Zavrieť

Porady

pracujuci student

zdravim, som studentka denneho studia na vysokej skole.mam individualny studijny plan. chcem pracovat popri skole. odpracovala by som priblizne kazdy den tych 8 hodin. vsetky odvody za mna hradi skola. chcem sa opytat, ked zacnem pracovat, tieto odvody mi bude musiet platit uz novy zamestnavatel, alebo to bude dalej odvadzat skola? dakujem
Usporiadat
Viera J. Viera J.

Viera J. je offline (nepripojený) Viera J.

som začiatočník
veronikasad Pozri príspevok
Príjem študenta sa nesleduje pri dohodách - nemusí robiť RZZP.
Pri prac. zmluve preddavky za zamestnanca aj zamestnávatela odvádzať musíte. Nie som si istá, či podaním RZZP - ak jeho príjem nepresiahne stanovenú sumu - sa zaplatené preddavky zamestnancovi aj zamestnávatelovi vrátia.
Nehnevajte sa, ale ja to akosi stále nechápem - Ked teda zamestnáme študenta denneho študia vysokej školy - platí všetky odvody normálne a potom sa mu vrátia pri RZZP?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Viera J. Pozri príspevok
Nehnevajte sa, ale ja to akosi stále nechápem - Ked teda zamestnáme študenta denneho študia vysokej školy - platí všetky odvody normálne a potom sa mu vrátia pri RZZP?
RZZP je len o odvodoch do zdravotnej poisťovne. Takže, ak mu pri ňom vyjde preplatok, dostane ho naspäť.
0 0
ladislavzan ladislavzan

ladislavzan je offline (nepripojený) ladislavzan

Viera J. Pozri príspevok
Nehnevajte sa, ale ja to akosi stále nechápem - Ked teda zamestnáme študenta denneho študia vysokej školy - platí všetky odvody normálne a potom sa mu vrátia pri RZZP?
Akonáhle sa stane zamestnancom (podpíše pracovnú zmluvu), prestane za neho štát platiť odvody do Sociálnej poisťovni a zadravotnej poisťovni. Pri odvodoch do Sociálnej poisťovni sa mu nič nevráti. To si nechá Sociálna poisťovňa. Pri zdravotných odvodoch (t. j. verejné zdravotné poistenie) sa musí urobiť RZZP, a následne sa mu vráti len preplatok na zdravotnom poistení. Nedoplatok musí, pochopiteľne, doplatiť. Keďže bude pracovať na pracovnú zmluvu, musíte i vy, ako zamestnávateľ, platiť za neho odvody do Sociálnej poisťovni a zdravotnej poisťovni (myslím, že to je vo výške až 32,5 %, nie som si však istý). A následne, ak jeho príjem prekročí nezdaniteľnú čiastku základu dane podľa § 11 zákona 595/2003, musí platiť i preddavky na daň z príjmu (pochopiteľne, ak má podpísané vyhlásenie, že si uplatňuje nezdaniteľnú čiastku základu dane (§ 11) a daňový bonus (§ 33)). Potom sa vykoná ročné zúčtovanie na daní z príjmov... Preto je lepšie s ním uzatvoriť dohodu o vykonaní práce študenta, ktorá umožní znížiť mzdové náklady. Alebo to môže byť iba dohoda o vykonaní práce, ktorú už môžu uzavrieť i ostatní, ako študenti.
0 0
kalinka kalinka

kalinka je offline (nepripojený) kalinka

Prosím, je stanovená minimálna hodinová mzda študenta pracujúceho na dohodu o BPS?
ďakujem
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

kalinka Pozri príspevok
Prosím, je stanovená minimálna hodinová mzda študenta pracujúceho na dohodu o BPS?
ďakujem
Nie, odmena sa stanoví, dôležitý je počet odpracovaných hodín
0 0
Lucia Z. Lucia Z.

Lucia Z. je offline (nepripojený) Lucia Z.

Dobrý deň prajem, neviem, do ktorej témy by som mohla napísať, tak píšem tu. Potrebovala by som poradiť. Do 15. 6. 2009 som bola dennou študentkou VŠ. Popri tom som začala 18. 2. 2009 pracovať na kratší pracovný čas - 2 hodiny denne s mesačnou hrubou mzdou 98, 15 euro. Chcem sa spýtať, ako je to po skončení školy. Keďže pracujem len na 0,27 úväzku, je potrebné, aby som sa nahlásila na úrade práce? Bola som sa síce už spýtať na úrade práce, tam mi však povedali, že ak mi zamestnávateľ platí zdravotné poistenie, nemám sa hlásiť na UP. V zdravotnej poisťovni mi tiež povedali, že "asi" je všetko v poriadku a netreba nič doplácať, že zamestnávateľ za mňa platí. Mne sa to však veľmi nezdá, keďže zamestnávateľ za mňa platí len okolo 10% z 98 eur. Nie je tam stanovená nejaká minimálna suma, ktorú je potrebné uhradiť do zdravotnej poisťovne?
ĎAKUJEM VEĽMI PEKNE ZA ODPOVEĎ...
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Nemáš prečo sa hlásiť na úrade práce, Ty si predsa zamestnaná, tak nemôžeš byť uchádzačom o zamestnanie.
---
Pokiaľ v Tvojej práci je ustanov. prac. čas 40 hod. a Ty pracuješ denne 2 hod. t.j. týždenne 10 hodín tak Tvoja minimálna mesačná mzda mala byť :
Pri 1. stupni náročnosti práce 73,90 €
Pri 2. stupni náročnosti práce 88,70 €
Pri 3. stupni náročnosti práce 103,50 €

Pri kratšom pracovnom čase nie je určený minimálny vymer.základ na zdrav.poistenie.
Odvody na zdravotné poistenie sa počítajú z Tvojej dosiahnutej mzdy za predpokladu, že sa dodrží zákon o minimálnej mzde.
0 0
Lucia Z. Lucia Z.

Lucia Z. je offline (nepripojený) Lucia Z.

"Pri kratšom pracovnom čase nie je určený minimálny vymer.základ na zdrav.poistenie.
Odvody na zdravotné poistenie sa počítajú z Tvojej dosiahnutej mzdy za predpokladu, že sa dodrží zákon o minimálnej mzde."

Tomuto veľmi nerozumiem Znamená to, že keď mi zamestnávateľ mesačne odvádza do ZP (podľa výplatnej pásky) 9,81 eura, mne je sťahované z hrubej mzdy 3,92 eura, spolu je to teda 13,73 eura mesačne. Stačí to? Či je treba ešte niečo do zdravot. poisťovne doplácať? Nemám totiž absolútne prehľad, či jestvuje nejaké minimum, ktoré je potrebné mesačne odviezť zdravotnej poisťovni.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Pri kratšom prac. čase je vymer.základom minimálna mzda podľa výšky úväzku. Až máš takto stanovenú mzdu príp. vyššiu tak je to OK, už nemušíš nič platiť. V prísp.28 som Ti rozpísala, koľko by si mala mať minimum (až V Tvojej práci ostatní majú ustanovení 40 hod. prac. čas, ak je iný tak aj výška minim. mzdy sa mení)
0 0
slovex slovex

slovex je offline (nepripojený) slovex

môžem uzavrieť dohodu o BPŠ s mladíkom, ktprí ukončil strednú školu a uchádza sa o štúdium na vysokej škole? Má ešte počas mesiacov jún až august štatút študenta?
Ďakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

slovex Pozri príspevok
môžem uzavrieť dohodu o BPŠ s mladíkom, ktprí ukončil strednú školu a uchádza sa o štúdium na vysokej škole? Má ešte počas mesiacov jún až august štatút študenta?
Ďakujem
Do konca prázdnin má štatút študenta. Potvrdenie o návšteve školy k DoBPŠ vydá stredná škola.
0 0
slovex slovex

slovex je offline (nepripojený) slovex

dakujem :-)
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

slovex Pozri príspevok
môžem uzavrieť dohodu o BPŠ s mladíkom, ktprí ukončil strednú školu a uchádza sa o štúdium na vysokej škole? Má ešte počas mesiacov jún až august štatút študenta?
Ďakujem
Áno, pokiaľ sa nezamestná, alebo nezaeviduje na Úrade práce.
0 0
Baťuška Baťuška

Baťuška je offline (nepripojený) Baťuška

Má nárok študent na nezdaniteľnú čiastku pri uzavretí dohody o brigádnickej práci študenta na 1 týždeň pri mzde 80 EUR?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Baťuška Pozri príspevok
Má nárok študent na nezdaniteľnú čiastku pri uzavretí dohody o brigádnickej práci študenta na 1 týždeň pri mzde 80 EUR?
Má, ale v danom mesiaci si ju môže uplatniť len u jedného zamestnávateľa. Ak by ešte nastúpil na brigádu k inému zamestnávatelovi, tam si ju už uplatniť nemôže. A nezabudni si dať pri skončení brigády podpísať aj skončenia uplatnenia NČZD.
0 0
Jarina6 Jarina6

Jarina6 je offline (nepripojený) Jarina6

Dobrý deň,

ako je to zdravotným poistením študenta denného štúdia VŠ v Českej republike, ktorý sa chce od 1.3.2010 zamestnať na skrátený PP zakladajúci účasť na poistení v ČR ?
Zatial tu v SR platil za študenta ZP štát, zmení sa niečo, ak sa takýto študent v ČR zamestná ?
Tu na porade som sa dočítala, že matka nestratí nárok na prídavky ani daňový bonus, ale jasnú odpoveď na ZP som nenašla.

Ďakujem za skorú odpoveď.
0 0
EPk EPk

EPk je offline (nepripojený) EPk

Jarina6
Dobrý deň,

ako je to zdravotným poistením študenta denného štúdia VŠ v Českej republike, ktorý sa chce od 1.3.2010 zamestnať na skrátený PP zakladajúci účasť na poistení v ČR ?
Zatial tu v SR platil za študenta ZP štát, zmení sa niečo, ak sa takýto študent v ČR zamestná ?
Tu na porade som sa dočítala, že matka nestratí nárok na prídavky ani daňový bonus, ale jasnú odpoveď na ZP som nenašla.

Ďakujem za skorú odpoveď.

posuvam
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať