Zavrieť

Porady

Vklad leasing. automobilu do podnikania

Mám problém:

FO si obstarala osobný automobil formou finančného prenájmu (leasing) pred začiatkom podnikania. Dňom začatia vykonávania podnikateľskej činnosti vložila tento automobil do obchodného majetku.

Čo tvorí obstarávaciu cenu takéhoto automobilu?

Istina - zaplatená pred začiatkom vykonávania podnikateľskej činnosti???
spracovateľský poplatok???

Alebo pri určení OC postupujem ako pri pokračovaní leasingu? T.j.napočítam zvyšné sumy splátok istiny ? (poplatok za spracovanie zmluvy o postúpení samozrejme nie je.)

Veľká vďaka za pomoc!
Usporiadat
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

evina Pozri príspevok
Dala si k tomu súhlas, toto som myslela, že uviesť odpis ale nad daňové náklady ????
nie, ja som to pochopila ako o 5/36 nižší DO...
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

evina Pozri príspevok
Dala si k tomu súhlas, toto som myslela, že uviesť odpis ale nad daňové náklady ???? Čo to je v JÚ a prečo, ak to ani neplatil ako podnikateľ. To by si musela účtovať vklad do pokladne ...
Myslela som tým, na karte IM zaevidovať odpisy, aby súhlasila zostatková cena so záväzkom LS a aby boli odpisy v dĺžke 36 mesiacov - podľa zmluvy. Ale aby odpisy za prvých 6 mesiacov neovplyvnili DZ. A tomu vkladu do pokladne nerozumiem, alebo si nerozumieme my.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

JankaO Pozri príspevok
Ak si z obstarávacej ceny za prvých 6 mesiacov daňovo neuplatníš odpis, úroky a PR (DPH), DZ si neznížiš neoprávnene. Skôr sa prikláňam k tomuto. Prečo? Nie je doklad o postúpení lízingu, čo sa ani právne neuskutočnilo, takže nie som si istá, či sa dá použiť metóda s postúpenia.
nepoužije metódu postúpenia, ale auto zaradí v cene zníženej o prvé splátka hradené mimo podnikania.

na základe čoho zaúčtuje do účtovníctva /nemyslím doklad ale oprávnenosť/ majetok, ktorý FO nemala prvých 5 mesiacov??? Musela by ho zaradiť k 1.1. a na základe čoho? Kedy zaplatil daň z motorových vozidiel.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

moje nervy
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Monika Kováčová Pozri príspevok
moje nervy
pohoda, klídek a tabáček
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

FO sa nezaoberám (iba veeeľmi okrajovo), tak niekedy nerozumiem "reči vášho kmeňa".
Pri použiti metódy brainstorming sme sa učili (dávnejšie ), že sa majú dávať aj "možno blbé" nápady, nakoniec to možno povedie k správnemu riešeniu.

Ak by došlo k postúpeniu leasingovej zmluvy, podnikateľ užíva majetok na základe leasingovej zmluvy a vstupná cena je jasná.
U Teba však nedošlo k postúpeniu leasingu.

Opýtam sa (možno hlúpo)
Môže vložiť podnikateľ auto do majetku firmy, ak má k nemu iba nájomný vzťah ?
Dá sa vložiť auto do firmy, ak patrí napr. susedovi a Ty ako suseda máš s ním nájomnú zmluvu ?
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Tweety Pozri príspevok
pohoda, klídek a tabáček
ešteže si mi pripomenula ten tabáček... idem si prevetrať hlavu
a porozmýšľam, či je postupovať ako pri postúpení alebo ako teda postupovať, ak to nie je postúpenie
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Monika Kováčová Pozri príspevok
moje nervy
Monika poneváč máme len jedny - matematika je jasná reč- vyber si spôsob, ktorý Ti dá nižšie odpisy. Ja som to prerátala a je to jasné...

Obstarávacou cenou totiž ovplyvňuješ výšku odpisov, a preto by som to urobila ako píšem....
Naposledy upravil evina : 09.03.09 at 18:25
0 0
137Cs 137Cs

137Cs je offline (nepripojený) 137Cs

Osoba nájomcu zostáva stále rovnaká, nejde teda o žiadne postúpenie zmluvy o finančnom prenájme, iba o preradenie majetku z osobného užívania FO do obchodného majetku. Vstupná cena je pre tieto prípady definovaná v § 25/1/d ZODP. Zákon neobsahuje zmienku, že by sa nemala vzťahovať aj na leasovaný majetok. VC by teda mala byť obstarávacou cenou v čase uzatvorenia leasingu (§ 25/1/a so zohľadnením ods.6 - bez DPH).
Pri preradení majetku sa podľa § 25/1/d za roky nevyužívania majetku odpisy (daňové) neuplatňujú. Daňové odpisy (§ 22/1) sa vypočítavajú v zmysle § 26 až 28. V § 26/6 sú aj leasingové odpisy. Ak daňovník preradí do obchodného majetku automobil na leasing a mesačné odpisy (vypočítané spôsobom bežným pre leasing) začne daňovo uplatňovať až počnúc mesiacom preradenia auta do obchodného majetku, nepostupuje v rozpore so zákonom.
2 0
137Cs 137Cs

137Cs je offline (nepripojený) 137Cs

azla Pozri príspevok
)Môže vložiť podnikateľ auto do majetku firmy, ak má k nemu iba nájomný vzťah ?
Asi hej, ten preraďovací § nehovorí o preradení majetku z osobného vlastníctva, ale z osobného užívania. A zaradenie majetku obstarávaného finančným prenájmom do obch. majetku zase umožňuje § 2/m.
1 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

137Cs Pozri príspevok
Osoba nájomcu zostáva stále rovnaká, nejde teda o žiadne postúpenie zmluvy o finančnom prenájme, iba o preradenie majetku z osobného užívania FO do obchodného majetku. Vstupná cena je pre tieto prípady definovaná v § 25/1/d ZODP. Zákon neobsahuje zmienku, že by sa nemala vzťahovať aj na leasovaný majetok. VC by teda mala byť obstarávacou cenou v čase uzatvorenia leasingu (§ 25/1/a so zohľadnením ods.6 - bez DPH).
Pri preradení majetku sa podľa § 25/1/d za roky nevyužívania majetku odpisy (daňové) neuplatňujú. Daňové odpisy (§ 22/1) sa vypočítavajú v zmysle § 26 až 28. V § 26/6 sú aj leasingové odpisy. Ak daňovník preradí do obchodného majetku automobil na leasing a mesačné odpisy (vypočítané spôsobom bežným pre leasing) začne daňovo uplatňovať až počnúc mesiacom preradenia auta do obchodného majetku, nepostupuje v rozpore so zákonom.
Presne toto som mala na mysli, než som hľadala oporu v zákone, objavil sa tento perfektný príspevok.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

137Cs Pozri príspevok
Osoba nájomcu zostáva stále rovnaká, nejde teda o žiadne postúpenie zmluvy o finančnom prenájme, iba o preradenie majetku z osobného užívania FO do obchodného majetku. Vstupná cena je pre tieto prípady definovaná v § 25/1/d ZODP. Zákon neobsahuje zmienku, že by sa nemala vzťahovať aj na leasovaný majetok. VC by teda mala byť obstarávacou cenou v čase uzatvorenia leasingu (§ 25/1/a so zohľadnením ods.6 - bez DPH).
Pri preradení majetku sa podľa § 25/1/d za roky nevyužívania majetku odpisy (daňové) neuplatňujú. Daňové odpisy (§ 22/1) sa vypočítavajú v zmysle § 26 až 28. V § 26/6 sú aj leasingové odpisy. Ak daňovník preradí do obchodného majetku automobil na leasing a mesačné odpisy (vypočítané spôsobom bežným pre leasing) začne daňovo uplatňovať až počnúc mesiacom preradenia auta do obchodného majetku, nepostupuje v rozpore so zákonom.
V niečom súhlasím a v niečom nie osobne. Ja som síce s Monikou písala žartovne, ale tým, že " nepoužiješ metódu postúpenia, ale auto zaradíš v cene zníženej o prvé splátky hradené mimo podnikania" som myslela preradenie z osobného užívania do podnikania - V tom s Tebou súhlasím a aj som písala samozrejme, že nemalo byť u tej istej osoby prečo robené postúpenie,,,.

Súhlasím aj s cenou podľa §25 odst. 1, ale nemala by byť podľa mňa v tej istej výške, nakoľko auto už bolo 5 mesiacov používané. Odpisy samozrejme začne používať až od mesiaca používania, ale z vyššej ceny uplatní neoprávnene i vyššie odpisy... Preto by som ho zaradila v cene zníženej o prvých 5 splátok
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

137Cs Pozri príspevok
V § 26/6 sú aj leasingové odpisy. Ak daňovník preradí do obchodného majetku automobil na leasing a mesačné odpisy (vypočítané spôsobom bežným pre leasing) začne daňovo uplatňovať až počnúc mesiacom preradenia auta do obchodného majetku, nepostupuje v rozpore so zákonom.
137Cs, myslel si §26/8 áno? Začína mi vyjasnievať...
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Položím Vám ešte jednu otázku.
Mám auto za 500 000. Po dvoch rokoch ho vložím, teda preradím z osobného úžívania do podnikania - za akú cenu?
Asi sotva za 500 000. A aký rozdiel medzi piatimi mesiacmi a dvoma rokmi /krem časového/
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

evina Pozri príspevok
Položím Vám ešte jednu otázku.
Mám auto za 500 000. Po dvoch rokoch ho vložím, teda preradím z osobného úžívania do podnikania - za akú cenu?
Asi sotva za 500 000. A aký rozdiel medzi piatimi mesiacmi a dvoma rokmi /krem časového/
hej, ale už budeš odpisovať len 12 mesiacov daňovo
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

evina Pozri príspevok
Položím Vám ešte jednu otázku.
Mám auto za 500 000. Po dvoch rokoch ho vložím, teda preradím z osobného úžívania do podnikania - za akú cenu?
Asi sotva za 500 000. A aký rozdiel medzi piatimi mesiacmi a dvoma rokmi /krem časového/
VC pri preradní z osobného užívania do OM
§25 odst 1 ZDZP
d) cena určená podľa písmen a) až c) pri preradení majetku z osobného užívania fyzickej osoby do obchodného majetku alebo u daňovníka nezaloženého alebo nezriadeného na podnikanie pri začatí používania majetku na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, pričom za roky nevyužívania hmotného majetku a nehmotného majetku na zabezpečenie zdaniteľného príjmu sa odpisy neuplatňujú,
Z toho mi vyplýva, že VC je VC podľa LZ.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Monika Kováčová Pozri príspevok
hej, ale už budeš odpisovať len 12 mesiacov daňovo
Monika nie na to som myslela. Nemôžem auto po dvoch rokoch preradiť za cenu ako som ho pred dvoma rokmi kúpila aj keď budem odpisovať len 12 mesiacov je rozdiel, či z 500 tis. alebo 300 tis. .
Tu si myslím to isté-zdôvodnila som vyššie prečo. Ja osobne by som to nezaradila s pôvodnou cenou. Z takej aj uplatníš vyššie odpisy -to je jedno či 12 alebo 36.
On to auto predsa len opotreboval a nemá tú hodnotu, aby ju s tou istou cenou zaradil-. a nepoužíval ho vtedy na dosahovanie príjmov ....Čiže principiálne s tými paragrafmi súhlasím, ale nie s výškou OC...
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

JankaO Pozri príspevok
VC pri preradní z osobného užívania do OM
§25 odst 1 ZDZP
d) cena určená podľa písmen a) až c) pri preradení majetku z osobného užívania fyzickej osoby do obchodného majetku alebo u daňovníka nezaloženého alebo nezriadeného na podnikanie pri začatí používania majetku na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, pričom za roky nevyužívania hmotného majetku a nehmotného majetku na zabezpečenie zdaniteľného príjmu sa odpisy neuplatňujú,
Z toho mi vyplýva, že VC je VC podľa LZ.
Neriešime len odpisy podľa mňa- tu nikto nepochybuje, že za prvých 5 mesiacov neuplatní, ale hlavne vstupnú cenu...
Naposledy upravil evina : 09.03.09 at 19:01
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

evina Pozri príspevok
Neriešime odpisy podľa mňa, ale hlavne vstupnú cenu...
veď aj ja riešim VC aj § 25 odst 1 písm. d
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

§ 25, ktorý citovala Janka je o vstupnej cene
evina Pozri príspevok
Neriešime len odpisy podľa mňa- tie nikto nepochybuje, že za prvých 5 mesiacov neuplatní, ale hlavne vstupnú cenu...
0 0
Načítať ďalšie