Zavrieť

Porady

Výdavky pred začatím podnikania

Viem, že o tejto téme sa popísalo na porade dosť, prečítala som si príspevky no stále neviem kam zaradiť určité veci. FO má ŽL od 1.03.2009. Vo februári 2009 nakúpila kolky - sú to zriaďovacie výdavky. Nakúpila zásoby potrebné na prevádzkovanie od 1.3.2009 viem, že tieto vložím ako tovar do podnikania a na konci roka v uzávierkových operáciach ich cez ID dám ako výdaj za tovar . Ale neviem ako mám zaúčovať výdavky ako sú farba na vymalovanie prevádzky, štetce na malovanie, vodovodné batérie , DIM...... všetky tieto výdavky sú vo februári 2009 a živnosť je od 1.3.2009. Podľa toho čo som sa dočítala v poradách zriaďovacie výdavky to nie sú, ako ich mám zaúčtovať?Poradí mi niekto?
Usporiadat
kunkelovaa kunkelovaa

kunkelovaa je offline (nepripojený) kunkelovaa

Ospravedlňujem sa, namiesto DIM tam malo byť DHIM. O dlhodobom majetku som sa dočítala, ale zaujímal by ma drobný HIM. Ďakujem
0 0
via via

via je offline (nepripojený) via

suma na opravy bola v ake vyske?
0 0
kunkelovaa kunkelovaa

kunkelovaa je offline (nepripojený) kunkelovaa

Suma na opravy bola cca 20 tis. Sk. Prispôsobovala sa miestnosť na prevádzkovanie bagetérie. Okrem toho bola zakúpená registračná pokladňa, zariadenie bagetérie a bol vyplatený depozit vo výške 3 mesačného nájomného. Všetky tieto výdavky spolu činia cca 60tis. Sk a všetky sú pred
dátumom 1.3. Všetko sú to zriaďovacie výdavky? Okrem toho boli nakúpené zásoby, ktoré som dala ako vklad podnikateľa.
0 0
pitr100 pitr100

pitr100 je offline (nepripojený) pitr100

Ahoj, cital som si tvoj prispevok, no ja chcem v sept. otvorit bageteriu, no ak by si chcela pomoct, ci poradit, rad by som sa o tom porozpraval, Moja adresa je 605372 zavinac azet bodka sk
0 0
Daggmar Daggmar

Daggmar je offline (nepripojený) Daggmar

Ahojte, keďže zriaďovacie výdavky boli zrušené môžu sa výdavky vynaložené pred dňom vzniku živnostenského oprávnenia účtovať ako réžia k dátumu vzniku ŽO? alebo interným dokladom ku koncu účtovného obdobia ? ďakujem
0 0
free_cool_in free_cool_in

free_cool_in je offline (nepripojený) free_cool_in

No, to by aj mna zaujimalo. Mam nejake drobne vydavky - vacsinou kolky - este pred zacatim podnikania, pripadne v den vybavovania a zriadovania zivnosti. Takze to zauctujem ako prevadzkovu reziu v plnej vyske, kedze som sice platcom DPH, ale z kolkov sa myslim DPH neuctuje. Ci?
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Daggmar Pozri príspevok
Ahojte, keďže zriaďovacie výdavky boli zrušené môžu sa výdavky vynaložené pred dňom vzniku živnostenského oprávnenia účtovať ako réžia k dátumu vzniku ŽO? alebo interným dokladom ku koncu účtovného obdobia ? ďakujem
No ja som sa nedocitala nikde aky ma byt datum, tak som supla do internej smernice ako budem zaobchadzat s vydavkami ktore vznikli pred zalozenim spolocnosti a ktore so zalozenim suvisia...

A dala som si tam ze sa zauctuju internym dokladom v den otvorenia uctovnych knih na prisluny nakladovy ucet 518 - notari a 538 - kolky.

Nechcelo sa mi mysliet na to do konca roka, tak som to dala do uctovnictva hned ako pre interne doklady... Teda prvy je otvorenie uctov a dalsie su tieto "zriadovacie" vydavky.


Aha, vy ste v jednoduchom uctovnictve...
Naposledy upravil zk24 : 25.06.10 at 20:28
0 0
free_cool_in free_cool_in

free_cool_in je offline (nepripojený) free_cool_in

Aha. Ty asi uctujes v PU, vsak? Takze v JU to mozem zauctovat podobne, ibaze to bude (vsetky kolky spolu) prevadzkova rezia zauctovana ku dnu zalozenia uctovnej jednotky. Moze byt?
A este - mozem napriklad knizky, ktore som si kupil ohladom jednoducheho uctovnictva - zauctovat do prevadzkovej rezie? ci? a co taky softver uctonicky? prevazdkova? aaaa, napada ma este - budem chodit na kurz podvojneho uctovnictva, pricom mojim predmetom podnikania su aj uctocnicke slulzby - mozem aj ten kurz dat do prevadzkovej rezie? Ci nie?
Naposledy upravil free_cool_in : 25.06.10 at 20:46
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

free_cool_in Pozri príspevok
Aha. Ty asi uctujes v PU, vsak? Takze v JU to mozem zauctovat podobne, ibaze to bude (vsetky kolky spolu) prevadzkova rezia zauctovana ku dnu zalozenia uctovnej jednotky. Moze byt?
A este - mozem napriklad knizky, ktore som si kupil ohladom jednoducheho uctovnictva - zauctovat do prevadzkovej rezie? ci? a co taky softver uctonicky? prevazdkova? aaaa, napada ma este - budem chodit na kurz podvojneho uctovnictva, pricom mojim predmetom podnikania su aj uctocnicke slulzby - mozem aj ten kurz dat do prevadzkovej rezie? Ci nie?
Ja ti bohuzial s jednoduchym neviem vobec poradit, ale myslim ze ta idea s internou smernicou sa da aplikovat aj u vas.... ako sa uz co uctuje ale vobec netusim, v JU... Prepac.
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
free_cool_in Pozri príspevok
Aha. Ty asi uctujes v PU, vsak? Takze v JU to mozem zauctovat podobne, ibaze to bude (vsetky kolky spolu) prevadzkova rezia zauctovana ku dnu zalozenia uctovnej jednotky. Moze byt? môže byť
A este - mozem napriklad knizky, ktore som si kupil ohladom jednoducheho uctovnictva - zauctovat do prevadzkovej rezie? ci? to je nákup materiálu a co taky softver uctonicky? prevazdkova? áno aaaa, napada ma este - budem chodit na kurz podvojneho uctovnictva, pricom mojim predmetom podnikania su aj uctocnicke slulzby - mozem aj ten kurz dat do prevadzkovej rezie? áno môžeš Ci nie?

odpovede v texte
3 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
Daggmar Pozri príspevok
Ahojte, keďže zriaďovacie výdavky boli zrušené môžu sa výdavky vynaložené pred dňom vzniku živnostenského oprávnenia účtovať ako réžia k dátumu vzniku ŽO? alebo interným dokladom ku koncu účtovného obdobia ? ďakujem

ja účtujem k dátumu vzniku ŽO
2 0
Daggmar Daggmar

Daggmar je offline (nepripojený) Daggmar

Ďakujem, urobila som to tak .
0 0
janulka janulka

janulka je offline (nepripojený) janulka

28 rokov,vydatá, zamestnaná,momentálne na MD ...viac
Dobrý večer prajem, takže: výdavky pred vznikom živnstenského oprávnenia zaúčtujem ako VOZD v príslušnom členení / nákup materiálu, réžia /. Keďže živnostenské oprávnenie vzniklo dňa 22.01.2010, všetky výdavky pred týmto dátumom, je ich asi cca 8 zápisov, zaúčtujem s týmto dátumom teda 22.01.2010. Finančný vklad SZČO do podnikania ku 22.01.2010. s tým istým dátum urobiť zápis v knihe záväzkov, ostatné záväzky vo výške vkladu SZČO do podnikania.
Prosím Vás nákup dlhodobého hmotného majetku - predajného stánku /cena: 3000,00 €/ - na kúpno-predajnej zmluve je dátum 19.01.2010, do PD zapíšem ako VNZD dňa 22.01.2010. Sedí?
Naposledy upravil janulka : 31.07.10 at 20:31
0 0
m.hladky m.hladky

m.hladky je offline (nepripojený) m.hladky

janulka Pozri príspevok
Dobrý večer prajem, takže: výdavky pred vznikom živnstenského oprávnenia zaúčtujem ako VOZD v príslušnom členení / nákup materiálu, réžia /. Keďže živnostenské oprávnenie vzniklo dňa 22.01.2010, všetky výdavky pred týmto dátumom, je ich asi cca 8 zápisov, zaúčtujem s týmto dátumom teda 22.01.2010. Finančný vklad SZČO do podnikania ku 22.01.2010. s tým istým dátum urobiť zápis v knihe záväzkov, ostatné záväzky vo výške vkladu SZČO do podnikania.
Prosím Vás nákup dlhodobého hmotného majetku - predajného stánku /cena: 3000,00 €/ - na kúpno-predajnej zmluve je dátum 19.01.2010, do PD zapíšem ako VNZD dňa 22.01.2010. Sedí?
Áno, sedí.
0 0
janulka janulka

janulka je offline (nepripojený) janulka

28 rokov,vydatá, zamestnaná,momentálne na MD ...viac
Ďakujeeeeeeeeeeeeeeeeeem. papa
0 0
Sionel Sionel

Sionel je offline (nepripojený) Sionel

Som na pochybach, akym sposobom uctovat vydavky vynalozene pred zaciatkom podnikatelskej cinnosti. Doteraz som to robila tak, ze som ich uctovala cez ID s datumom 31.12. Tak som si o tom precitala aj tenot rok na http://www.pp.sk/1545/Uctovna-zavier...tve_46686.aspx

Na porade sa ale nazory roznia, a niektori si zakon vykladaju aj tak, ze sa vydavky zuctuju datumom zacatia podnikania. Ako to teda je? Citujem zakon o DzP §4:
(4) Výdavky vynaložené na zásoby a iné nevyhnutne vynaložené výdavky spojené so začatím
činnosti vynaložené v kalendárnom roku, ktorý predchádzal roku, v ktorom daňovník s príjmami
podľa § 6 začal túto činnosť vykonávať, sa zahrnú do základu dane, počnúc zdaňovacím obdobím, v ktorom začal túto činnosť vykonávať.

To "počnúc zdaňovacím obdobím" mi napovedá, že som doteraz účtovala zle. Budem povďačná za radu skúsenejšieho účtovníka
0 0
Sionel Sionel

Sionel je offline (nepripojený) Sionel

Ešte som našla v publikácii od E. Gasparovej (Vedneie JU 2013 s.55), ze zriadovacie vydavky patria medzi uctovne operacie zvysujuce danove vydavky na zaklade §4/4 DzP. Ale v citacii vynechali prave cast, ktoru som zvyraznila. Chystam sa napisat na DRSR.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Sionel Pozri príspevok
Som na pochybach, akym sposobom uctovat vydavky vynalozene pred zaciatkom podnikatelskej cinnosti. Doteraz som to robila tak, ze som ich uctovala cez ID s datumom 31.12. Tak som si o tom precitala aj tenot rok na http://www.pp.sk/1545/Uctovna-zavier...tve_46686.aspx

Na porade sa ale nazory roznia, a niektori si zakon vykladaju aj tak, ze sa vydavky zuctuju datumom zacatia podnikania. Ako to teda je? Citujem zakon o DzP §4:
(4) Výdavky vynaložené na zásoby a iné nevyhnutne vynaložené výdavky spojené so začatím
činnosti vynaložené v kalendárnom roku, ktorý predchádzal roku, v ktorom daňovník s príjmami
podľa § 6 začal túto činnosť vykonávať, sa zahrnú do základu dane, počnúc zdaňovacím obdobím, v ktorom začal túto činnosť vykonávať.

To "počnúc zdaňovacím obdobím" mi napovedá, že som doteraz účtovala zle. Budem povďačná za radu skúsenejšieho účtovníka
Prosím Vás, aj ja mám taký prípad. SZČO mal pozastavenú živnosť a od 1.4.22013 si ju opäť otvoril. Dňa 28.3.2013 kúpiil notebook, ktorý bude využívať ako SZČO. Môžem mu ho dať do výdavkov k 1.4.2013, však? Ak áno, účtovať to budem cez ID? Vďaka.
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Myslím si, že treba rozlišovať čo sú to daňové výdavky a čo účtovníctvo.
ZoDP hovorí o tom, že výdavky spojené so začatím podnikania, zahrniete do základu dane v tom daňovom období, v ktorom ste začali podnikať. Slovo "počnúc" je aktuálne hlavne pri odpisovaní DHM.
Vzhľadom na to, že ste na kúpu nepoužili prostriedky vložené do podnikania (keďže ste ešte nepodnikali), mám za to, že v PD by ste mali tieto výdavky zaúčtovať podľa § 8 Postupov účtovania v rámci uzávierkových operácií ako nepeňažný VOZD v príslušnom členení.
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

Mám podobnú otázku. SZČO začala podnikať od 1.4.2013. V marci musela zaplatiť nájomné za prevádzkareň a mala výdavky s prípravou tejto prevádzkarne (maľovanie, vybavenie a to všetko). Do denníka ich zaúčtujem ako uzávierkové operácie tak ako tvrdí ego.mc? Kedysi to tak bývalo, ale už je to fakt dávno, čo som účtovala JÚ. Vyššie sa cituje Z o dani z príjmov, nepostrehla som nič o postupoch v JU. Daňovými výdavkami sú všetky výdavky, ktoré by teoreticky vznikli od 1.1.2012 (... vynaložené v kalendárnom roku, ktorý predchádzal roku...)
Do prevádzkarne musela dochádzať, sú takýmito nákladmi aj náklady na dopravu?
​Ďakujem za ujasnenie
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať