o tom myslíte?
Naposledy upravil emarosl : 09.03.09 at 12:18
0 0
emarosl emarosl

emarosl je offline (nepripojený) emarosl

alušik Pozri príspevok
No a teraz v súvislosti s tým viem, že s.r.o. založenú v r.2008 ešte mám šancu opraviť - čo sa týka tej otváracej súvahy, tak to ma teší. Čo ma už neteší je, že nijako neopravím s.r.o. založenú v r.2007, takže sa môžem pripraviť na prípadnú pokutu za nedodržanie metodiky... však?
Alušik, podľa mňa sa v tejto oblasti vyskytujú naozaj diferencované názory a správca dane by musel ísť do poriadnych podrobností, aby vedel posúdiť, či ste v roku 2007 postupovali nesprávne alebo nie. A ak to nemá žiadny vplyv na základ dane, tak neviem, či do toho pôjdu...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať